Dziś mamy 26 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:

22 października 2024

Dzień skupienia dla organistów diecezji. Wydarzenie połączone z warsztatami

fot. nadesłał ks. Łukasz Kucharski

fot. nadesłał ks. Łukasz Kucharski

Centrum Edukacyjno-Formacyjne #i bydgoski Dom Polski były 21 października miejscami dnia skupienia dla organistów diecezji bydgoskiej. Wydarzenie było połączone z warsztatami akompaniamentu liturgicznego.

Poprowadził je organista Patryk Podwojski. Jego głównym punktem zainteresowania jest improwizacja organowa. – Omawiane umiejętności są jednymi z najważniejszych w pracy każdego organisty. Akompaniament stosowany w sposób prawidłowy i świadomy jest spoiwem, które jednoczy i umacnia wiernych we wspólnej modlitwie – śpiewie Kościoła. Zwiększa muzyczną wrażliwość oraz tworzy fundament, na którym muzyczna modlitwa Kościoła może się oprzeć – powiedział Patryk Podwojski.

„Pełnienie funkcji organisty wymaga stałej formacji liturgicznej i duchowej oraz doskonalenia umiejętności muzycznych. Obowiązkiem organisty jest udział w spotkaniach formacyjnych organizowanych w diecezjach”. To przytoczony fragment Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej z 2017 roku.

Duchową część dnia skupienia poprowadził ks. prof. Mariusz Białkowski – duszpasterz organistów archidiecezji poznańskiej, który podczas konferencji i homilii wskazywał na piękno posługi organisty, która choć często trudna i niedoceniana, jest bardzo potrzebna Kościołowi. – Piękno powinno wypływać z naszego serca, które zostało uzdolnione charyzmatami, jakie daje Pan – mówił rekolekcjonista wskazując, że sfera życia duchowego jest równie ważna, jak troska o poziom wykonawczy muzyki liturgicznej.

Organistów odwiedził bp Krzysztof Włodarczyk, który sprawował Mszę św. oraz spotkał się z nimi przy stole. Był to czas wymiany doświadczeń i wdzięczności skierowanej w stronę muzyków kościelnych. – Cieszę się obecnością organistów, którzy przybyli z różnych stron naszej diecezji. Jako duszpasterz muzyków kościelnych troszczę się o organizację takiego czasu skupienia. Program tego dnia przenikają modlitwa, warsztaty, integracja i wymiana doświadczeń. Wierzę, że taki zatrzymanie przyniesie dobre owoce w codziennym posługiwaniu, a warsztaty z akompaniamentu liturgicznego przyczynią do jeszcze piękniejszego prowadzenia śpiewu wiernych – powiedział ks. Łukasz Kucharski.

Emilia Landowska, organista z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej podkreśliła, że taka praca wymaga skupienia i szczególnej uwagi podczas nabożeństw. – Czasem ciężko w czasie gry na organach, śpiewu i klikania na rzutniku, skierować myśli ku Bogu. Dlatego tak ważny jest dzień skupienia, wyciszenia i modlitwy. Kiedy można się wyłączyć, pomodlić i śpiewać na chwałę Bożą – z ławki przeznaczonej dla wiernych, a nie dla organisty. Wymiana doświadczeń, wzajemna inspiracja, warsztaty z gry liturgicznej czy zwykłe rozmowy sprzyjają naszemu rozwojowi i budowaniu relacji z innymi muzykami posługującymi w kościele. Jest to piękny czas – powiedziała.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Operacja pk. "Feniks". Wysiłek żołnierzy i potężna operacja logistyczna

Trwająca od 23 września operacja pk. Feniks to wysiłek #żołnierzy, ale również potężna operacja logistyczna. Żołnierz najedzony, wypoczęty i zaopatrzony w suchy, czysty mundur to żołnierz skuteczny. Właśnie dlatego logistycy przyjeżdżają pierwsi i po zakończeniu operacji wyjadą ostatni. Jest to wspólny wysiłek 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej #15 r.ż. ma nadwagę. Prawie co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)