Dziś mamy 26 lipca 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

21 lipca 2021

Studenci od października wrócą na uczelnie? Ministerstwo wyjaśnia

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje# co do zasady powrót do prowadzenia kształcenia w uczelniach w ich siedzibach w roku akademickim 2021/2022. Ostateczne decyzje w tym zakresie będą uwzględniały dynamikę zachorowań na COVID-19 oraz decyzje rządu. W sytuacji zwiększenia zagrożenia epidemicznego może zostać wprowadzone kształcenie w trybie hybrydowym, a w szczególnych przypadkach również powrót do kształcenia zdalnego.

Zniesienie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni

W połowie sierpnia planowane jest uchylenie rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Ze zniesieniem czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni związane jest:

 • przywrócenie (z dniem uchylenia rozporządzenia) możliwości przeprowadzania ocen okresowych nauczycieli akademickich,
 • zachowanie ważności legitymacji studenckich, legitymacji doktorantów, a także legitymacji służbowych nauczycieli akademickich – pozostają one ważne w okresie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni oraz 60 dni po zakończeniu tego okresu. Zatem w przypadku uchylenia rozporządzenia w połowie sierpnia legitymacje pozostaną ważne do połowy października br. W pierwszej połowie października osoby posiadające legitymacje powinny stawić się osobiście w uczelni w celu ich przedłużenia.

Prowadzenie zajęć przewidzianych w programach studiów z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość

W zakresie możliwości prowadzenia zajęć przewidzianych w programach studiów z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość art. 67 ust. 4 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprost przewiduje możliwość uzyskania części efektów uczenia się objętych programem studiów w ramach zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zajęcia te powinny być prowadzone przy wykorzystaniu infrastruktury i oprogramowania zapewniających synchroniczną i asynchroniczną interakcję między studentami i osobami prowadzącymi. Istotne jest, że prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość może być realizowane, o ile pozwala na to specyfika kształcenia na studiach na określonym kierunku.

Szczegółowe wymagania związane z prowadzeniem zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zostały określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów.

Materiał: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oceń artykuł: 1 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 10 (14)

  bez maseczki, w dniu 21-07-2021 10:36:34 napisał:

  Wczoraj na Onecie ukazał się szeroki wywiad z Prof.Kuną.Jestem wstrząśnięty skalą oceny stanu epidemii i zarządzaniem nią.Otwarcie do bólu szczerze przedstawił co myśli o tym jako lekarz.Wniosek nasuwa się jeden-mamy stan grypy a uczyniono z niej czy wykreowano zagrożenie na miarę zagłady cywilizacji.Za wszystkim kryją się gigantyczne interesy firm-koncernów farmaceutycznych i biznes obliczony na mld.dolarów.

  odpowiedz

  • 5 (13)

  Kolo, w dniu 21-07-2021 12:50:02 napisał:

  W punkt!!! Nie ma innej przyczyny zgonu jak C19. Wszystko przestało istnieć. Ludzi nie zabija rak, cukrzyca, choroby sercowem i wiele innych tylko C19, a wszystko inne to choroby współistniejące, ale zabójcą jest C19. Ludzie są otępiali, nie analizują, tylko wierzą w TV. Upał 30st C a Ci z maską na ryju na ulicy idą, pot się leje, nie ma czym oddychać, ale propaganda zrobiła swoje. Za każdą dawkę szczepionki MZ dostaje kasę (prowizje), legalnie wypompowywana jest kasa z budżetu, ale TV mówi, że (nie)rząd się troszczy o obywateli, no to łykają to jak pelikany... jedyne czego nam trzeba to zjednoczyć się i bunt wobec władzy zrobić, odsunąć ich od koryta, bo to sprzedawczyki są a nie nasi reprezentanci Narodu!!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Meble młodzieżowe i dziecięce
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Sprawdzanie skuteczności hamowania
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Wulkanizacja
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
0

Pandemia ma też pozytywne strony? Wyniki badania mogą szokować

Czwarta fala zakażeń Covid-19 stoi u drzwi, coraz więcej# państw prośbą i groźbą stara się przekonywać opierających się przed szczepieniami obywateli. Może opór to po części efekt przekonania, że pandemia nie jest taka straszna? W badaniu zrealizowanym dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor co szósty Polak mówi, że nie doświadczył żadnych negatywnych skutków pandemii. Według co czwartej dorosłej osoby pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych, są też nieliczni, którzy dostrzegają więcej plusów sytuacji. Inaczej uważa połowa społeczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Co musisz wiedzieć o ZOL i ZPO? Z jakich specjalistów możesz skorzystać?

ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO#, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca, do których pacjent trafia, żeby odzyskać sprawność

(czytaj więcej)
0

Dobra zabawa i spora oszczędność. Wakacje z Kartą Dużej Rodziny

Wakacje to czas, kiedy chętnie korzystamy z różnego# rodzaju rozrywek oferowanych np. przez parki wodne, parki rozrywki czy sale zabaw. Odwiedzamy też muzea, galerie sztuki, parki zoologiczne. Warto pamiętać, że wiele z nich oferuje zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. To dobra zabawa i spora oszczędność!

(czytaj więcej)