Dziś mamy 25 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

22 maja 2024

Spotkania z cyklu "Ciekawość świata" - Żydowskie Zwyczaje Pogrzebowe

fot. powierzone

fot. powierzone

Zapraszamy na kolejną "Ciekawość świata", której gościem będzie #Damian Amon Rączka z Fundacji Synagoga w Fordonie - Dom Kultury.

Określenie koszerny zna każdy. Czy dotyczy to wyłącznie jedzenia? Czy można mieć niekoszerne buty? Kiedy koszerne jest wino i jak sprawić, aby mleko nie stało się trefne. Czy można pić mleko zagryzając bułką z szynką wołową. Dlaczego konieczny jest ubój rytualny. Na te i inne pytania odpowie nasz gość, który przyjedzie do nas we środę, 22 maja o g. 17.30. Spotkanie odbywa się jak zwykle w sali nr 1 w Urzędzie Miejskim w Kcyni. Wstęp wolny.

Druga część spotkania będzie dotyczyła symboliki macew i zwyczajów pogrzebowych. Wspomnimy znanych Kcynian pochowanych na cmentarzu żydowskim.

Spotkaniu będzie towarzyszyć promocja broszury "Oni tu żyli przez wieki", wydanej dzięki grantowi otrzymanemu ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Spotkania z cyklu "Ciekawość świata" odbywają się od 2013 roku. Dotychczas odbyło się ich ponad 140. Finansowane są z budżetu Gminy Kcynia. Wstęp na spotkania jest bezpłatny. Gościliśmy w Kcyni podróżników, pisarzy, naukowców i pasjonatów. Już od 11 lat namawiamy do tego, by być ciekawym świata.

Materiał: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni

utorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)