Uroczysta msza w kcyńskiej farze
40 lat pracy organisty

fot. AG
W niedzielę w kcyńskiej Farze odbyła się uroczysta msza św. poświęcona 40-letniej pracy organisty p. Edmunda Górnego.
W mszy uczestniczyli ks. proboszcz Tomasz Kasprzak, ks. Marek Januchowski oraz emerytowany ksiądz Mikołaj Szymański. Organista podczas mszy grał na organach aż do przyjęcia sakramentu komunii św. Towarzyszyła mu młoda uczennica Monika Lisiecka, która szlifuje swój głos pod opieką p. Edmunda. Podczas komunii świętej organista zszedł z chóru i przyjął sakrament pod dwiema postaciami, chleba i wina. Liczne podziękowania oraz kwiaty składali nie tylko księża, ministranci i rodzina, ale także znajomi i wierni parafii pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła.
W swym przemówieniu organista wspomniał czasy, w których to grał od rana do wieczora, rozpoczynając o g. 6 rano podczas rezurekcji w okresie Wielkanocy a kończąc kilkoma ślubami do g. 20. W posłudze pomagała mu żona, która to do kościoła przynosiła mu posiłki.
P. Edmund zaczął grać w wieku 16 lat. Pochodzi z rodziny uzdolnionej muzycznie, grywał jego ojciec i dziadek, wuj Kazimierz był organistą. Ukończył ognisko muzyczne w Szubinie, dalej szkolił się 3 lata u boku organisty Szeflera w rodzinnym Chomętowie.
W Kcyni zamieszkał wiosną 1974 roku, poznał przyszłą żonę, która pochodzi z Kcyni i tu chętnie grał na organach. Pod wrażeniem jego był ówczesny proboszcz ks. Wnuk, który za wszelką cenę chciał zatrzymać go w kcyńskiej parafii. Od tej pory sprawuje swą posługę już 40 lat.
Pierwszy występ organisty miał miejsce podczas wydarzeń Millenium Chrztu Świętego 1 czerwca 1966 roku. Zagrał dwa śluby po łacinie, do której jako młody uczeń miał zamiłowanie. Organista podczas swojej aktywności w Kcyni ukończył studium organistowskie w Gnieźnie. Cały czas gra, nie tylko na kościelnych organach ale również na harmonii, czy keybordzie.
Pomimo wieku, przebytego zawału i słabnącego wzroku w dalszym ciągu spełnia swą posługę.
Zapytany o swojego następcę nie wskazał nikogo. Choć zainteresowanie grą na organach oraz śpiewem wśród młodzieży jest spore, brakuje osoby z zamiłowaniem, która mogłaby przejąć obowiązki p. Edmunda. Czy kolejnym organistą zostanie ktoś z naszej okolicy czy zdecyduje o tym przypadek?
tekst -AG
Galeria
























Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
Luk, w dniu 20-10-2014 13:51:05 napisał:
odpowiedz
karina, w dniu 21-10-2014 09:17:28 napisał:
odpowiedz
bibi, w dniu 21-10-2014 10:10:07 napisał:
odpowiedz
ratownik, w dniu 21-10-2014 13:29:30 napisał:
odpowiedz
lollo, w dniu 22-10-2014 12:11:13 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!