Miłośników grzybobrania nie brakowało. Frekwencja zaskoczyła organizatorów
fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy
„chodźMYnagrzyby” to hasło grzybobrania zorganizowanego# w podbydgoskim Łochowie, które jak magnes przyciągnęło mieszkańców kujaw i pomorza w sobotni poranek. Lista chętnych osób zapełniła się już po kilkunastu godzinach, a samo wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło wspólnych rozmów, uśmiechu, porad ekspertów i przede wszystkim… grzybów!
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy razem z Nadleśnictwem Bydgoszcz zorganizowała wspólne grzybobranie na terenie Leśnictwa Łochowo. Przez kilka godzin zbieraliśmy grzyby pod czujnym okiem grzyboznawców i klasyfikatorów grzybów. Gościem specjalnym był Krzysztof Szaraniec, który prowadzi blog Leśne WW, bardzo lubiany i doceniany przez amatorów leśnych eskapad.
- Jestem mile zaskoczony tak dużą frekwencją oraz zaangażowaniem w poszukiwanie grzybów. Okazuje się, że jest to niesamowite doświadczenie dla dużych i małych, a także okazja do konsultacji z naszymi ekspertami i poszerzania wiedzy w zakresie owocników. To nasze pierwsze wspólne grzybobranie z mieszkańcami, ale... na pewno nie ostatnie - podsumował Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.
Jeszcze przed grzybobraniem, pracownicy Nadleśnictwa Bydgoszcz przygotowali mapki wraz z lokalizacją miejsca zbiórki oraz z numerami telefonów w razie zgubienia się w lesie. Wspomniano także o darmowej aplikacji „Bank Danych o Lasach”, gdzie można zaznaczyć miejsce aktualnego pobytu, by później do tego miejsca wrócić. Przestrzegano także przed kleszczami.
- Kleszcze są aktywne od 5 stopni Celsjusza, dlatego zalecam, żebyście Państwo po powrocie do domu dokładnie się obejrzeli. Dziękuję za przybycie i życzę obfitych zbiorów – powitał przybyłych grzybiarzy Nadleśniczy Jakub Siedlecki.
Samo grzybobranie przyniosło wiele emocji oraz sporo ciekawych gatunków grzybów. Każdy z uczestników wracał do leśniczówki z uśmiechem na twarzy, tam czekali już na nich klasyfikatorzy i grzyboznawcy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy z bezcennymi poradami.
- Wchodzę w taki zagajnik, patrzę a tam prawdziwek - szlachetny borowik. Słyszałem, że one grupami siedzą. Zaczaiłem się i całą rodzinę wykosiłem, całe wiadro - podsumował swoje zbiory Maciej, jeden z uczestników grzybobrania.
To nie wszystko, co przygotowaliśmy dla uczestników. Po grzybobraniu przeprowadziliśmy loterię z upominkami od Nadleśnictwa Bydgoszcz oraz wyróżniliśmy najciekawsze zbiory. Z kolei Krzysztof Szaraniec zaprezentował swoje autorskie tablice porównawcze ze zdjęciami i ciekawymi informacjami. Nasze spotkanie uwieńczyło wspólne ognisko.
Materiał: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy
Galeria
Czytaj również
- Niebawem powitamy Nowy Rok. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?
- Jemioła - roślina trująca i lecznicza. Groźny pasożyt problemem w lasach
- Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowością
- Najzdrowszy barszcz na zakwasie. Buraki skarbnicą witamin
- Ustawa o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach. Nowe rozwiązania
Dodaj komentarz
Nie przechowuj potraw zbyt długo. Mogą ulec zepsuciu nawet w lodówce
Święta minęły, a bigos, sernik# i pasztet wciąż czekają na swoją kolej?
(czytaj więcej)Grzybobranie w sezonie zimowym? Tak, to możliwe
Choć większość grzybów pojawia się jesienią, w zimowych miesiącach# również można znaleźć prawdziwe perełki.
(czytaj więcej)Niebawem powitamy Nowy Rok. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?
Sylwester nie jest zwyczajną nocą, więc spędzać go #jak każdej innej nie można. To czas, który warto przeżyć wyjątkowo, niecodziennie. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba koniecznie iść na bal. Ale zawsze warto pamiętać o obyczajach związanych z tym świętem. Są bardzo barwne i ciekawe. Zarówno te nasze rodzime, jak i wszelkie inne kultywowane w różnych zakątkach świata.
(czytaj więcej)Ustawa podpisana. Wolna Wigilia od przyszłego roku
Wigilia będzie dniem wolnym od pracy #od przyszłego roku – ustawa w tej sprawie przeszła przez Parlament i 24 grudnia została podpisana przez Prezydenta. To rozwiązanie popiera zdecydowana większość Polek i Polaków.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Gajowy, w dniu 08-10-2024 16:24:12 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!