Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 września 2020

"Ciekawość świata". Interesujący wykład po kilkumiesięcznej przerwie

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

Ks. dr Michał Damazyn był gościem spotkania# odbywającego się w cyklu "Ciekawość świata" w Kcyni.

Była to pierwsza (po kilkumiesięcznej przerwie) okazja do wysłuchania interesującego wykładu. W okresie marzec - sierpień spotkania zostały zawieszone, z uwagi na panujące ograniczenia związane z pandemią. Ks. dr Michał Damazyn przedstawił wykład zatytułowany "Likwidatorzy Polski zza miedzy. Zbrodnia Pomorska 1939 r." W słowie wstępnym podkreślił, że spotykamy się w szczególnym dniu, dniu rocznicy napaści ZSRR na Polskę - 17 września. Znalazł analogie pomiędzy tymi dwoma zbrodniami - Zbrodnią Pomorską, którą określa się działania prowadzone od września do grudnia 1939 r. przez oddziały Selbstschutzu, a zbrodnią ludobójstwa na Wołyniu, nazywaną "Rzezią Wołyńską". Rozwinął także tytuł spotkania. Podkreślił, że wyrażenie "likwidatorzy zza miedzy" akcentuje fakt, że zbrodni dokonywali sąsiedzi, mieszkający w najbliższej okolicy, znający doskonale swoje ofiary. Tak było w Sadkach, tak było w innych miejscowościach, w Kcyni i okolicy. Znając teren, mieszkańców poszczególnych miasteczek, miejscowi Niemcy służyli informacjami. Były to działania programowe, zaplanowane długo wcześniej, nie wynikające ze spontanicznych, emocjonalnych reakcji. Tworzone były listy proskrypcyjne, gdzie miejscowi podawali nazwiska osób, które należało fizycznie zlikwidować. "Mógł je przygotować tylko ktoś stąd" - podkreślał ks. Damazyn. W pierwszej kolejności znajdowali się na nich działacze patriotyczni, inteligencja, duchowieństwo.

Niemcy przygotowywali się dużo wcześniej. Pod pozorem spotkań religijnych uczestniczyli w szkoleniach, przygotowujących lokalne oddziały Selbstschutzu. Co warte podkreślenia, Selbstschutz nie został nigdy uznany za organizację zbrodniczą, stąd zbrodnie popełniane przez jego członków ulegały przedawnieniu. Bardzo często przed zamordowaniem osoby aresztowane były torturowane, zbrodniarze pastwili się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem. Nasz gość wzbogacił swoją prezentację przygotowaną specjalnie na kcyńskie spotkanie o interesujące mieszkańców Kcyni materiały. Opracował je na podstawie sprawozdań, opisujących dokładnie miejsca masowych grobów. Przybliżył także tragiczne losy kilkorga ofiar, w tym syna kcyńskiego restauratora p. Broekere. Na koniec spotkania ks. Damazyn opowiedział nam, jak przed rokiem wyglądały uroczystości w Sadkach, upamiętniające 80. rocznicę Zbrodni Pomorskiej. Podkreślał, że ich głównym celem było przywrócenie twarzy ofiarom zbrodni.

"Jak Wy nie zaczniecie opowiadać, to za chwilę nikt w to nie uwierzy" - tym cytatem, wypowiedzianym przez jedną z bohaterek książki wydawanej w serii "Bydgoszczan portret własny" ksiądz zakończył nasze spotkanie.

Materiał: Justyna Makarewicz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)