Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

08 października 2021

2021 rokiem Tadeusza Różewicza. Był jednym z najwybitniejszych dramaturgów

fot .pow.

fot .pow.

„Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy. Z zamkniętymi oczyma widzę miłość, wiarę, prawdę…” (T. Różewicz, Kartoteka)

W tym roku 9 października przypada 100 rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Jednego z najwybitniejszych dramaturgów i poetów XX wieku.

Z tej okazji Sejm RP przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku poety, chcąc oddać hołd jego artystycznym dokonaniom, ogłosił rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza.

Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Tam uczęszczał do gimnazjum, w którym uzyskał małą maturę. Niestety wybuch wojny nie pozwolił mu kontynuować nauki. Zamierzał dalej kształcić się w Liceum Leśnym w Żyrowicach i szkole Marynarki Handlowej w Gdyni.

W czasie wojny pracował jako goniec i magazynier. Następnie został uczniem stolarskim w Fabryce mebli Giętych
W 1942 roku został zaprzysiężony w AK pod pseudonimem „Satyr”. Trafił do leśnych oddziałów. Walczył z bronią od czerwca 1943 r. do listopada 1944r. Mimo to, tworzył pisząc wiersze. Prowadził także pismo „Czyn Zbrojny”.
Jego poezja była tak podziwiana przez partyzantów, że dowódca oddziału odkomenderował go na tydzień do napisania większego tekstu.


I tak w 1944 roku powstały „Echa leśne”, które uważa się za debiut literacki młodego Różewicza. Tomik ten składał się z wierszy, fraszek, wywiadów, humoresek oraz prozy poetyckiej utrzymanej w duchu patriotycznym.

Po wojnie zamieszkał w Częstochowie, tam poznał Juliana Przybosia, który ściągnął go do Krakowa, gdzie młody poeta po zdaniu matury został studentem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Niestety studiów nie ukończył.
W 1949 roku Różewicz poślubił Wiesławę Kozłowską , z którą miał dwóch synów. Mieszkali kilkanaście lat w Gliwicach następnie w 1968r. przeprowadzili się do Wrocławia.

Twórczość Tadeusza Różewicza jest różnorodna , wszechstronna i zarazem ponadczasowa oraz uniwersalna. Potrafił łączyć przeciwieństwa, rewelacyjnie operował ironią i spoglądał na problemy z rożnej perspektywy, nawet tej nieakceptowanej społecznie. Był wnikliwym obserwatorem życia codziennego, społecznego i politycznego. Nie sposób wymienić wszystkich dzieł, które napisał w ciągu swojego życia. Niewątpliwie najbardziej znanym i cenionym jest „Kartoteka”. Za wiele z nich otrzymywał nagrody.

Książki Różewicza doczekały się przekładu na 49 języków. W tej kwestii wyprzedził Miłosza, Szymborską, Lema i Herberta.
Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia 2014r. we Wrocławiu. Zgodnie z jego wolą został pochowany w Karpaczu.

Materiał: Katarzyna Hass / PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)