Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

20 października 2020

Europejczycy o Zielonym Ładzie. Europejski Tydzień Miast i Regionów

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Europejski Tydzień Miast i Regionów – największe doroczne# wydarzenie poświęcone polityce regionalnej Unii Europejskiej – odbywa się tym razem przede wszystkim w sieci. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył wczoraj (19 października) w debacie online poświęconej lokalnym aspektom Europejskiego Zielonego Ładu, czyli nowej unijnej strategii rozwoju, której celem głęboka proekologiczna przebudowa gospodarki UE.

W debacie, którą moderował Gianluca Spinaci z Komitetu Regionów, wzięli także udział m.in. premier austriackiej Karyntii Peter Kaiser, przewodniczący Rady Regionalnej włoskiego regionu Veneto Roberto Ciambetti oraz odpowiedzialny za środowisko, zrównoważony rozwój i energię ze źródeł odnawialnych we francuskim departamencie Bouches-du-Rhône Didier Réault, a także przedstawiciele administracji regionalnych i lokalnych Włoch, Francji, Grecji i serbskiej Vojvodiny.

Konferencja podzielona została na trzy części:

- zasoby naturalne i zrównoważona produkcja żywności
- gospodarka w obiegu zamkniętym (czyli minimalizującym zużycie surowców, produkcję odpadów, emisje do środowiska i straty energii)
- klimat i energia.

Marszałek Piotr Całbecki, który wystąpił w pierwszej części, poruszył kwestie związane z wdrażaniem Zielonego Ładu w naszym regionie. Podkreślił, że samorządowe władze województwa przykładają wielką wagę do działań proekologicznych promując i wspierając rozwiązania na rzecz ograniczenia szkodliwych emisji oraz w dziedzinie zielnej energetyki i edukacji ekologicznej. Dodał, że jest jeszcze wiele do zrobienia, a kluczowa wydaje się konieczność zmiany świadomości społecznej. Odnosząc się do możliwych działań Komisji Europejskiej, które mogłyby ułatwić wdrażanie Zielonego Ładu, stwierdził między innymi: - Chciałbym zasugerować Komisji Europejskiej rozważenie stworzenia specjalnej platformy „Strażników Zielonego Ładu”, by łączyć dobrych adwokatów ziemskiej biosfery ze wszystkich regionów Unii Europejskiej. Ta sieć niewątpliwie wsparłaby wysiłki regionów i miast by przywrócić bioróżnorodność, ograniczyć szkodliwe emisje i zachęcić do efektywnego wykorzystywania zasobów poprzez dążenie do czystej gospodarki w obiegu zamkniętym.

Marszałek Piotr Całbecki, jako członek Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii Komitetu Regionów, był sprawozdawcą opinii komitetu w sprawie adekwatności aktów prawa europejskiego kluczowych dla unijnej polityki w dziedzinie ochrony wód i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, w tym unijnej dyrektywy wodnej.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 3 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (11)

    Władysław IV, w dniu 20-10-2020 20:25:12 napisał:

    Jaki zielony ład. A jak wyprodukowali i jak będą utylizować kolosy zuzyte wiatraki zapewne w ekologicznych hutach. Jak przyjdzie czas utylizacji tych wszystkich fotowoltaik t co z tym zrobimy. To dopiero będzie zielony ład. A gdzie będą gromadzić ogromne ilości promieniotworczych odpadów z elektrowni atomowych pewnie jak Rosjanie na dnie Bałtyku albo zasypią tym polskie złoto czyli będą wrzucac do nieczynnych kopalni. Polska stoi na bogactwie węgla a będzie dziadować i zaśmiecać kraj jakimis świństawami bo banda unijnych cwaniaków chce zarabiać na sprzedawanych nam technologiach. Zadbać o oczyszzcenie dymu z kominów i po kłopocie. Polacy nie dajmy się oszukać cwaniakom wykorzystującym do tego celu polskich oszołomów. Bo jak nazwać idiotę co nic z tego nie ma a działa na niekorzyść własna i swojego kraju.

    odpowiedz

    • 6 (6)

    zielony, w dniu 21-10-2020 13:56:43 napisał:

    Ważne, że jest co wypić i zakąsić.

    odpowiedz

    • 5 (7)

    ŚCIEMA klimatyczna., w dniu 22-10-2020 12:10:19 napisał:

    Bez ŚCIEMY. Niemieckie, Francuskie fabryki dymią w Chinach, Indiach - Indonezji a tu w Europie niemiaszki wciskają zielony ład. Doliczyć niemiaszkom te dymy z ich fabryk w Chinach, Indonezji, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej ich opłaty klimatycznej. I bez ściemy. Gdzie ta niemiecka praworządność.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Budowa hal
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)