Debata o bezpieczeństwie żywnościowym. Jutro głosowanie

fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki przebywa w Brukseli, gdzie dziś (29 listopada) będzie gościem posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi #(Agri) Parlamentu Europejskiego, poświęconego bezpieczeństwu żywnościowemu. Jutro (30 listopada) w Europejskim Komitecie Regionów debata plenarna zakończona głosowaniem nad przygotowanym przez gospodarza naszego województwa projektem opinii w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego i zwiększenia odporności systemów żywnościowych naszego kontynentu.
Początek dzisiejszego posiedzenia Agri: godz. 15.50.
Link do transmisji online:
- Kryzys, z którym mamy dziś do czynienia, nie jest ani pierwszym, ani ostatnim. Dlatego musimy lepiej przygotować się na wszelkie przyszłe kryzysy, w tym te związane ze zmianami klimatu i utratą bioróżnorodności. Komitet Regionów, w opinii, której jestem sprawozdawcą, wzywa Komisję Europejską do wzmocnienia lokalnych systemów żywnościowych. Rozwój zrównoważonych lokalnych systemów żywnościowych to najlepszy sposób na zagwarantowanie wysokiej jakości żywności i godziwych dochodów naszych rolników – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Opinia, związana z obecną destabilizacją światowych rynków produktów rolnictwa, spowodowaną przez zmiany klimatu, pandemię COVID-19 oraz rosyjską agresję na Ukrainę, jest odpowiedzią na marcowy komunikat Komisji Europejskiej w tej sprawie oraz na deklarację wersalską Rady Europejskiej w sprawie wojny za naszą wschodnią granicą.
„Europejski Komitet Regionów zdecydowanie popiera chęć zwiększenia suwerenności żywnościowej UE (…) [i] podkreśla, że działania w obszarze bezpieczeństwa żywnościowego, do których UE została zmuszona (…), należy wykorzystać (…) także do poprawienia jakości życia i konkurencyjności gospodarki” – czytamy w projekcie dokumentu przygotowanym przez marszałka Piotra Całbeckiego. Podkreśla się w nim, że „prawdopodobieństwo wystąpienia realnej klęski głodu w Europie (…) wydaje się wciąż niewielkie”. Wśród rekomendacji m.in. poparcie dla rozwoju rolnictwa ekologicznego, generalnego ograniczenia chemizacji rolnictwa oraz rozwiązań zmierzających do większej biologizacji produkcji żywności, zalecenie by propagować zrównoważoną konsumpcję żywności i zdrowe odżywianie. Znalazło się w nim również wezwanie do stworzenia długofalowej strategii bezpieczeństwa żywnościowego na poziomie regionów i do sfinansowania przez Unię Europejską prac badawczo-wdrożeniowych w dziedzinie adaptacji produkcji żywności do zmian klimatu.
W jutrzejszej debacie plenarnej KR wezmą także udział unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Wojciechowski oraz niemiecka eurodeputowana Marlene Mortler, która jest sprawozdawczynią raportu PE na temat bezpieczeństwa żywnościowego.
Kryzys żywnościowy będzie też tematem zaplanowanej na czwartek (1 grudnia) debaty telewizyjnej, przeprowadzonej w studiu w siedzibie PE przez dziennikarzy polskich mediów publicznych, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, komisarza Janusza Wojciechowskiego i europosłanki Marlene Mortler.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Astronomiczny piknik w Niedźwiadach. Wystawy, wykłady i kosmiczna atmosfera
- Wprowadzenie nowego proboszcza. Przez cztery lata służył w kcyńskiej parafii
- Spotkanie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Wspólna Eucharystia
- Spotkanie ze św. Ritą. Parafianie z Dziewierzewa na pielgrzymce
- Trwa przeprowadzka centrum kultury. Niektóre spotkania odwołane
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
50 gminnych pracowni komputerowych. Nabór do projektu "miniPAKT"

Podczas konferencji prasowej #w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu miniPAKT – gminne pracownie komputerowe. „miniPAKT, to konkurs grantowy, dzięki któremu JST będą mogły stworzyć u siebie kreatywną przestrzeń, która rozwinie nowe formy wzmacniania kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Każdy samorząd może otrzymać 200 tys. na zorganizowanie takiej pracowni” – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.
(czytaj więcej)Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Ustanowiony w 1958 r.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Głuchych i Języka Migowego.
(czytaj więcej)Pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów”. Materiały do wykorzystania na lekcjach

Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych #przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Przybliżają one nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci ratujące Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele mogą wziąć udział także w różnych konkursach, których celem jest popularyzacja wiedzy o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej oraz postawach Polaków udzielających pomocy swoim żydowskim sąsiadom.
(czytaj więcej)Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!