Dziś mamy 26 grudnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

25 listopada 2024

Gala dla honorowych krwiodawców. Wśród wyróżnionych terytorialsi

fot. kpr. Marta Sosnowska, st. szer. Krzysztof

fot. kpr. Marta Sosnowska, st. szer. Krzysztof

W Urzędzie Marszałkowskim województwa kujawsko-pomorskiego# w Toruniu, w obecności Marszałka p. Piotra Całbeckiego odbyła się uroczysta gala poświęcona honorowym dawcom krwi. Zostały na niej wręczone medale i wyróżnienia dla osób, które w wyjątkowy sposób zasłużyły się w dziele ratowania zdrowia i życia innych. Wśród wyróżnionych było 4 żołnierzy i 1 pracownik cywilny 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - św. Jan Paweł II. 

Zasłużony Dawca Przeszczepu

Jeden z wyróżnionych żołnierzy ma szczególny wkład w ratowanie zdrowia i życia innych osób. Do tej pory oddał ponad 20 l krwi, a w ostatnim czasie został po raz pierwszy honorowym dawcą szpiku kostnego. Szpik oraz krwiotwórcze komórki macierzyste oddane metodą pobrania krwi obwodowej pomogą potrzebującej osobie z innego kraju. Za tę ostatnią, szczególnie cenną donację otrzymał odznakę "Zasłużony Dawca Przeszczepu".

St. szer. Krzysztof na co dzień jest żołnierzem Zespołu Zabezpieczenia Medycznego 8.K-PBOT. Jako ratownik medyczny dba o zdrowie i bezpieczeństwo żołnierzy, zabezpieczając pod względem medycznym m.in. szkolenia strzeleckie i poligonowe. Swoim postępowaniem daje świadectwo, że służba wojskowa i troska o innych są mu bliskie również poza godzinami służbowymi.

Wspólna inicjatywa dla dobra społeczeństwa

W 8.K-PBOT służy kilku pracowników Urzędu Marszałkowskiego. Między innymi z ich inicjatywy w marcu 2023 r. powstał Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który zrzesza 28 pracowników urzędu i 17 żołnierzy brygady.

Żołnierze brygady oddają krew od początku jej istnienia. Akcje honorowego oddawania krwi są organizowane przy wielu okazjach, m.in. na zakończenie szkoleń rotacyjnych. Krwiobus był obecny również podczas VI Święta kujawsko-pomorskich terytorialsów w sierpniu obecnego roku, którzy przez 6 lat istnienia brygady oddali ponad 1000 l krwi w ramach ponad 2200 donacji. Te liczby systematycznie rosną, dzięki inicjatywom, które aktywnie wspiera Zastępca Dowódcy Brygady ppłk Marcin Piwowarczyk. Promowanie honorowego krwiodawstwa przyczynia się do wzrostu liczby dawców wśród żołnierzy.

Uroczysta chwila dla uhonorowania krwiodawców

W trakcie gali szczególne podziękowania skierowano do wieloletnich honorowych dawców krwi, którzy swoją działalnością przyczynili się do wsparcia tysięcy pacjentów potrzebujących transfuzji. W przemówieniach podkreślano nieocenioną rolę krwiodawców i dawców szpiku w systemie ochrony zdrowia. Przypomniano, że każda kropla krwi i każda decyzja o oddaniu szpiku to nie tylko ratunek dla chorych, ale także wzór humanitarnej postawy i solidarności międzyludzkiej.

Wśród wyróżnionych odznakami "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" z 8.K-PBOT oprócz st. szer. Krzysztofa znaleźli się:

1. Zastępca Dowódcy Brygady ppłk Marcin Piwowarczyk - odznaka 1 stopnia;

2. st. chor. Jacek - odznaka 3 stopnia;

3. st. kpr. Piotr - odznaka 2 stopnia;

4. p. Oksana - odznaka 3 stopnia.

Wyróżnienia zostały wręczone przez wiceprezesa Polskiego Czerwonego Krzyża p.  Zbigniewa Klawczyńskiego oraz kierownika oddziału rejonowego PCK w Toruniu p. Ewę Zulewską-Mielcarską.

Materiał: kpt. Paweł Banasiak, kpr. Marta Sosnowska

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (7)

    Stańczyk, w dniu 25-11-2024 12:32:22 napisał:

    "Materiał: Jarosław Odrobiński" w auto promocji z gali. w art.wyżej.No proszę chęć istnienia i parcie medialne aby nie umknęły tak ważne osiągnięcia dalej są silne.

    odpowiedz

    • 9 (9)

    Sąsiad , w dniu 25-11-2024 13:43:45 napisał:

    Tak, sam o sobie napisał artykuł i nawet sobie pogratulował. Żenada Panie majorze rezerwy. Cel szczytny ale ocenę pozostawmy innym.

    odpowiedz

    • 6 (6)

    WW, w dniu 26-11-2024 16:42:21 napisał:

    napisać artykuł o sobie i samemu sobie pogratulować, miszcz

    odpowiedz

    • 1 (1)

    J W, w dniu 26-11-2024 19:53:53 napisał:

    To są dzisiejsi patrioci

    odpowiedz

    • 1 (1)

    On, w dniu 27-11-2024 10:25:08 napisał:

    Czego to nie wymyślą gala dla krwiodawców ?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Praca na wysokości
60PLN
KOBIZE
500PLN
Konstrukcje stalowe
0

Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies

Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).

(czytaj więcej)
0

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".

(czytaj więcej)
0

Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.

(czytaj więcej)
0

Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

(czytaj więcej)