Dziś mamy 21 września 2024, sobota, imieniny obchodzą:

21 lipca 2024

Pątnicy już w drodze. Na trasie pielgrzymów odwiedzać będzie biskup

fot. Wiesław Kajdasz

fot. Wiesław Kajdasz

„Pielgrzymka to miejsce, gdzie czekamy na nasze dusze#” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, dodając, że jest ona czasem „zatrzaskiwania drzwi codziennej gonitwy i zgiełku świata, by na miejscu pustynnym regulować rytm serca z biciem Serca Jezusa i Matki Najświętszej.

Z bydgoskiej katedry – Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości – po raz dwudziesty wyruszyła piesza diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę. – Raduję się, że jesteście i jako wspólnota trwacie na drodze wiary, którą chcecie objawiać w polskiej przestrzeni, tam, gdzie będziecie wędrowali – dodał biskup.

Ordynariusz diecezji dodał, że dwudziesta już wędrówka jest właśnie przejawem wiary, która mówi, że całe życie jest wielką pielgrzymką. – To droga, która ma jasno określony cel ostateczny. Jest nim sam Bóg i nasze zbawienie. Kiedy przez te jedenaście dni będziecie zdążali z Bydgoszczy oraz innych miejscowości, to także odkryjecie, że zmierzacie do trwałego fundamentu, jakim jest dla Polaków Jasna Góra – podkreślił.

Zaraz potem dodał, że o nieprzemijalności Pani Jasnogórskiej pisał wybitny polski poeta Jan Lechoń w wierszu Matka Boska Częstochowska. „Nieraz potop nas zalewał, krew się rzeką lała, a wciąż klasztor w Częstochowie stoi jako skała. I Tyś była też mieczami pogańskimi ranną, a wciąż świecisz ponad nami, Przenajświętsza Panno” – cytował.

Biskup Krzysztof Włodarczyk zauważył, również, że wspólnota pielgrzymkowa udaje się zgodnie ze wskazaniem Jezusa na miejsce pustynne spotkania z Bogiem. – To czas na modlitwę i Eucharystię w drodze. To czas na wewnętrzną refleksję – jak i po co żyję – zakończył.

Tegoroczna pielgrzymka, którą tworzy osiem grup i kilkaset osób, przebiega pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. – Dziękujemy Panu Bogu, że jednoczy nas we wspólnocie. Za to, że jest głównym przewodnikiem po drogach naszej wiary – powiedział dyrektor, ks. Igor Wichrowski.

Pątnicy, których na trasie odwiedzać będzie bp Krzysztof Włodarczyk, dotrą na Jasną Górę 31 lipca. Ci, którzy nie mogli pójść, zaproszeni są do łączności duchowej poprzez media społecznościowe i stronę www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 25 26

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Żołnierze z pomocą powodzianom. Oczyszczanie zalanych terenów

Decyzją Dowódcy WOT około 200 żołnierzy #8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz ze specjalistycznym sprzętem wydzielono do pomocy powodzianom na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego. Fala kulminacyjna przemieszcza się w głąb kraju, w związku z czym w gotowości do stawiennictwa w jednostce i wyjazdu do działania pozostają kolejni terytorialsi.

(czytaj więcej)
0

Szkodliwe treści w internecie. Jak chronić najmłodszych?

Ministerstwo Cyfryzacji dalej pracuje nad tym, aby wzmocnić# ochronę dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w internecie. W sierpniu i wrześniu br. odbyły się kolejne spotkania nieformalnej grupy roboczej. W spotkaniach uczestniczą przedstawiciele administracji publicznej, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Celem dyskusji jest opracowaniem skutecznych rozwiązań, które będą chronić młodych ludzi przed negatywnym wpływem treści dostępnych w sieci.

(czytaj więcej)
0

Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian

W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.

(czytaj więcej)
0

Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy

Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.

(czytaj więcej)