Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

09 lipca 2021

Odeszła Wanda Szkulmowska. Była tegoroczną laureatką Medalu Sędziwoja

fot. Szubiński Dom Kultury

fot. Szubiński Dom Kultury

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o# śmierci Wandy Szkulmowskiej inicjatorki i wieloletniej jurorki Konkursów Sztuki Ludowej Pałuk. Tegorocznej laureatki Medalu Honorowego Sędziwoja z Szubina.

Rodzinie zmarłej pragniemy złożyć
najszczersze kondolencje.

Dyrekcja i Pracownicy
Szubińskiego Domu Kultury

______________________________________

Wanda Szkulmowska, urodziła się w październiku 1931 r. w Warszawie. Przez ponad sześćdziesiąt lat działała na rzecz kultury ludowej i jej twórców z woj. kujawsko-pomorskiego. Jej dorobek twórczy to 153 opublikowane prace, w tym 11 książek, których była autorem lub współautorem, intensywna działalność na rzecz upowszechniania kultury, opieki nad sztuką ludową i jej twórcami, pełnienie funkcji wykładowcy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego i Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej.

Działalność Pani Wandy zapoczątkowana została 1956 roku podjęciem pracy w Oddziale Upowszechniania Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, którego przez wiele lat była kierownikiem. Zaowocowała z czasem m. in. wybitnym wkładem w rozwój kultury ludowej regionów – Kujaw, Pałuk, Borów Tucholskich, Kaszub, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej. Przez cały czas swojej pracy w Wydziale Kultury zajmowała się stwarzaniem warunków dla rozwoju sztuki ludowej we wspomnianych regionach.

Oprócz prowadzenia bieżących spraw związanych z upowszechnianiem kultury, kształceniem kadr dla kultury, wymianą z zagranicą i wieloma innymi, brała udział w tworzeniu strategicznych planów rozwoju kultury w regionie. Wanda Szkulmowska pracowała w zespole przygotowującym perspektywiczny program rozwoju kultury w woj. bydgoskim do 1990 roku. Była inicjatorem i głównym organizatorem w tzw. eksperymencie szubińskim. Był to eksperymentalnie prowadzony w latach 1960-1961 w czterech powiatach w Polsce (m.in. szubińskim) program „Szkoła ośrodkiem życia kulturalnego młodocianych i dorosłych na wsi”. Eksperyment ten przyczynił m.in. do ożywienia sztuki ludowej na Pałukach. Jednym z efektów było ogłoszenie w 1963 roku pierwszego konkursu „Sztuka Ludowa Pałuk” w Szubinie.

Od roku 1961 Wanda Szkulmowska działała w Kujawsko-Pomorskim Towarzystwie Kulturalnym w Bydgoszczy, od 1975 roku przewodniczyła Sekcji Kultury Ludowej tego Towarzystwa. Sekcja ta była ważną płaszczyzną współdziałania dla wielu osób z różnych instytucji i stowarzyszeń kulturalnych. Dzięki temu współdziałaniu wypracowano praktykę odbywania co roku w jednym z regionów dużej imprezy związanej ze sztuką ludową. Inicjatywą Wandy Szkulmowskiej było ogłoszenie w 1976 roku konkursów „Haft w stroju ludowym” dla regionu Pałuk oraz „Złotogłowie kaszubskie”.

Była pomysłodawczynią i organizatorką wielu wystaw poświęconych sztuce ludowej. Najważniejsze to: „Sztuka ludowa i jej twórcy. Kujawy- Pałuki.”, Bydgoszcz 1963, „Współczesna sztuka ludowa w woj. bydgoskim”, Bydgoszcz 1971, Wystawa objazdowa sztuki ludowej regionu Kujaw, Pałuk i Kaszub” 1972-1989 Rumunia, NRD, Bułgaria, Francja, i różne miasta w Polsce, „Współczesna sztuka ludowa Kujaw, Pałuk i Kaszub”, Bydgoszcz 1983, „Hafty kaszubskie woj. bydgoskiego”, Warszawa 1985. Do wielu z tych wystaw W. Szkulmowska pisała i redagowała obszerne katalogi, zawierające opisy obiektów i sylwetki twórców. Katalogi te pozwalały czytelnikowi zorientować się co dzieje się w sztuce ludowej danego regionu. Jest redaktorem i współautorem trzech pozycji o fundamentalnym znaczeniu dla historii sztuki ludowej Kaszub, Pałuk i Kujaw. Są to „Sztuka ludowa Kaszub. Przeszłość i teraźniejszość” 1995, „Sztuka ludowa Pałuk. Przeszłość i teraźniejszość” 1996, „Sztuka ludowa Kujaw. Przeszłość i teraźniejszość” 1997.

Wśród ważnych pozycji autorstwa Wandy Szkulmowskiej należy wymienić: „Sztuka ludowa w Borach Tucholskich” 2003, „Oj stąpej koniku. Rzecz o zespole regionalnym „Pałuki” z Kcyni”, Kcynia 2006, „Jesień na Pałukach. Zjazdy twórców ludowych w Żninie w latach 1966 – 2010.” Żnin 2010. Jest współautorką znaczących publikacji: „Szubińskie konkursy sztuki ludowej Pałuk”, Szubin 2007; „Pałucka sztuka ludowa i jej twórcy. Szubińskie konkursy w latach 1963 - 2012”, Szubin 2012.

Wanda Szkulmowska była współautorem i prowadzącym cyklu 13 programów dla Telewizji Bydgoszcz poświęconych amatorskim zespołom folklorystycznym z regionów Kujaw, Pałuk i Kaszub. Również napisała scenariusz, była autorką komentarza i konsultantem etnograficznym dwóch filmów dla TVP1 „Przywoływki dyngusowe” i „Dożynki na Pałukach” (1999-2000).

Wanda Szkulmowska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1962), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1968), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), Medalem im. Oskara Kolberga ”Za zasługi dla kultury ludowej” (1987), Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze- Gloria Artis”(2005 i 2016), Medalem „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”(2016) oraz Medalem Honorowym Sędziwoja z Szubina (2021).

Materiał: Szubiński Dom Kultury 

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)