Dziś mamy 23 września 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

24 lipca 2021

Kolejne ogniska ASF. Potrzeba więcej działań?

fot. archiwum

fot. archiwum

W ostatnim czasie znowu dochodzi do rozprzestrzeniania# się afrykańskiego pomoru świń. Konieczne jest zapobieganie występowaniu kolejnych ognisk, co w ostatnim czasie wydaje się być trudnym zajęciem. W kraju wybucha coraz więcej ognisk. W jaki sposób na terenie powiatu nakielskiego zapobiega się występowaniu tej choroby u trzody chlewnej?

Afrykański pomór świń to choroba trzody chlewnej, która nie daje o sobie zapomnieć. Obecnie kilka ognisk wykryto w województwie łódzkim. Wykrycie przypadków zarażenia tą chorobą wiąże się z bolesnym finansowo doświadczeniem dla hodowców. Są oni zobowiązani do zlikwidowania stada, a ponadto wybija się również zdrowe świnie z terenów skażonych. Dlatego też tak ważna jest bioasekuracja. W jaki sposób w ubiegłym roku radzono sobie z ASF w naszym powiecie? Za bezpieczeństwo w tej kwestii odpowiada powiatowa inspekcja weterynaryjna. W sprawozdaniu z zeszłorocznej działalności tej instytucji zostały zawarte również informacje dotyczące działań w związku z ryzykiem występowania ASF. To choroba przenoszona przez dziki. Dlatego też w 2020 roku pobrano 60 prób w kierunku ASF od dzików, które padły w wyniku zdarzeń komunikacyjnych. Inspekcja weterynaryjna poniosła z tego tytułu koszty badań w wysokości ponad 2 tys. 700 zł. Kosztów związanych z ASF jest jednak znacznie więcej. Inspektorat zakupił także specjalne kontenery chłodnicze za ponad 28 tys. zł. Są one zlokalizowane w Gorzeniu, Samostrzelu oraz Kowalewie.

W związku z ryzykiem wystąpienia ASF dokonano także odstrzału dzików. W ubiegłym roku myśliwi z 15 kół łowieckich odstrzelili w sumie 824 dziki na terenie naszego powiatu. Za te odstrzały inspekcja wypłacała myśliwym ryczałt. Jego łączna wysokość wyniosła ponad 400 tys. zł. Ponadto inspekcja sprawdzała, czy gospodarstwa przestrzegają wspomnianych zasad bioasekuracji. Skontrolowano 572 gospodarstwa. Sprawdzano, czy są odpowiednio zabezpieczone przed wystąpieniem ASF. Inspekcja wydała dwie decyzje naprawcze. Zapobieganie ASF to jednak w większości szkolenia i akcje informacyjne. W ubiegłym roku przeprowadzono kilka takich szkoleń dla pracowników inspekcji oraz lekarzy. Na chwilę obecną nasze województwo jest wolne od ASF, jednak bioasekuracja jest niezwykle istotna. Zdaniem radnego powiatowego Adama Tchórzewskiego brakuje bardziej szczegółowych informacji o tym, w jaki sposób inspekcja działa, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się tej choroby. – W informacji weterynaryjnej o ASF nie ma nic za dużo. Jest obawa, czy ASF już nie przekroczył Wisły. Wiemy, że nie jest w naszym województwie, ale jest już w Wągrowcu, a to już prawie nasz powiat. 30 kilometrów dla dzika to nie jest żaden problem. Wiemy, jaka to jest choroba, która wybija doszczętnie stada świń – stwierdził radny Tchórzewski. Zaproponował, aby w niedługim czasie doszło do spotkania z powiatowym lekarzem weterynarii oraz leśnikami z terenu powiatu, aby omówić problem ASF.

Oceń artykuł: 34 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad

  • 11 (15)

  Uwaga, w dniu 24-07-2021 12:09:53 napisał:

  W Hiszpani było tak samo, Państwa słynące z hodowi świń, ogłosili pełno ASF bo niby ludziska mieli za dużo swoich hodowli. ASF się pojawiło świnki znikły i nagle wyrosło kilka koncernów od świń i już mniejsi gospodarze nie mają siły przebicia. To wszystko dąży pod wielkie molochy, tylko molochy, lobbyści mogą w tym Państwie żyć, a wszystkie małe interesy mają zniknąć. Czy Wy ludzie nie widzicie co się dzieje? Świat dąży do obywatelstwa korporacyjnego oraz tezy K. Szwaba "nie będziesz miał nic, a będziesz szczęśliwy" masz mieć swój podstawowy dochód i nie wnikać, nie wychlać się po więcej bo i to Ci będą mogli zabrać. Z czasem, może nasze wnuki dożyją, że obecny system się załamie całkowicie, nie będzie takie czegoś jak emerytura tylko dochód podstawowy, prace będą mieli nieliczni zasłużeni dla rządzących w większości automatyzacja i mechatronika wyprą człowieka. Będą mogli robić co chcą, a Ty będziesz siedzieć cicho jak mysz bo inaczej zabiorą Ci to co i tak ich. Podatek Katastralny także wprowadzą, większość z nas sprzeda swój mieszka po to by wynająć je dla siebie od wielkiej spółki bo będzie tak dużo taniej. Nie będzie gotówki, będą wiedzieć wszystko o Tobie pod każdym względem. Niby będą to ułatwienia i coś w zamian dostaniesz, a tak naprawdę nie będziesz posiadał nic swojego nawet zdania.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 11 (21)

  ??? , w dniu 24-07-2021 14:25:29 napisał:

  A na zdjęciu radny co teraz pracuje w wodociągach i stworzono dla niego stanowisko aby pozyskiwał środki unijne może artykuł o tym jak mu idzie jakie ma już osiągnięcia......

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -4 (16)

  !!!!!!, w dniu 24-07-2021 14:34:21 napisał:

  Polska to nie Polin. Trzeba by wymieniać wg nazwisk tych z prezydium sejmu, którzy podpisali się pod skierowaniem ustawy Stop 447 do tzw zamrażarki, czyli chcą aby nigdy nie weszła pod obrady sejmu. Tacy to " patrioci", że zasługują na zapamiętanie ich nazwisk, (mam nadzieję że prawdziwych).

  odpowiedz

  • -10 (10)

  ZniszczaWszytsko, w dniu 24-07-2021 15:47:20 napisał:

  A co swinki się zarażają między sobą jak idą po sąsiedzku na kawę?

  odpowiedz

  • -6 (12)

  Mike, w dniu 24-07-2021 23:28:47 napisał:

  Zabijanie dzikòw, zabijanie świnek (nawet zdrowych).. i tak w kółko…, zabijanie, wybijanie …Niech ta okrutna walka o kawałek szynki się już skończy.

  odpowiedz

  • -4 (16)

  Kolo, w dniu 25-07-2021 00:54:12 napisał:

  ASF to wymysł sztuczny... nie ma być rodzimej produkcji mięsa... wszystko importowane ma być... historia się powtarza... kolejno mają być zakazywane hodowle zwierząt, aż dojdą do punktu sztucznie wytwarzanych produktów na bazie białka!!! Tak wygląda agenda 2030! To nie teoria spiskowa, a plan na rozwój Państw podpisany także przez Polskę!!!

  odpowiedz

  • -8 (18)

  Pioch, w dniu 25-07-2021 17:00:31 napisał:

  Wybija doszczętnie stada świń - Czyżby pan Adam bał się o siebie ?

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Ja, w dniu 26-07-2021 09:17:46 napisał:

  A niech wybija bedziemy jesc warzywka i owoce.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Knur, w dniu 26-07-2021 12:27:37 napisał:

  Świnie nie ludzie

  odpowiedz

  • -1 (1)

  On, w dniu 26-07-2021 16:02:25 napisał:

  Zdjecie w punkt

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kanapa
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Deska elewacyjna
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Meble na wymiar: szafy przesuwne
Test amortyzatorów
0

Dzień Bez Samochodu. Zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

Zdarza Ci się narzekać, że masz za mało czasu na czytanie, oglądanie filmów, albo# załatwianie spraw urzędowych? Jeśli dodatkowo jesteś kierowcą – mamy dla Ciebie dobrą radę. Dziś, w Dzień Bez Samochodu, zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)