Dziś mamy 6 października 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

24 czerwca 2021

„Bo nie zastąpi Ciebie nikt". Wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II

fot. pow.

fot. pow.

W związku z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, przypadającą w# 2020 roku, Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni, stworzył i zrealizował projekt na zajęcia pozalekcyjne pn. „Bo nie zastąpi Ciebie nikt...100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II.” Projekt finansował Powiat Nakielski. Z powodu pandemii COVID-19, realizacja projektu została przeniesiona z miesiąca marca 2020r. na wrzesień 2020r. i trwała krócej niż zazwyczaj, bo tylko 3 miesiące: od 1 września 2020r. do 25 listopada 2020 roku.

Koordynatorki projektu, nauczycielki Kamila Marosz i Alina Polowiec, pozyskały z Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie bezpłatną wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny.” Jeden z egzemplarzy wystawy, w formie 10 planszy w formacie A3 zamontowanych na stelażach, miał towarzyszyć VIII Międzywojewódzkiemu Konkursowi Wiedzy o św. Janie Pawle II i trafić do około 300 odbiorców (uczestników konkursu i ich opiekunów, zaproszonych gości, uczniów szkoły). Pandemia COVID-19 i obostrzenia sanitarne wymusiły kolejne zmiany w planach organizatorów projektu. Wystawa została włączona w inne projektowe działanie, które odbyło się w pod koniec października, jeszcze przed powrotem do nauki zdalnej - szkolną wystawę książek „Święty Jan Paweł II autorem i bohaterem.” Obejrzało ją około 60 osób ze szkolnej społeczności: uczniowie , nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji.

Organizatorki postanowiły zaprezentować warszawską wystawę o życiu św. Jana Pawła II poza murami szkoły. Jedynym sposobem dotarcia do większej liczby odbiorców, w tamtym czasie pełnym obostrzeń, było wyeksponowanie jej w kościołach. Na przełomie października i listopada 2020 roku wystawa na stelażach eksponowana była w weekendy w : kościele poklasztornym pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni i kościele pw. św. Michała Archanioła w Kcyni (woj. kujawsko-pomorskie) oraz kościele pw. Św. Wawrzyńca w Gołańczy (woj. wielkopolskie). W ten sposób wystawę w kościołach obejrzało około 500 osób.

Drugi egzemplarz wystawy, zgodnie z licencją udzieloną ZSS w Kcyni, został zawieszony w antyramach na ścianie szkolnego korytarza. Do 18 czerwca 2021 roku tak wyeksponowaną wystawę o życiu Karola Wojtyły mogli obejrzeć rodzice i opiekunowie uczniów.

Wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny.” obejrzało dużo więcej odbiorców niż pierwotnie planowano, bo nie 300 a około 600 osób. 

Materiał: Alina Polowiec i Kamila Marosz.

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie. 

 

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)