"Ciekawość świata" - Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego
fot. powierzone
Po wakacyjnej przerwie powraca cykl# „Ciekawość świata”. Zapraszamy na pierwsze spotkanie w poniedziałek, 9 września o g. 17.30 w Sali nr 1 Urzędu Miejskiego w Kcyni.
Tytuł pierwszej po wakacjach „Ciekawości…” brzmi: Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego. Niegdyś oplatające gęstą siecią i pozwalające dotrzeć w niemal każdy zakątek regionu, dziś w znacznej części nieużytkowane lub nawet zlikwidowane. Linie kolejowe, drogi żelazne – świadectwo rozwoju techniki, przemysłu oraz dziedzictwo, często niechciane: tory, dworce, wieże ciśnień, nastawnie, domy, budynki gospodarcze, mosty, wiadukty, urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Słowem, zapomniane linie kolejowe – dziedzictwo niechciane, które – jeśli zostanie pozostawione same sobie, bez opieki, utrzymania i remontów – wkrótce zniknie z krajobrazu, a własnym dzieciom i wnukom będziemy musieli opowiadać, czym była kiedyś kolej. Poznajmy ją i jej ślady – póki jeszcze są.
Naszym gościem będzie Tomasz Stochmal – pisarz, bloger i podróżnik, pasjonat zabytków, latarni morskich, cegły i rocka progresywnego, szczęśliwy mąż i ojciec; autor serii książek dla dzieci o przygodach Mataszków, a także przewodników: „Zapomniane miejsca. Kujawsko-pomorskie”, „Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego”, „Zapomniane linie kolejowe warmińsko-mazurskiego” i „Moje Magiczne Miejsca: Polska. Przewodnik osobisty”; popularyzator idei zwiedzania i poznawania Polski przez dzieci; prowadzi także blog „Podróże z Mataszkami” (www.podrozezmataszkami.pl).
Po spotkaniu będzie możliwość nabycia publikacji autorstwa naszego Gościa.
Zapraszamy do uczestnictwa. Warto być ciekawym świata!
Materiał: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?
Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.
(czytaj więcej)"Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom#. Tegoroczne hasło obchodów to „Zmieniamy narrację na temat samobójstwa. Rozpocznij rozmowę”.
(czytaj więcej)„Na policjanta”. Na czym polega metoda stosowana przez oszustów?
Przestępców, którzy chcą dorobić się kosztem innych nie brakuje#. Wymyślają oni rożne sposoby, aby korzystając z chwili naszej nieuwagi, ukraść nam oszczędności życia. Poniżej przedstawiona jest metoda oszustwa "na policjanta". Warto wspomnieć o tym bliskim oraz osobom starszym w swojej okolicy, aby wiedziały, jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
(czytaj więcej)Grzybiarzu, apelujemy o rozwagę! O jakich zasadach należy pamiętać?
Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego# czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Jednak należy pamiętać o ważnych aspektach bezpieczeństwa. Często grzybiarze wybierają się do lasu w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
(czytaj więcej)