Dziś mamy 27 stycznia 2023, piątek, imieniny obchodzą:

15 listopada 2022

MMA w naszym kraju – co wpłynęło na rozwój popularności?

Sporty walki na terenie naszego kraju w# ostatnich latach zanotowały spory rozwój popularności. Wpływ na taki stan rzeczy miały przede wszystkim sukcesy polskich zawodników na arenie międzynarodowej, ale również krajowe podwórko, na którym powstaje coraz więcej organizacji sportowych, a także freak fighty. Jak wyglądał rozwój MMA na przestrzeni lat?

KSW przed Pudzianem i po Pudzianie

KSW to bez wątpienia największa sportowa organizacja MMA w naszym kraju. Maciej Kawulski, a także Martin Lewandowski od wielu lat organizują gale, jednak tak naprawdę przełomowym wydarzeniem w historii sportów walki, a szczególnie MMA był występ Mariusza Pudzianowskiego w 2009 roku. Można powiedzieć, że było to wydarzenie, które po pierwsze wypromowało dyscyplinę, a po drugie tę federację. Wiele osób, które wcześniej nie były zainteresowane oglądaniem, a także obstawianiem sportów walki, zdecydowało się odpalić telewizory, aby zobaczyć debiut Mariusza Pudzianowskiego, którego znali wcześniej z występów w strongmanach. Pudzian znakomicie zaprezentował się w swoim debiucie i zakończył swój pojedynek przed czasem. Część publiczności, która przyszła wtedy zobaczyć walkę najsilniejszego człowieka na świecie, została na dłużej i złapała bakcyla.

Tym samym można więc podzielić losy federacji KSW na okres przed występem Pudziana i po nim. Trzeba przyznać, że był to marketingowy strzał w 10, który wypromował KSW na bardzo silne miejsce w historii sportów walki w naszym kraju.

KSW przed występami Mariusza Pudzianowskiego nie było aż tak popularne, jednak również miało w swoich szeregach znakomitych zawodników. Wystarczy wspomnieć tutaj o takich nazwiskach jak, chociażby Łukasz Jurkowski, czy też Mamed Chalidow.

Co ciekawe, już 17 grudnia dojdzie do pojedynku legend KSW. W Gliwicach Mariusz Pudzianowski zmierzy się z Mamedem Chalidowem. Kto jest faworytem? Zakłady bukmacherskie wskazują, że większe szanse na zwycięstwo ma zawodnik z Olsztyna. Po jego stronie stoi przede wszystkim doświadczenie, a także aż 20 zawodowych pojedynków więcej podczas całej kariery. Pudzianowski dysponuje jednak takim ciosem, że jest w stanie posłać każdego rywala na deski, dlatego też przed nami starcie gigantów w polskich sportach walki.

Pudzian czy Mamed – kto wygra?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna i złożona, co widać również na podstawie opinii ekspertów. Część z nich wskazuje tutaj na doświadczenie, które stoi po stronie Mameda, a także niestandardowe techniki, którymi dysponuje zawodnik z Olsztyna. Drudzy zwracają jednak uwagę, że jeśli Mariusz Pudzianowski miał kiedyś pokonać Mameda Chalidowa, to teraz jest właśnie na to idealny moment. Mamed z walki na walkę wygląda coraz gorzej, co widać na podstawie jego bilansu. Zawodnik z Olsztyna przegrał aż 4 z ostatnich 5 pojedynków i nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że mierzył się z naprawdę mocnymi rywalami, to te 4 porażki stanowią aż 50% jego przegranych w całej karierze. Pudzianowski z kolei ma najlepszą serię w swoim życiu, ponieważ wygrał 5 kolejnych starć.

Statystyki wskazują, że w pojedynkach zawodników, którzy dysponują odmiennymi stylami walki, często lepsi okazują się fighterzy, którzy bazują na mocnym parterze. Mamed jest oczywiście takim zawodnikiem, ponieważ najwięcej razy w swojej karierze wygrywał właśnie przez poddanie. Jeśli miałbym wskazać gościa w historii KSW, który może najbardziej zaskoczyć rywala, to bez wątpienia byłby nim Chalidow. Niestandardowe sposoby zakończenia rywalizacji to jego chleb powszedni. Główne pytanie dotyczy jednak tego, czy będzie w stanie powalić Mariusza Pudzianowskiego, ponieważ jest to jeden z najsilniejszych ludzi na całym świecie. Pudzian będzie szukał swojego zakończenia tej rywalizacji w stójce, ponieważ ani razu nie wygrał przez poddanie, a tylko przegrywał w ten sposób.

Zakłady bukmacherskie dotyczące tej rywalizacji są już dostępne nie tylko w kursach głównych. Tym samym pojawiły się opcję na więcej niż tylko zwycięzcę tego pojedynku. To właśnie otwiera ciekawą ścieżkę przed ewentualnym znalezieniem sposobu zakończenia tej rywalizacji. Mamed Chalidow w swojej karierze najczęściej wygrywał właśnie przez poddanie. Natomiast Mariusz Pudzianowski najczęściej przegrywał w ten sposób. Mamy tutaj statystyki, które jasno wyznaczają taktykę, z której może skorzystać zawodnik z Olsztyna. Trzeba pamiętać, że Mamed jest zawodnikiem tak nieprzewidywalnym, że tak naprawdę nie wiadomo, czego można się po nim spodziewać. Jeśli będzie chciał sobie coś udowodnić, to możliwe nawet, że wyjdzie do tej walki, aby rywalizować z Mariuszem Pudzianowskim tylko w stójce. Po tym, co jednak wydarzyło się w jego ostatnim pojedynku, nie wydaje mi się, aby zdecydował się aż na taki krok, dlatego typuję wygraną Mameda przez poddanie.

FAME MMA, High League i Prime MMA – zagrożenie dla sportów walki?

Kilka lat temu odbyła się pierwsza gala organizacji FAME MMA. To wydarzenie wzbudziło spore zainteresowanie wśród kibiców, ale wywołało również ostrą reakcję pośród zawodników, a także całego społeczeństwa związanego ze sportami walki. Freak fighty od tego czasu mocno się rozwinęły i powstają kolejne organizacje. Takie zjawisko raczej nie powinno nikogo dziwić, ponieważ po prostu ludzie zauważyli, że są z tego gigantyczne pieniądze i stale rosnące zainteresowanie. FAME MMA obstawianie można porównać pod kątem popularności do finału Ligi Mistrzów.

Środowisko sportowe w tym momencie raczej zdało już sobie sprawę, że jest to zjawisko, którego nie da się powstrzymać. Freek fighty na stałe zagościły w świadomości kibiców i raczej nic tego nie zmieni. Pozytywną informacją dla tego środowiska jest jednak fakt, że coraz więcej młodych adeptów wybiera się na sale treningowe. Może być to znakomita wiadomość dla trenerów, którzy dostaną więcej talentów pod swoje skrzydła i możliwe, że w przyszłości polskie sporty walki będą stały na jeszcze wyższym poziomie niż obecnie.

Światy środowiska sportowego, a także influencerów coraz mocniej się przenikają. Widać to na podstawie konkretnych zestawień, w których coraz częściej profesjonalni zawodnicy walczą z youtuberami. Dlaczego dochodzi do takich walk? Przede wszystkim interesują one publikę, a dodatkowo profesjonalni sportowcy mają okazję do zarobienia zdecydowanie większych pieniędzy niż w przypadku sportowych walk z trudniejszym przeciwnikiem.

FAME MMA czy High League odchodzą również od modelu, którym było organizowanie walk tylko z udziałem infleuncerów. Coraz częściej można tam spotkać sportowe pojedynki, a jeden z nich odbędzie się na najbliższej gali High League. Mowa tutaj oczywiście o pojedynku Damiana Janikowskiego z popularnym Don Diego. Jest to dwóch zawodników, którzy ze sportem mają do czynienia od dłuższego czasu i będzie to w pełni sportowa rywalizacja. Po prostu, zamiast toczyć ją w ramach KSW, czy innej organizacji, zdecydowali się wystąpić we freak fightach i prawdopodobnie zarobią na tym zdecydowanie większe pieniądze.

Więcej o sporcie!

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Autor tekstu: Filip Mełnicki – obecnie związany z agencją iGaming Nomads. Od 2 lat w branży iGaming, zajmuje się pisaniem artykułów o sporcie i zakładach bukmacherskich. Prywatnie fan Twardych Pierników Toruń.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)