Dziś mamy 26 lipca 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 czerwca 2021

Podpisano porozumienie o współpracy. Krok w kierunku ZIT-u

Podpisanie porozumienia w sprawie MOF Torunia, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Podpisanie porozumienia w sprawie MOF Torunia, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

W obecności marszałka Piotra Całbeckiego 36# podmiotów samorządu terytorialnego zawarło dziś porozumienie o współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Torunia. MOF to podstawa do wykorzystania przez lokalne społeczności środków europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) perspektywy 2021-2027 na projekty służące rozwojowi całego objętego nim obszaru.

- Dziękuję za zaproszenie na to historyczne spotkanie. Podział województwa na obszary funkcjonalne będzie podstawą wdrażania funduszy unijnych nowej perspektywy, jest też istotny dla zarządzania regionem. Aż 75 procent naszego województwa znajduje się w obszarach funkcjonalnych, czyli przyszłych obszarach ZIT-owskich – powiedział w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. Jako doświadczony samorządowiec podkreślił, że w sytuacji struktury, w której działać będzie liczna grupa silnych liderów społeczności lokalnych, istotny będzie podział zadań i powołanie zespołów roboczych, które będą wypracowywały rozwiązania przyjmowane później na forum plenarnym gremium zarządzającego przyszłym ZIT-em.

Porozumienie w sprawie MOF Torunia podpisali dziś w toruńskim centrum kongresowym Jordanki liderzy 36 podmiotów samorządu terytorialnego – prezydent Michał Zaleski oraz starostowie powiatów, burmistrzowie i wójtowie gmin – reprezentujący Toruń oraz ciążące do niego powiaty aleksandrowski, chełmiński, golubsko-dobrzyńskiego i toruński.

Strategia Przyspieszenia 2030+, przyjęta w grudniu 2020 nowa wersja naszego najważniejszego dokumentu programowego, która będzie m.in. podstawą do opracowania regionalnego programu operacyjnego nowej perspektywy, zakłada powołanie pięciu miejskich obszarów funkcjonalnych (MOF), obejmujących największe miasta regionu – Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław - i ciążące do nich gminy, które, w ramach dedykowanych im budżetów, będą realizować wspólne, ważne lokalne projekty, zaplanowane przez lokalne samorządy. Bydgoski MOF – (19 miast i gmin, 600 tysięcy mieszkańców, powiaty ziemskie bydgoski i nakielski) jest zgodny ze zgłoszonymi podczas konsultacji społecznych postulatami lokalnych środowisk. Stołeczny obszar rozwoju (SOR), zarządzany przez marszałka województwa, z własnym pakietem projektów, dotyczy najważniejszych z punktu widzenia całego regionu usług publicznych i społecznych – w tym kultury, służby zdrowia, edukacji.

 Zobacz też Sejmik przyjął budżet 2021 i strategię rozwoju województwa

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Meble kuchenne - na zamówienie
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Narożniki
Meble na wymiar: szafy przesuwne
Budowa hal
Budowa domu pod klucz
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Pandemia ma też pozytywne strony? Wyniki badania mogą szokować

Czwarta fala zakażeń Covid-19 stoi u drzwi, coraz więcej# państw prośbą i groźbą stara się przekonywać opierających się przed szczepieniami obywateli. Może opór to po części efekt przekonania, że pandemia nie jest taka straszna? W badaniu zrealizowanym dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor co szósty Polak mówi, że nie doświadczył żadnych negatywnych skutków pandemii. Według co czwartej dorosłej osoby pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych, są też nieliczni, którzy dostrzegają więcej plusów sytuacji. Inaczej uważa połowa społeczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Co musisz wiedzieć o ZOL i ZPO? Z jakich specjalistów możesz skorzystać?

ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO#, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca, do których pacjent trafia, żeby odzyskać sprawność

(czytaj więcej)
0

Dobra zabawa i spora oszczędność. Wakacje z Kartą Dużej Rodziny

Wakacje to czas, kiedy chętnie korzystamy z różnego# rodzaju rozrywek oferowanych np. przez parki wodne, parki rozrywki czy sale zabaw. Odwiedzamy też muzea, galerie sztuki, parki zoologiczne. Warto pamiętać, że wiele z nich oferuje zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. To dobra zabawa i spora oszczędność!

(czytaj więcej)