Dziś mamy 7 grudnia 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

25 listopada 2021

1 grudnia rusza szpital tymczasowy w Ciechocinku. Kompletowana jest kadra

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

1 grudnia w 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w# Ciechocinku rusza szpital tymczasowy dla pacjentów chorych na Covid-19. Szpitalem patronackim, będzie ponownie 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy. – W tym momencie kompletowana jest kadra – mówił podczas konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- Jak wspominałem wcześniej, otwieramy ten szpital z pewnym opóźnieniem, bo jego otwarcie powoduje, że lekarze pracujący w województwie kujawsko-pomorskim, a także z poza regionu, będą musieli być wyciągnięci z poszczególnych szpitali. Jednak mimo tych obaw, ta decyzja jest podjęta. Kompletowana kadra pozwala na to, aby od 1 grudnia uruchomić szpital tymczasowy w Ciechocinku – tłumaczył wojewoda Bogdanowicz.

Szpital tymczasowy będzie dysponował bazą 56 łóżek i 10 respiratorowych.

Ważne zadanie ma tutaj szpital wojskowy w Bydgoszczy. Ma być takim „buforem”, wsparciem, dla szpitala tymczasowego w Ciechocinku. Myślę tutaj o wymianie informacji i konsultowaniu pacjentów.

Najwięcej pacjentów przebywa obecnie w szpitalach w Aleksandrowie Kujawskim, w Radziejowie i w Grudziądzu. W tym momencie w kujawsko-pomorskich placówkach medycznych przebywa 886 osób. 73 osoby wymagają terapii respiratorowej. Rok temu o tej porze w szpitalach w regionie przebywało 1214 pacjentów chorych na Covid-19.

Mikołaj Bogdanowicz mówił także o przyroście pacjentów w ciągu ostatniego miesiąca.

- 1 listopada mieliśmy w szpitalach 373 osoby, a dziś - 24 listopada mamy 886 pacjentów. Dobowo przybywa średnio 20 do 30 osób – powiedział.

Poinformował także, że zakontraktowanych jest 10 karetek transportowych do przewożenia pacjentów z Covid-19 między szpitalami.

- Zawnioskowałem do Ministra Zdrowia o kolejne 6 karetek. Dobowo, zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżają średnio 150 do 200 razy więcej dobowo, niż w czasach przed covidem. To bardzo dużo. Rośnie także zapotrzebowanie na tlen. Obecnie zużywamy do 20 ton tlenu dziennie – mówił.

W przyszłym tygodniu wojewoda planuje uruchomienie jeszcze 100 dodatkowych łóżek covidowych w szpitalach w Lipnie, Żninie i Łasinie. W następnym tygodniu planowane jest uruchomienie jeszcze 120 miejsc.

Dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano ponad 90 tys. testów na obecność koronawirusa.

- To pokazuje, jak duża jest skala epidemii i ile osób wykazuje jakiekolwiek objawy z układu oddechowego, które mogą i muszą być różnicowane z zakażeniem SARS-CoV-2. Bezobjawowych osób jest znacznie więcej. W naszym województwie w ubiegłej dobie było 1165 testów dodatnich. Sytuacja jest nieciekawa, szczególnie w zderzeniu z faktem, że niewiele ponad 50% polskiego społeczeństwa jest w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 – powiedział.

Jak mówił, w szpitalu obserwacyjno-zakaźnym w Bydgoszczy hospitalizowanych było 58 osób z COVID-19 na drugim poziomie, z czego osoby zaszczepione stanowiły 10 osób, czyli 17%.

- Ponad 80% to osoby niezaszczepione. Hospitalizowanych było pięcioro dzieci, także niezaszczepionych. Pod respiratorami w naszym szpitalu przebywają wyłącznie osoby, które nie poddały się szczepieniom ochronnym. Jeśli chodzi o niemowlęta i noworodki, które również trafiają do szpitali z zakażeniem SARS-CoV-2, bardzo ważne jest przypomnienie kobietom w ciąży, że po pierwsze powinny się szczepić, bo chronią same siebie, chronią ciążę i dziecko, które jest narodzone i w pierwszych miesiącach życia również te przeciwciała anty SARS-CoV-2, przechodząc przez łożysko, chronią małe dziecko – tłumaczył.

W konferencji prasowej uczestniczyli również II Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Radosław Kempinski i dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Rafał Rewoliński.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 2 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Budowa hal
Metryczka dziecka A4
20PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Fotobombki
19,90PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)