Dziś mamy 22 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

23 stycznia 2023

"Sól naszej ziemi". Blisko 460 tysięcy seniorów w kujawsko-pomorskim

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Seniorzy coraz częściej łamią stereotypy związane z wiekiem – pracują, biorą udział w warsztatach i kursach, korzystają z komputera. #Marszałkowska polityka senioralna uwzględnia różnorodne potrzeby tej grupy wiekowej. Dziś (23 stycznia) odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Polityki Senioralnej połączone z seminarium na temat działań na rzecz seniorów. Spotkanie rozpoczął występ Klubu Seniora Niezapominajka z Ciechocinka, zebranych przywitali marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. W wydarzeniu udział wzięły także radne województwa Katarzyna Lubańska i Małgorzata Taranowicz.

- Seniorzy to sól naszej ziemi. Czerpiemy od nich doświadczenie, wskazują nam w jakim kierunku powinien zmierzać region. Chciałbym podziękować wszystkim seniorom, babciom i dziadkom, którzy są w naszym regionie bardzo aktywni - mówił marszałek Piotr Całbecki.

Podczas spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka prelekcję o seniorach w literaturze i reklamie wygłosił dr Adam Wróbel, a Stowarzyszenie Nasza Ostoja i Klub Seniora Niezapominajka z Ciechocinka zaprezentowały dobre praktyki w działaniach na rzecz seniorów. Seminarium podsumowała dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Krystyna Żejmo-Wysocka.

Seniorzy stanowią ponad 26 procent polskiego społeczeństwa. W województwie kujawsko-pomorskim mieszka blisko 460 tysięcy osób powyżej 60 roku życia. Większość seniorów w regionie, 66 proc., to kobiety. 271 mieszkanek i mieszkańców Kujaw i Pomorza ma 100 i więcej lat (48 mężczyzn i 223 kobiety). (Informacje za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy)

W ramach akcji Rówieśnicy Niepodległej honorujemy stuletnich mieszkańców województwa marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Od początku trwania akcji, czyli od 2018 roku, to już 287 stulatków z marszałkowskim odznaczeniem.

Powołana w 2014 roku Wojewódzka Rada ds. Polityki Senioralnej przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest organem opiniodawczo-doradczym wspierającym działania samorządu województwa w obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia seniorów. Samorząd województwa realizuje program polityki senioralnej, który obejmuje między innymi tworzenie dziennych domów pobytu, centrów usług środowiskowych, projekt teleopieki, sieć dziennej opieki domowej, system pomocy sąsiedzkiej, infolinię dla seniorów, gospodarstwa opiekuńcze na wsi i bezpłatne badania profilaktyczne.

Skład Wojewódzkiej Rady ds. Polityki Senioralnej 2019 – 2024:

Henryka Tracz – Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w Nakle nad Notecią
Czesław Zarzeczny – Włocławska Rada Seniorów
Henryk Szczepański – Gminna Rada Seniorów w Barcinie (powiat żniński)
Wiesława Taranowska – Miejska Rada Seniorów w Ciechocinku (powiat aleksandrowski)
Paweł Kaźmierczak – Klub Seniora „Malwa” w Pruszczu (powiat świecki)
Lidia Chmielewska – Grudziądzka Rada Seniorów
Alina Strzelczyk - Uniwersytet Trzeciego Wieku przy WSG w Bydgoszczy – Filia w Pakości (powiat inowrocławski)
Barbara Sosnowska - Uniwersytet Trzeciego Wieku przy WSG w Bydgoszczy – Filia w Koronowie (powiat bydgoski)
Ireneusz Frelichowski – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Seniora z siedzibą w Bydgoszczy
Ludwik Śliwiński – Rada Seniorów Miasta Chełmży
Henryk Sobczak – Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy
Ewa Zbelicka – Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku „Agora Nestora” w Bydgoszczy
Krystyna Żejmo-Wysocka – Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Departament Spraw Społecznych
Marcin Swaczyna – Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Biuro ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Joanna Chaberska – Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Departament Zdrowia
Iwona Wełnicka – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 39 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  kwachu, w dniu 24-01-2023 05:47:00 napisał:

  sól w oku

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Mors, w dniu 24-01-2023 10:52:52 napisał:

  Trochę muszę się zgodzic z opinia kwacha. Starsi ludzie(mimo że mam do nich szacunek) to często elektorat PiSu. Jak wszyscy wiedzą starsi ludzie mają olbrzymie doświadczenie życiowe ale jest też druga prawda że człowiek z wiekiem dziecinnieje i trochę głupieje. Dlatego na takiej grupie osób skupił się PiS i przekupuje ich na potęgę różnymi plusami. Sęk w tym drodzy dziadkowie i babcie ze to nie wy a wasze dzieci i wnuki będą płacić całe życie za te beneficiarskie rozdawnictwo PiSu. Dlatego jeżeli nienawidzicie jakiekolwiek partii opozycyjnej to chociaż nie idźcie do wyborów aby nie układać (czytaj nie rujnować) życia młodym ludziom. Was za 10-20 lat już nie będzie a my zostaniemy z problemami na całe życie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (4)

  Emeryci, w dniu 24-01-2023 11:30:37 napisał:

  Jestem emerytem i tak po ludzku chciałbym wiedzieć co się dzieje w tej wyremontowanej szkole w Paterku za wiele milionów złotych. Ilu tam uczęszcza emerytów, jakie jest obłożenie tego ośrodka z czego można korzystać????? Bo szczerze mówiąc nie znam żadnego emeryta żeby tam uczęszczał. Redakcjo!!!!! Prosimy o jakiś konkretny artykuł

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Budowa hal
Zadaj pytanie
20PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

"Bilans – trzecia pora roku". Senior w izolacji więziennej

Polskie społeczeństwo starzeje się, co ma swoje odzwierciedlenie# także w populacji skazanych. Funkcjonariusze Służby Więziennej wychodzą naprzeciw pojawiającym się potrzebom w zakresie podejmowania oddziaływań resocjalizacyjnych dostosowanych do osadzonych w wieku senioralnym. W Zakładzie Karnym w Potulicach rozpoczyna się kolejna edycja programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej seniorów pn. „Bilans – trzecia pora roku”.

(czytaj więcej)
0

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

(czytaj więcej)
0

Program resocjalizacji w potulickiej jednostce. Zapobieganie skutkom izolacji

Kiedy zapada wyrok 25 lat pozbawienia wolności...# Kiedy zapada wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.... Wyrok. Więzienie. Cela. Funkcjonariusz w mundurze. Dźwięk zamykanych krat. Dźwięk zamykanej celi. Czas. I jeszcze raz czas. Codzienność. Tu słowo wolność nabiera innego znaczenia. Niezbędne zatem jest podejmowanie adekwatnych oddziaływań wobec skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, to grupa osadzonych wymagająca szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zakład Karny w Potulicach już kolejny rok realizuje program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt, który zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji.

(czytaj więcej)
0

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)