"Sarmackie dziedzictwo". Lekcja żywej historii spodobała się uczniom

fot. M. Niedbalska, J. Milik
Dnia 26 maja 2017 roku na boisku szkolnym ZSO w Kcyni miała miejsce lekcja żywej historii.
Jej organizatorem był p. Piotr Groll - nauczyciel tej szkoły. Poprowadzili ją członkowie grupy rekonstrukcyjnej "Sarmackie dziedzictwo" z Bydgoszczy. Przedstawili oni kulturę sarmacką, stroje i uzbrojenie polskiego szlachcica z XVII wieku.
Prowadzący nie ograniczyli się tylko do opowiadania o różnych elementach ubioru. Kilkoro uczestników mogło przymierzyć strój cudzoziemca, towarzysza pancernego (z pełnym oprzyrządowaniem żołnierza z tamtej epoki), szlachcica zagrodowego. Przy tej okazji widzowie mogli dowiedzieć się o różnych obyczajach, związanych z tymi ubiorami. Poznali szczegóły uzbrojenia i przeznaczenie buzdygana, nadziaka, falkonetu i innych broni, używanych w XVII wieku. Po raz kolejny okazało się, że każdy detal i ozdoby miały duże znaczenie dla podkreślenia pozycji właściciela tych przedmiotów.
Prowadzący zaangażowali także zebraną publiczność. Widzowie byli przebierani w różne stroje z epoki sarmackiej, mogli także z bliska poznać zrekonstruowane uzbrojenie różnych typów wojsk. Prowadzący przedstawili także sposoby posługiwania się bronią. Zamarkowali pojedynek na szable. Atrakcją pokazu była armata, z której możliwość strzelenia miała jedna z naszych nauczycielek.
Członkowie grupy rekonstrukcyjnej zapoznali widzów z XVII - wieczną historią Polski. Zrobili to z humorem i ogromną wiedzą na temat przedstawianych kwestii. Taka forma poznawania dziejów może zainteresować niejednego widza.
materiał: Piotr Groll
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria











Czytaj również
- Matematyczny talent z kolejnymi sukcesami! Konrad laureatem konkursu
- Bezpieczeństwo przede wszystkim! Turniej BRD za nami
- Niezwykły talent językowy. Krzysztof mistrzem ortografii
- Sprawdzili swoją wiedzę. Liliana w gronie laureatów powiatowego konkursu
- XIII edycja prestiżowego konkursu. Wyróżniono laureatów
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)