Dziś mamy 15 listopada 2024, piątek, imieniny obchodzą:

20 kwietnia 2017

Laureat nagrody Nobla odwiedził miasto Jana Czochralskiego

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

Na zaproszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni Michała #Poczobutta Kcynię odwiedziła wyjątkowa osoba - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, prof. Klaus von Klitzing wraz z małżonką Renate.

Towarzyszył im prorektor ds. współpracy międzynarodowej UT-P w Bydgoszczy prof. dr hab. inż. Adam Gadomski. Noblista najpierw zwiedził Izbę Pamięci prof. Jana Czochralskiego znajdującą się w szkole podstawowej, gdzie dokonał wpisu w księdze pamiątkowej. Następnie gościom pokazano dom, w którym urodził się prof. Czochralski oraz willę Margowo, w której mieszkał do końca swojego życia. Ostatnim punktem wizyty było spotkanie w gabinecie Burmistrza Kcyni Marka Szarugi. Podczas tego spotkania Pan Profesor opowiadał o swoich zainteresowaniach, karierze naukowej oraz odkryciu kwantowego efektu Halla, za które w roku 1985 przyznano mu nagrodę Nobla. Panu Profesorowi bardzo zależało na odwiedzeniu miasta światowej sławy naukowca, jakim był Jan Czochralski. Ciekawostką jest fakt, że prof. Klitzing urodził się w Środzie Wielkopolskiej. Na pamiątkę spotkania w Kcyni goście otrzymali publikacje związane z Kcynią.

Już dzisiaj, 20 kwietnia odbędzie się Międzynarodowe Seminarium z udziałem prof. Klausa von Klitzinga, na które zaprasza Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz Urząd Miejski w Kcyni. Zainicjuje ono powstanie „RCI – Przestrzeni Innowacyjnych Technologii Jana Czochralskiego”. Powołanie do życia „RCI – Przestrzeń Innowacyjnych Technologii Jana Czochralskiego” stanowi ważny krok, otwierający drogę w kierunku nadania właściwego kontekstu do działań proinnowacyjnych na uczelni. Jest niewiele postaci z obszaru nauki i techniki oraz badań stosowanych (np., patentowych), które swoimi działaniami dawałyby bezpośredni i naturalny przykład, wskazujący na synergię badań stosowanych oraz ich zastosowań innowacyjno-technologicznych w praktyce i życiu codziennym. Zaprezentowany zostanie m.in. autentyczny metalograf, czyli mikroskop pozostający w zbiorach uczelni, przekazany po wojnie do uniwersytetu przez rodzinę prof. Czochralskiego.

Seminarium rozpocznie się o godz. 10.00 w Auditorium Novum Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy przy ul. Al. Kaliskiego 7. Wstęp jest bezpłatny.

RCI – JAN CZOCHRALSKI INNOVATION AND TECHNOLOGY SPACE
Międzynarodowe Seminarium inicjujące powstanie RCI - Przestrzeń Jana Czochralskiego

Data: 20 kwietnia 2017, godzina: 10.00 – 14.00

Miejsce: AUDITORIUM NOVUM UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNO-PRZYRODNICZY im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Al. prof. S. Kaliskiego 7, 85-796 Bydgoszcz

Tematyka:
1. Wykład inauguracyjny - „A New Kilogram in 2018: The Biggest Revolution in Metrology since the French Revolution\"– PROF. KLAUS VON KLITZING – Instytut Maxa Plancka w Stuttgarcie, LAUREAT NAGRODY NOBLA Z 1985 R. W DZIEDZINIE FIZYKI.

2. „The importance of monocrystalline silicon spheres in redefinition of the unit of mass” – prof. Andrzej Zięba – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

3. „Novel functional materials produced by crystal growth methods” – prof. Dorota Pawlak - Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych Warszawa.

4. „Czochralski method of crystal growth in the scientific literature: an informetric study” – prof. Keshra Sangwal - Politechnika Lubelska.

5. „Introduction and concluding address on „The RCI – Jan Czochralski Innovation and Technology Space” – prof. Adam Gadomski – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy._

Patronat: Prezydent Miasta Bydgoszcz; współpraca z UM Kcynia.

Organizator: UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNO-PRZYRODNICZY im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

materiał zred: Anna Duda-Nowicka

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Sprawdź poziom cukru we krwi. Nie lekceważ pierwszych objawów

Cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków. Rozwija się powoli#, więc wiele osób chorujących na cukrzycę pozostaje niezdiagnozowana.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie terytorialsów. Zadania wymagały ogromnego skupienia

Ucieczka z płonącego pojazdu, pokonanie płonącego toru, a także przejście terenu# skażonego to tylko niektóre zadania jakie w ostatnich dniach czekały na żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W przygotowanych zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów. Szkolenia realizowane były na bazie obiektów w Toruniu, Brodnicy oraz Drawsku Pomorskim.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Seniora. Inspiracja dla młodszych pokoleń

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Seniora! #To doskonała okazja, by podziękować wszystkim seniorom za ich życiową mądrość, doświadczenie i ciepło, którym obdarzają nas każdego dnia.

(czytaj więcej)
0

Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta

Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.

(czytaj więcej)