Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

24 października 2020

Potrzebne jest osocze ozdrowieńców. Jakie są zasady jego pobierania?

fot. RCKiK Bydgoszcz

fot. RCKiK Bydgoszcz

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy uczestniczy w #ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2 (Koronawirus).

Kim jest ozdrowieniec ?

1. Osoba, u której wykryto, za pomocą testów, materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19). Obecnie nie wykrywa się jednak obecności wirusa (wyzdrowienie potwierdzenie badaniem wymazu z nosogardzieli RT-PCR)

lub

2. Osoba, u której nie stwierdzono wcześniej obecności wirusa za pomocą testów RT-PCR, jednak testy wykazały, że obecnie w jej krwi znajdują się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

UWAGA! - fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję nie pozwala nam traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19 / SARS-CoV-2.

RCKiK nie zleca wykonywania badań przeciwciał oraz wymazów. Badania są wykonywane na zlecenie lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji. Do RCKiK należy zgłosić się posiadając wyniki testów.

Kto może być dawcą osocza ?

Wszystkie osoby, które spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741) Link do rozporządzenia 

Czynniki dyskwalifikujące opisane zostały również w zakładce "Kto nie może oddać krwi?"

1.  Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe  zakażenie wirusem SARS-CoV-2,

2.  Sa obecnie uznane za zdrowe, czyli:

 - od dnia wykonania ostatniego badania (2 kolejne ujemne badania) na obecność materiału genetycznego wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR) minęło 14 dni,

- lub przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),

- lub mimo braku wystąpienia objawów, stwierdzono w krwi obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2, minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).

3. Są w wieku 18-60 lat,

4. Waga ciała wynosi min. 50 kg.

5. W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania.

Jak pobierane jest osocze ?

Osocze pobierane jest  metodą plazmaferezy, w ilości między 500-650 ml w tygodniowych odstępach. 

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osoczą w taki sposób, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.

Termin i miejsce pobrania ustalane są indywidualnie z każdym dawcom po wcześniejszym wywiadzie telefonicznym z lekarzem.

Kontakt:
Tel.: (52) 322 18 73
e-mail: lekarz@rckik-bydgoszcz.com.pl
(telefon czynny od pon.-pt. w godz.: 7:30-15:30)

Placówki pobrania osocza:

Bydgoszcz:
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ul. Markwarta 8

Brodnica:
Terenowy Oddział Brodnica, ul. 18 Stycznia 36a, tel: (056) 493-19-83

Grudziądz:
Terenowy Oddział Grudziądz, ul. Włodka 16-18 I piętro, tel: (056) 642-34-46

Inowrocław:
Terenowy Oddział Inowrocław, Szpital Powiatowy w Inowrocławiu, ul. Poznańska 97, tel: (052) 354-53-28

Toruń:
Terenowy Oddział Toruń, ul. Gagarina 212-216, tel: 570 587 214

Włocławek:
Terenowy Oddział Włocławek, budynek Pogotowia Ratunkowego, ul. Lunewil 15, tel.: (054) 234-69-59

Materiał: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 7 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)