Dziś mamy 7 grudnia 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

15 listopada 2021

Realizacja programu „Archeologia Żywa”. Uczestniczy w nim zakład poprawczy

fot. pow.

fot. pow.

W naszym Zakładzie Poprawczym wychowankowie od wielu lat uczestniczą w# realizacji programu wychowawczego pt. „Archeologia Żywa”.

Ma on między innymi kształtować wśród młodych mieszkańców naszego regionu właściwe postawy patriotyczne i obywatelskie. Kierunki naszej wychowawczej pracy wyznaczają między innymi tezy wielkiego poznańczyka i największego polskiego filozofa XIX wieku, jakim był Karol Libelt. Jakże aktualne, wobec wyzwań współczesnego świata, swoje myśli zawarł on w pracy pt. „O Miłości Ojczyzny”. Po wstępnych ustaleniach i zgodzie na wykorzystanie materiałów Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN” w Warszawie, wychowankowie zaangażowali się w przygotowanie wystawy prac Lepololda Gottleiba, pt. „Żyd-Polak-Legionista, Leopold Gottlieb 1914-1920.” Prezentowanej w galerii naszego zakładu, a na czas wieczornicy przeniesiona została do Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im K. Prillowej w Kcyni.

Leopold Gottlieb był żołnierzem - legionistą, który ze szkicownikiem w ręku dokumentował szlak bojowy I i II Brygad Legionów Polskich w czasie I wojny światowej. Ten bliski przyjaciel marszałka Józefa Piłsudskiego, patriota polski, był Żydem i wspólnie z liczną grupą swoich współbraci wziął aktywny udział w walkach o Niepodległą Polskę. 10 % legionistów było pochodzenia żydowskiego. Przybliżenie jego osoby miało wielkie znaczenie dla kształtowania wśród wychowanków postaw, o które tak mocno zabiegał Karol Libelt, aby miłość względem własnego narodu łączyć z szacunkiem dla innych narodów. To znaczy, aby autentycznego patriotyzmu nie łączyć z postawami zwanymi powszechnie „szowinizmem nacjonalistycznym”, a więc swoistej megalomanii narodowej, której kult własnego narodu zniekształca przez nasycenie go pierwiastkami pogardy, w najlepszym przypadku lekceważenia innych narodów.

Wystawa tych prac w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. K Prillowej w Kcyni, była uzupełnieniem scenografii wieczornicy, jaką przygotowali wychowankowie i pracownicy naszego zakładu z okazji 83. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. pt. „Dotyk Katynia”. W zasadzie wszyscy wychowankowie naszego zakładu wzięli w różny sposób udział w przygotowaniu oprawy multimedialnej i scenograficznej tego występu. Słowa podziękowania i uznania należą się naszym wychowankom za takt i zaangażowanie a także za wsparcie Kcyńskiego Towarzystwa Historycznego, CKiB w Kcyni, Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni oraz ks. Proboszcza parafii pw. Św. Michała Archanioła.

Inscenizacja ta, poprzez wykorzystanie silnych środków wyrazu i odpowiedniemu rozłożeniu akcentów, wytworzyła w pewnym momencie wśród widzów poczucie wspólnoty, które uwznioślało doczesny wymiar naszej obecnej skomplikowanej rzeczywistości. I mimo że przedstawiała jeden z najtragiczniejszych momentów w naszej historii, to jednak budowała wśród widzów optymistyczną wizję wspólnoty ludzkiego istnienia. Kreowała perspektywę myślenia o sobie jako o integralnej części wielkiej polskiej całości, na straży której stoją idee obywatelskiej wolności i praw. Pamiętajmy, że w zbrodniach katyńskich zostali zamordowani polscy oficerowie i policjanci narodowości polskiej, żydowskiej, niemieckiej, ukraińskiej i białoruskiej…

Jakże aktualna dzisiaj jest teza Karola Libelta: „Miłość do Ojczyzny w jej wymiarze podstawowym rodzi się we wspólnej ofiarnej pracy i wysiłku na rzecz pomnażania dóbr i wartości, które docelowo powinny stawać się udziałem całej wspólnoty narodowej a nie wybranych jednostek czy partykularnych interesów partii politycznych”.

Materiał: Jacek Maćkowski 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotobombki
19,90PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ziemniaki
0,99PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Jagr masło
5,33PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)