Dziś mamy 22 października 2021, piątek, imieniny obchodzą:

20 września 2021

Czemu posiadanie konta osobistego (ROR) jest tak ważne?

for. pow.

for. pow.

Trudno sobie obecnie wyobrazić codzienne życie bez posiadania konta osobistego. To właśnie na nie wpływają należne nam środki oraz# z niego dokonujemy większości swoich rozliczeń. Co więcej, korzystając z bankowości internetowej możemy robić to szybko, wygodnie i zupełnie za darmo. Jak wybrać konto osobiste odpowiadające naszym potrzebom? Dlaczego posiadanie ROR jest tak ważne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Do czego może służyć konto osobiste?

Konto osobiste ROR to rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy dedykowany dla osób fizycznych, który służy przede wszystkim do przechowywania i swobodnego dysponowania środkami finansowymi. Posiadacz konta osobistego otrzymuje na nie swoje należności oraz dokonuje osobistych rozliczeń. W większości przypadków do konta osobistego przypisana jest karta debetowa, która umożliwia wypłaty i wpłaty gotówki w bankomacie/wpłatomacie oraz dokonywanie płatności w sklepach, czy Internecie.  

Należy mieć jednak świadomość, że funkcjonalność konta osobistego jest obecnie dużo większa. Niektóre banki oferują również dodatkowe konto walutowe oraz możliwość przewalutowania walut online. Często w ofercie znajduje się również pakiet ubezpieczeń, które obejmują m.in odpowiedzialność cywilną, czy ochronę sprzętu (np. smartfona).

Zalety posiadania konta osobistego

Posiadanie konta osobistego nie jest oczywiście obowiązkowe, jednak w wielu przypadkach trzeba je mieć, ponieważ wymaga tego nasz pracodawca lub instytucja przesyłająca nam pieniądze. Należy jednak mieć świadomość, że warto mieć konto osobiste, nawet jeżeli nikt tego od nas nie wymaga. Jest to związane z korzyściami, które wynikają z jego posiadania. Do najważniejszych zalet konta osobistego zalicza się:

  • bezpieczeństwo środków - przechowywanie pieniędzy w banku jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż w domu, gdzie narażone są na kradzież. Co więcej, środki chronione są również na wypadek upadku instytucji. W takiej sytuacji zabezpiecza je Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który chroni depozyty do równowartości 100 tys. euro;

  • szybki i wygodny dostęp do środków - dzięki bankowości internetowej i mobilnej w dowolnym momencie można dysponować środkami na koncie oraz sprawdzać historię swoich płatności;

  • wygodne i tanie rozliczenia - posiadając konto osobiste z dostępem przez Internet można korzystać z darmowych przelewów, a co za tym idzie realnie oszczędzać. Standardowy przelew na poczcie kosztuje obecnie 3,99zł, co w przypadku posiadania kilku rachunków daje wysoką kwotę. Będąc posiadaczem konta w banku można również zdefiniować zlecenia stałe, co sprawi, że rachunki będą płaciły się same;

  • możliwość płatności kartą/telefonem - polskie społeczeństwo przekonało się już, że płatności bezgotówkowe są szybkie i wygodne. Co więcej, pozostaje po nich ślad w historii rachunku, dzięki czemu można kontrolować swoje wydatki. By płacić kartą, czy telefonem należy jednak posiadać konto osobiste;

  • możliwość wnioskowania o kredyt bez zaświadczeń - wiele banków posiada uproszczoną procedurę kredytową dla klientów, którzy posiadają konto bankowe i otrzymują na nie regularne wpływy. Jest to bardzo korzystne, ponieważ zdecydowanie skraca czas wnioskowania o kredyt oraz ogranicza związane z tym formalności.

Jak wybrać dobre konto osobiste?

Każdy bank posiada w swojej ofercie konto osobiste, które mimo iż działa na tej samej zasadzie, to różni się m.in. możliwościami, czy parametrami. Jak zatem wybrać najlepsze? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że konto osobiste powinno odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom. W związku z tym przy jego wyborze warto przemyśleć sposób w jaki będziemy z niego korzystać oraz jakie możliwości są nam najbardziej potrzebne. Następnie warto dokonać analizy ofert różnych instytucji pod tym właśnie kątem.

Wybierając konto osobiste oczywiście należy zwrócić uwagę na opłaty związanie z jego utrzymaniem, czy posiadaniem karty. W większości przypadków rachunki bankowe są obecnie płatne, jednak klient może być zwolniony z tej opłaty po spełnieniu warunków określonych w regulaminie. Zazwyczaj bank wymaga aktywnego korzystania z konta osobistego, co oznacza, że należy dokonać określonej liczby płatności kartą w miesiącu (lub na określoną kwotę) bądź otrzymywać regularne wpływy na rachunek bankowy.

Kwestią, którą warto wziąć również pod uwagę przy wyborze konta osobistego są promocje oferowane przez bank. Często może to być udział w programie lojalnościowym, czy moneyback. Korzystanie z tego typu promocji pozwala zdobywać nagrody, czy otrzymać zwrot gotówki za zakupy.

Wybór konta osobistego nie jest trudny. Warto jednak pamiętać, by kierować się własnymi potrzebami oraz porównać oferty kilku instytucji, co umożliwi znalezienie optymalnego rozwiązania. Pomoże w tym zestawienie najlepszych kont osobistych (ROR).

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)