Dziś mamy 26 marca 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

26 stycznia 2023

Mieszkanki województwa ukończyły 100 lat. Znają receptę na długowieczność?

fot. Tomasz Czachorowski, Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Tomasz Czachorowski, Mikołaj Kuras dla UMWKP

Rolniczka, opiekunka ogniska domowego oraz księgowa czerpiąca radość z czasu spędzanego na działce otrzymały medale #Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Stuletnią Genowefę Janiak w dniu urodzin odwiedził w Toruniu (25 stycznia) marszałek Piotr Całbecki. W Bydgoszczy wicemarszałek Zbigniew Ostrowski złożył wizytę Zofii Gertych (26 stycznia).

Genowefa Janiak urodziła się 25 stycznia 1923 roku. Pochodzi z Nowin Bogusławskich (powiat kolski, województwo wielkopolskie). W czasie II wojny światowej pani Genowefa z rodziną została wysiedlona, a dom zajęli Niemcy. Została wówczas skierowana przymusowo do pracy w okolicznym Zaryniu w niemieckim gospodarstwie. Po ucieczce Niemców, rodzina powróciła do domu rodzinnego. Pani Genowefa poślubiła Saturnina Janiaka. Po wyjściu za mąż wyjechała do Miłkowic (powiat legnicki, województwo dolnośląskie). Urodziła się tam pierwsza córka. Później, w 1962 roku, małżeństwo przeprowadziło się do Krzekatowa (powiat mogileński), gdzie prowadzili gospodarstwo rolne. Pani Genowefa zajmowała się zwierzętami gospodarskimi, wychowywała dzieci i dbała o dom. Jej mąż poza pracą na roli zajmował się także rzeźnictwem, był organistą, a także udzielał się w życiu lokalnej społeczności. Mieli troje dzieci – dwie córki i syna. Już po śmierci męża pani Genowefa zamieszkała w Dąbrowie (powiat mogileński) pod opieką brata i jego żony. Od sześciu lat mieszka w Toruniu u córki. Pani Genowefa lubiła czytać i oglądać programy przyrodnicze, obecnie nie pozwala jej na to słabnący wzrok. Mimo to wciąż jest w dobrej kondycji i ma świetną pamięć. 

Bydgoszczanka Zofia Gertych urodziła się 8 stycznia 1923 roku. Była najmłodsza spośród czwórki rodzeństwa. Ukończyła szkołę średnią o profilu ekonomicznym w Bydgoszczy. Studiowała administrację na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a tytuł magistra w tej dyscyplinie zdobyła na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją karierę zawodową rozwijała w księgowości, zdobywając coraz wyższe stanowiska w różnych bydgoskich przedsiębiorstwach, zostając dyrektorem ekonomicznym. Z mężem Alfonsem wychowała troje dzieci. Doczekała sześciorga wnucząt i sześciorga prawnucząt. Wolne chwile spędzała uprawiając ogródek działkowy i relaksując się w otoczeniu przyrody. Obecnie nadal mieszka w Bydgoszczy. To pasjonatka teleturniejów, lubi rozwiązywać krzyżówki i łamigłówki, zaczytuje się w ulubionej literaturze.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (3)

    Ja, w dniu 27-01-2023 07:22:02 napisał:

    Bez szprycy długo pożyjesz

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Metryczka dziecka A4
20PLN
Budowa hal
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)