Dziś mamy 27 stycznia 2023, piątek, imieniny obchodzą:

28 listopada 2022

Sejmik zdecydował. Pomoc humanitarna dla czterech ukraińskich obwodów

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Na dzisiejszym posiedzeniu sejmik województwa zdecydował o pomocy humanitarnej dla czterech ukraińskich obwodów #- dniepropietrowskiego, żytomierskiego, donieckiego i chmielnickiego. Na Ukrainę wyślemy m.in. materiały opatrunkowe, leki, agregaty prądotwórcze, śpiwory i żywność.

„Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego od początku konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy aktywnie wspiera społeczności lokalne i regionalne tego państwa. Jednym z priorytetów jest (…) pomoc w zapewnianiu niezbędnych do funkcjonowania w kraju objętym wojną materiałów. [Urząd Marszałkowski] jest przez cały czas trwania wojny w kontakcie z partnerami ukraińskim i na bieżąco weryfikowane są ich potrzeby” – czytamy w uzasadnieniach projektów uchwał w sprawie wsparcia dla Ukraińców. Jego łączna wartość to 300 tys. złotych. Transport z pomocą humanitarną wyślemy na Ukrainę w ciągu najbliższych tygodni.

W przyjętym stanowisku radni uczcili pamięć urodzonego w Strzelnie wybitnego amerykańskiego fizyka i astronoma Alberta Abrahama Michelsona, w 170. rocznicę urodzin tego noblisty (Nobel z fizyki w 1907 roku), który skonstruował precyzyjny interferometr wykorzystywany m.in. do pomiaru prędkości światła i obliczania wielkości obiektów w kosmosie. Inicjatorką stanowiska jest przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. Gośćmi posiedzenia byli biograf Michelsona Tomasz Kardaś i prezes toruńskiego Klubu Inteligencji Katolickiej prof. Michał Białkowski, który zaprosił obecnych na poświęconą uczonemu konferencję zaplanowaną na 14 grudnia.

"W uznaniu zasług dla promocji Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego, regionalnych zasobów dziedzictwa kulturowego i walorów krajoznawczych, a także [za] działania edukacyjne i popularyzatorskie wśród turystów i mieszkańców regionu" sejmik postanowił wyróżnić Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego Koło Przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Toruniu, w 70-lecie jego działalności.

Bez głosów sprzeciwu sejmik zdecydował o wystąpieniu naszego województwa z Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. - Ta zawiązana w Szwecji przez grupę pasjonatów organizacja została przejęta przez prywatny podmiot biznesowy, który zamierza, korzystając z tej rozpoznawalnej marki, prowadzić działalność komercyjną. Nie chcemy uczestniczyć w tego rodzaju projekcie, co nie znaczy, że wycofujemy się z promowania naszego dziedzictwa kulinarnego. Wręcz przeciwnie – wyjaśniał dziennikarzom przed posiedzeniem marszałek Piotr Całbecki.

Sejmik zaakceptował zaproponowane przez zarząd województwa stawki dotacji przedmiotowych dla operatorów kolejowych obsługujących regionalne przewozy pasażerskie w Kujawsko-Pomorskiem. To formalizacja ustaleń przyjętych wcześniej w umowach z Polregio i Arrivą RP.

Dyskutowano również o budzącym społeczne emocje planowanym przebiegu torów dla kolei dużych prędkości związanej z przyszłym Centralnym Portem Komunikacyjnym. Lokalne społeczności wskazują, że przebieg linii wyznaczany jest arbitralnie, a prowadzone konsultacje nie przynoszą oczekiwanych skutków. Radni uzgodnili, że na grudniową sesję zostanie przygotowane stanowisko wzywające do uwzględnienia interesów mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przy projektowaniu sieci.

Sejmik województwa przyjął stanowisko, w którym wyraża obawę co do kształtu przygotowywanych obecnie zmian w regulacjach dotyczących lecznictwa uzdrowiskowego, oraz apel do rządu i parlamentarzystów o wprowadzenie rozwiązań systemowych umożliwiających powszechną skuteczną terapię genową dla dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni.

Porządek obrad i materiały
Porządek obrad po zmianach

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 47 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (27) Zgłoś naruszenie zasad

  • 55 (89)

  Władimir , w dniu 28-11-2022 20:55:41 napisał:

  cóż za chrześcijańska miłość, obyś jeden z drugim przed ruskim mirem nie musiał jeszcze kiedyś spierdzielać, powinieneś być wdzięczny że walczą również za nasze bezpieczeństwo, no chyba że jesteś ruskiem szpionem i próbujesz siać nienawiść

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -50 (58)

  wadera, w dniu 29-11-2022 12:27:18 napisał:

  ukraina sprzdaje pszenice europie po dobrej cenie , znaczy ze plony swoje zebrali tylko trzeba dac to swoim rodakom a nie zebrac .zebrza wszystko co sie tylko da ,

  odpowiedz

  • 43 (47)

  ***** brauna, w dniu 29-11-2022 12:54:09 napisał:

  Ruskie szambo wybiło, agentura sowiecka zwana konfederacją

  odpowiedz

  • 40 (46)

  ***** ***, w dniu 29-11-2022 14:03:21 napisał:

  To piękne , że Polacy umieli się zachować w obliczu krzywdy jaka spotkała Ukrainę z rok ruskiego najeźdźcy choć raz nie jest mi wstyd za mój kraj, bo ostatnie 7 lat to już był pogrom hejtu wobec wszystkich i wszystkiego, ale przykład idzie z góry

  odpowiedz

  • -37 (51)

  No, w dniu 29-11-2022 16:13:35 napisał:

  Tam będą pomagać a Polacy coraz biedniejsi są i patrza co ile kosztuje Polakom zabiorą a im dadzą

  odpowiedz

  • -28 (36)

  Grażyna , w dniu 30-11-2022 10:32:45 napisał:

  Z jednej strony żal mi tych ludzi którzy tam zostali na wojnie i muszą marznąć , głodować itd ...Zostali tam tylko biedni ludzie których nie było stać na ucieczkę ..Do Polski wpakowali się tylko bogaci ..Powoli wszystkim wychodzi dobro jakie im przekazaliśmy ... Oni są bardzo roszczeniowi !! U mnie było 5 Ukrainek i żadna nie popracowała dłużej niż 2-4 dni bo strasznie kręgosłup je bolał ..Mnie boli cały czas że po nocach nie śpię ale pracuje bo muszę żeby mojej rodzinie żyło się lepiej ..Im tylko się wszystko należy (bezczelni) jeszcze trochę i wszyscy się przekonają z kim mamy do czynienia..A przypomnę że bomba która spadła nie dawno po stronie polskiej nie była przypadkiem ... Prezydent Ukrainy dobrze kombinuje i wspomnicie moje słowa ...

  odpowiedz

  • -31 (31)

  Włościanka, w dniu 30-11-2022 11:07:58 napisał:

  5 komentarzy sobie nieprzychylnych ruskie ukradły! Wśród ocalałych większość krytyczna wobec nachodźców. Natomiast w minusach przewaga filoukraińców. Żadnej konsekwencji.. I weź tu człowieku nie wierz w smugi na niebie czy inne 5G...

  odpowiedz

  • -31 (33)

  Dream Pimp, w dniu 30-11-2022 11:40:24 napisał:

  Tak nam grają na współczuciu że od ust sobie odejmiemy. W konsekwencji polak w polsce jest obywatelem drugiej kategorii. Ukraincy prowadzą działalność ale nie rejestrują jej, nie płacą podatku w ten sposób są bardziej uprzywilejowani. Urzędy boją się ich prześladować za to z polakami nie mają żadnych oporów by wykańczać kontrolami, szukając błędu w zeznaniach podatkowych.

  odpowiedz

  • 24 (30)

  Pozdro, w dniu 30-11-2022 14:16:37 napisał:

  Chwała wolnej Ukrainie i Polakom którzy jak ja im pomagają bo No, Grażyna, Włościanka i Dream Pimp to ruskie onuce, wolna ukraina to bezpieczna polska, jak wam nie wstyd wspierać ruskich, widać od razu że nie jesteście Polakami

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 14 (14)

  Bożenka, w dniu 30-11-2022 14:22:22 napisał:

  Śmieszne są te pieski putina... myślicie,. że Polski i Polacy nabiorą się na ruską propagandę? Będziemy pomagać Ukrainie ile będziemy chcieli, a wy możecie wracać do zimnej rosji

  odpowiedz

  • -3 (3)

  Włościanka, w dniu 30-11-2022 15:38:55 napisał:

  Pozdro; ani ja ruska onuca ani ukierska podpaska ani też obżydliwka. Ja tylko jak Holms chcę wyśledzić zniknięte komentarze. A jak wiadomo ukatrupił te komentarze ten co na tym dużo zyskał.Więc... A, że nie lamentuję jak nasi najwięksi wrogowie wzięli się za łby, nic w tym dziwnego.

  odpowiedz

  • -12 (20)

  biden, w dniu 01-12-2022 09:33:40 napisał:

  gonić tępić te ukraińskie ścierwo

  odpowiedz

  • -9 (11)

  biden, w dniu 02-12-2022 10:23:01 napisał:

  jebać to ukraińskie ścierwo razem z tym ich aktorem pierdolonym Zalenskim ścierwo trzeba spłukać

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (8)

  Ania, w dniu 02-12-2022 11:31:30 napisał:

  Brak reakcji redakcji na ostatni komentarz powinien być ukarany wysoką grzywną. Wstyd administratorze!

  odpowiedz

  • -6 (8)

  Włościanka, w dniu 02-12-2022 12:23:18 napisał:

  Ania; nie słyszałaś o wolności słowa? Jak i to nam zabiorą wszyscy będziemy wciąż karani. No i w końcu będzie góra szmalu z mandatów dla Twoich ukochanych nadludzi. Ja dostanę dożywocie - za przekleństwa wszelkimi chorobami, wypadkami, plagami... - rzucane na swoich krzywdzicieli i ich bachory!

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Ania, w dniu 02-12-2022 14:26:29 napisał:

  Mylisz wolność słowa z prawem do oszczerstw i sianiem nienawiści na tle rasowym i narodowym. To ostatnie jest karane. I słusznie.

  odpowiedz

  • -6 (8)

  Włościanka, w dniu 02-12-2022 15:42:04 napisał:

  To mordy na Wołyniu są oszczerstwem? A czy potomkowie pomordowanych nie mają prawa do prawdy o potomkach morderców? A czy sprzeciw wobec ich turystyki socjalnej powinien być karalny? Ilu naszych bezdomnych umiera na mrozie a dla potomków ludobójców wszystko za darmochę! My ich nie chcemy krzywdzić, chcemy ucywilizować to nachodźctwo. Państwa cywilizowane budują przy granicach obozy dla uchodźców!

  odpowiedz

  • -6 (8)

  Włościanka, w dniu 02-12-2022 15:47:30 napisał:

  Aniu, wytłumacz jeszcze dlaczego większość z nachodźców jest rosyjskojęzyczna? Uciekają przed swoimi? A może to mniejszość rosyjska jest przez Ukraińców prześladowana i u nas szuka schronienia.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Balbina, w dniu 02-12-2022 16:15:23 napisał:

  Ruski pies ?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)