Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

18 czerwca 2021

Podpisano porozumienie o współpracy. Krok w kierunku ZIT-u

Podpisanie porozumienia w sprawie MOF Torunia, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Podpisanie porozumienia w sprawie MOF Torunia, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

W obecności marszałka Piotra Całbeckiego 36# podmiotów samorządu terytorialnego zawarło dziś porozumienie o współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Torunia. MOF to podstawa do wykorzystania przez lokalne społeczności środków europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) perspektywy 2021-2027 na projekty służące rozwojowi całego objętego nim obszaru.

- Dziękuję za zaproszenie na to historyczne spotkanie. Podział województwa na obszary funkcjonalne będzie podstawą wdrażania funduszy unijnych nowej perspektywy, jest też istotny dla zarządzania regionem. Aż 75 procent naszego województwa znajduje się w obszarach funkcjonalnych, czyli przyszłych obszarach ZIT-owskich – powiedział w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. Jako doświadczony samorządowiec podkreślił, że w sytuacji struktury, w której działać będzie liczna grupa silnych liderów społeczności lokalnych, istotny będzie podział zadań i powołanie zespołów roboczych, które będą wypracowywały rozwiązania przyjmowane później na forum plenarnym gremium zarządzającego przyszłym ZIT-em.

Porozumienie w sprawie MOF Torunia podpisali dziś w toruńskim centrum kongresowym Jordanki liderzy 36 podmiotów samorządu terytorialnego – prezydent Michał Zaleski oraz starostowie powiatów, burmistrzowie i wójtowie gmin – reprezentujący Toruń oraz ciążące do niego powiaty aleksandrowski, chełmiński, golubsko-dobrzyńskiego i toruński.

Strategia Przyspieszenia 2030+, przyjęta w grudniu 2020 nowa wersja naszego najważniejszego dokumentu programowego, która będzie m.in. podstawą do opracowania regionalnego programu operacyjnego nowej perspektywy, zakłada powołanie pięciu miejskich obszarów funkcjonalnych (MOF), obejmujących największe miasta regionu – Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław - i ciążące do nich gminy, które, w ramach dedykowanych im budżetów, będą realizować wspólne, ważne lokalne projekty, zaplanowane przez lokalne samorządy. Bydgoski MOF – (19 miast i gmin, 600 tysięcy mieszkańców, powiaty ziemskie bydgoski i nakielski) jest zgodny ze zgłoszonymi podczas konsultacji społecznych postulatami lokalnych środowisk. Stołeczny obszar rozwoju (SOR), zarządzany przez marszałka województwa, z własnym pakietem projektów, dotyczy najważniejszych z punktu widzenia całego regionu usług publicznych i społecznych – w tym kultury, służby zdrowia, edukacji.

 Zobacz też Sejmik przyjął budżet 2021 i strategię rozwoju województwa

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Budowa hal
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)