Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

11 maja 2023

Szkolenie funkcjonariuszy z GISW. Działania w sytuacjach kryzysowych

fot. Służba Więzienna, OISW Poznań

fot. Służba Więzienna, OISW Poznań

W środę, 10 maja w Zakładzie Karnym w Potulicach odbyło się szkolenie #funkcjonariuszy z udziałem Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Poznaniu. Nasi funkcjonariusze szlifowali umiejętności w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz technik interwencyjnych.

Zadanie Służby Więziennej

Zapewnienie bezpieczeństwa to jedno z kluczowych zadań formacji jaką jest Służba Więzienna. Instytucje penitencjarne w swoich założeniach mają za zadanie chronić społeczeństwo przed osobami popełniającymi czyny niezgodne z ogólnie obowiązującymi normami prawnymi. W celu zapewnienia w sposób praworządny porządku i bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych systematycznie realizuje się szkolenia oraz kursy doszkalające.

Grupa Interwencyjna Służby Więziennej

Głównym zadaniem Grup Interwencyjnych Służby Więziennej (GISW) są działania w sytuacjach kryzysowych, w przypadkach kiedy dochodzi do zakłócenia porządku i dyscypliny oraz w zdarzeniach szczególnie zagrażających bezpieczeństwu w jednostkach penitencjarnych. Każda służba niesie za sobą różne przeciwności. Pracując w instytucji totalnej jaką jest zakład karny funkcjonariusze na co dzień spotykają się z sytuacjami trudnymi, ze zdarzeniami które wymagają szybkiego i sprawnego działania. W celu skutecznego działania i minimalizacji potencjalnych zagrożeń organizuje się systematyczne szkolenia z zakresu działań ochronnych.

Bezpieczeństwo oraz profilaktyka

Funkcjonariusze wykonujący obowiązki służbowe na określonym stanowisku powinni wykazywać się zarówno odpowiednią wiedzą, jak i umiejętnościami. Zdobywają je zarówno poprzez codzienną, praktyczną pracę, jak również w trakcie realizowanych szkoleń. Szkolenia ochronne uczą zarówno adekwatnego reagowania w sytuacjach kryzysowych, jak i skutecznego minimalizowania potencjalnych zagrożeń. W sytuacji rozwoju technologicznego i pojawiających się stale nowych zagrożeń rozszerzenie wiedzy oraz umiejętności wśród funkcjonariuszy stanowi kluczowy element sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania jednostki penitencjarnej.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 17 15

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)