Diecezjalny Dzień Młodzieży. "Lśnić Jego blaskiem"

fot. Marcin Jarzembowski/Wiesław Kajdasz
"Lśnić Jego blaskiem" – to hasło Diecezjalnego Dnia Młodych#, jaki odbywał się w Bydgoszczy. Jego organizatorem była Młodzieżowa Rada Programowa Diecezji Bydgoskiej.
Uczestnicy spotkali się na hali Bydgoskiego Klubu Sportowego Chemik i w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników. – Hasło nawiązuje do przesłania, jakie papież Franciszek skierował do nas w Lizbonie – powiedział ks. Henryk Stippa. – Łatwo nam wyznawać wiarę podczas doniosłych wydarzeń, wielkich uroczystości, ale przecież życie nie składa się jedynie z takich momentów. Wręcz przeciwnie, najbardziej powszechnym doświadczeniem jest codzienność pozbawiona cudowności, czasem taka nieudolna i zwyczajna. To w tej scenerii rozgrywa się wszystko, co w życiu najważniejsze, zawiązują się przyjaźnie i rozkwitają nasze miłości. W takich okolicznościach rozgrywa się także nasza relacja z Bogiem. Nie spotykamy Go „od święta”, ale każdego dnia. Jak zatem przeżywać relację z Jezusem, jak może się ona przekładać na codzienność – to pytania, na które szukamy odpowiedzi – dodał diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Z młodymi spotkali się: ewangelizator Jakub Kapral, zespoły MUW i Muode Koty. Zaplanowano także konferencję, wielbienie, świadectwa uczestników ŚDM. – Przyjechałem z Poznania ze wspólnotą „Poznanie Jezusa”. Chcemy z młodymi osobami podzielić się doświadczeniem żywego Boga. Tym, co znaczy lśnić Jego blaskiem w codzienności. By były one w swoich środowiskach świadectwem dla świata – powiedział Jakub Kapral. – Prowadziłem bardzo religijne życie, ale z drugiej strony nie miałem nic wspólnego z Bogiem – dodał Jakub Kapral, zachęcając świadectwem swojego życia młodych, by byli otwarci na działanie Ducha Świętego.
Zwieńczeniem modlitwy była msza święta, sprawowana przez bp. Krzysztofa Włodarczyka w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. – Ojciec Święty Franciszek zaznaczył, że młodzież Kościoła jest tak ważna i potrzebna, jak woda dla spragnionej ziemi – mówił ordynariusz, kreśląc historię miłości Boga do ludzi. – Miłość to nie buziaczek, przytulenie czy trzymanie się za rączkę. Miłością nie jest wypowiedzenie słów „kocham cię” ani sakramentalnego „tak”. Miłości nie symbolizuje serduszko. Symbolizuje ją krzyż – tłumaczył, zachęcając młodych, by brali go na swe ramiona – Jeśli zajdzie taka konieczność, upadnijmy pod nim raz, drugi i trzeci. Ostatecznie nawet dajmy się do niego przybić i oddajmy na nim ducha. I tak nic nas nie złamie. Zwyciężymy – my i Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel. Razem, a między nami miłość. To jest ten blask, którego potrzebujemy – mówił bp Włodarczyk.
Tegoroczne wydarzenie zakończył koncert zespołu Muode Koty. – Diecezjalny Dzień Młodych jest dla mnie okazją do spotkania wierzących rówieśników. To czas nawiązania nowych przyjaźni, oderwania od pędu codziennego życia i skupieniu się na tym, co powinno być w jego centrum, choć nie zawsze tak jest. Ufam, że wspólna modlitwa w takim gronie stanie się dla mnie źródłem odwagi i umocni poczucie wspólnoty – powiedziała Olga.
Był to również czas wyborów nowego składu Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej. Przewodniczącym został Adrian Sztubiński, a jego zastępcą Jakub Kunicki. Na sekretarza wybrano Rozalię Krzemkowską, na rzecznika Magdalenę Maciejewską, a na skarbnika Jana Tadrowskiego.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
































Czytaj również
- Konwent Powiatów naszego województwa. Wicestarosta odznaczony
- Strażacy oddali hołd zmarłym policjantom. "Cześć Ich pamięci!"
- Ćwiczenia dla studentów i ratowników. Zajęcia pod okiem podoficera GROM
- Montaż świątecznych dekoracji. Co przygotowano w tym roku?
- Spotkanie z autorem książki "Tajna agentura. Cz. IV". Dr Węsierski w Kcyni
Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.
(czytaj więcej)