Dziś mamy 12 września 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

11 sierpnia 2024

Spotkanie wspólnot Żywego Różańca. Mszy przewodniczył dziekan szubiński

fot. Organizatorzy (źródło: Diecezja Bydgoska)

fot. Organizatorzy (źródło: Diecezja Bydgoska)

„Ta, która wyprosiła u Boga uzdrowienie #dla bł. Pauliny Jaricot, staje się inspiracją dla nas – na ten czas i współczesny świat, w którym żyjemy” – powiedział moderator Żywego Różańca w diecezji bydgoskiej ks. Andrzej Marmurowicz, wskazując na św. Filomenę.

Członkowie tej wspólnoty modlitewnej wspominali swoją współpatronkę – dziewicę i męczennicę – spotykając się przy Sanktuarium Zawierzenia na bydgoskich Piaskach. – Cieszę się, że gromadzimy się w dniu męczeńskiej śmierci św. Filomeny. Odczytuję to jako Boży palec dla nas. Jest ona przykładem nieugiętej i wiernej wiary, aż po ofiarę z życia. Tego, co w dzisiejszych okolicznościach naszego życia jest bezwzględnie potrzebne. Musimy być wiernymi świadkami wiary, trzymającymi różaniec w ręku – dodał ks. Andrzej Marmurowicz, który wygłosił konferencję o życiu świętej.

Centrum spotkania stanowiła Msza św., której przewodniczył ks. kanonik Tadeusz Lesiński, proboszcz parafii św. Marcina Biskupa w Szubinie, a zarazem dziekan szubiński. Homilię wygłosił gość specjalny ks. Jakub Szałek, wikariusz generalny diecezji Lai w Czadzie. Misjonarz diecezji bydgoskiej, związany z tym afrykańskim państwem od 2005 roku, opowiedział o swojej pracy, wskazując na wielką gorliwość i wsparcie członków Żywego Różańca. W programie nie zabrakło różańca, agapy, a całość zakończyła się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Wszystko to w czasie trwania nowenny przed jubileuszem 200-lecia Żywego Różańca.

Święta Filomena jest także patronką Królestwa Neapolu, szczęśliwych narodzin dzieci, ludzi interesu i w potrzebach finansowych, szkół i konwentów, zakonników, misji i nawróceń, spokojnej i szczęśliwej śmierci.

Wśród jej czcicieli był święty Jan Maria Vianney, zwany proboszczem z Ars, który przyczynił się do rozpropagowania jej kultu we Francji. Przypisywał jej cuda, które inni przypisywali jemu: „Ja cudów nie czynię! Jestem tylko biednym nieukiem, co pasał owce!… Zwróćcie się do świętej Filomeny. Ilekroć prosiłem o co Boga przez jej przyczynę, zawsze byłem wysłuchany” – mówił. Błogosławiona Paulina Jaricot, założycielka stowarzyszenia Żywego Różańca, uzdrowiona za wstawiennictwem św. Filomeny, powiedziała: „Słyszałam jak demony mówiły podczas egzorcyzmu: „Dziewica i Męczennica, święta Filomena, jest naszym przeklętym wrogiem. Nabożeństwo do niej jest nową straszną bronią przeciw piekłu”.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 18 18

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?

Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.

(czytaj więcej)
0

"Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom#. Tegoroczne hasło obchodów to „Zmieniamy narrację na temat samobójstwa. Rozpocznij rozmowę”.

(czytaj więcej)
0

„Na policjanta”. Na czym polega metoda stosowana przez oszustów?

Przestępców, którzy chcą dorobić się kosztem innych nie brakuje#. Wymyślają oni rożne sposoby, aby korzystając z chwili naszej nieuwagi, ukraść nam oszczędności życia. Poniżej przedstawiona jest metoda oszustwa "na policjanta". Warto wspomnieć o tym bliskim oraz osobom starszym w swojej okolicy, aby wiedziały, jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

(czytaj więcej)
0

Grzybiarzu, apelujemy o rozwagę! O jakich zasadach należy pamiętać?

Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego# czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Jednak należy pamiętać o ważnych aspektach bezpieczeństwa. Często grzybiarze wybierają się do lasu w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

(czytaj więcej)