Debata o integracji. Rozmawiano o wsparciu dla niepełnosprawnych

fot. powierzone
W miniony wtorek, 17 lipca, w gmachu Nakielskiego Ośrodka Kultury odbył się # panel informacyjno-dyskusyjny między przedstawicielami nakielskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – panią Hanną Kubisz, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – panią Agnieszką Stręciwilk oraz osobami objętymi Porgramem w ramach Aktywnego włączenia społecznego w okresie 01.05.2017 – 31.12.2018.
Debatę otworzyła pani Anna Duda-Nowicka z Urzędu Miejskiego w Kcyni. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym oddział w Bydgoszczy, a finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. To interdyscyplinarne spotkanie połączone z dyskusją i praktycznymi poradami m.in. jak ubiegać się o turnus rehabilitacyjny, było jednym z działań na rzecz aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością, tworzące klimat zaufania i samopomocy.
Co istotne, w ramach projektu realizowane są działania aktywnej integracji obejmujące kompleksowe instrumenty aktywizacji społecznej, zdrowotnej, edukacyjnej i zawodowej – są to działania związane m.in. z utworzeniem grupy samopomocy i wsparcia animatora lokalnego, wsparciem Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej, aktywizacją poprzez udział w kulturze oraz wsparciem w sferze motywacji oraz treningu umiejętności życiowych. Dla uczestników projektu przewidziano również działania obejmujące doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, kursy i szkolenia zawodowe, warsztaty językowe, z zakresu kompetencji ICT, wsparcie terapeutyczne (w tym socjoterapia) oraz turnusy rehabilitacyjne.
Ponadto każdy z uczestników projektu po analizie potrzeb i predyspozycji ma dobieraną dziewięciomiesięczną Indywidualną Ścieżkę Reintegracji Zawodowej.
Warto wspomnieć, że zeszłoroczna edycja „Aktywni – szansa na rozwój i pracę”, na którą Powiat Nakielski również pozyskał środki, opierała się w szczególności na pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom. Od początku czerwca zrealizowano szereg spotkań grup samopomocowych, terapię psychologiczną, kurs pierwszej pomocy czy też integracyjny piknik pn. „Drzwi Otwarte”, który był doskonałą okazją do wspólnej zabawy i umacniania relacji międzyludzkich. We wrześniu natomiast skoncentrowano się na działaniach z zakresu aktywizacji zawodowej, edukacyjnej i zdrowotnej. Do końca zeszłego roku odbyły się warsztaty dotyczące aktywnego poszukiwania pracy, na których uczestnicy mogli dokonać analizy własnej sytuacji na rynku pracy, odkryć swój potencjał zawodowy, zdobyć wiedzę z zakresu przygotowywania dokumentów aplikacyjnych czy też przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Nie zapomniano również o spotkaniach z doradcą zawodowym oraz prawnym, z którym uczestnicy projektu konsultowali własną sytuację, a także otrzymywali informacje odnośnie aktualnie dostępnych świadczeń, ubezpieczeń społecznych oraz prawa pracy. Interesującym akcentem działań projektu były również kursy tańca, warsztaty kulinarne oraz różnorakie kursy zawodowe, kompetencyjne i szkolenia – idąc tym tropem warto wspomnieć chociażby o zrealizowanych kursach z zakresu obsługi komputera, kasy fiskalnej, kadr i płac oraz opieki nad osobami starszymi.
Projekt realizowany był przez Powiat Nakielski - jego całkowita wartość wyniosła 422 602,50 zł, natomiast z Funduszy Europejskich pozyskano 359 212,12 zł.
materiał: Monika Oleś
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria






Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)