Dziś mamy 15 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 marca 2024

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Nieskażone ludzką działalnością

fot. GDOŚ

fot. GDOŚ

Dzikie miejsca znajdują się nie tylko #w dolinie rzeki Amazonki, a dzikie zwierzęta to nie tylko antylopy i tygrysy żyjące na sawannie. Niemal na całym globie odnajdziemy enklawy dzikiej przyrody. W Polsce także istnieją zakątki, w których przyroda jest niemal nieskażona ludzką działalnością. Paradoksalnie, w ochronie tego dziewiczego świata pomagają innowacje cyfrowe, które są wytworami człowieka.

Co roku, 3 marca, doceniamy wyjątkową rolę i wkład dzikich zwierząt w życie ludzi oraz naszej planety. Z okazji Światowego Dnia Dzikiej Przyrody (World Wildlife Day - WWD), w 2024 roku, koncentrujemy się na innowacjach cyfrowych i technologiach. Podkreślamy ich rolę w ochronie dzikiej przyrody, zrównoważonego oraz legalnego handlu dziką fauną i florą. Dostrzegamy współistnienie ludzi i dziko żyjących zwierząt teraz i dla przyszłych pokoleń w coraz bardziej połączonym świecie.

„Łączenie ludzi i planety: odkrywanie cyfrowych innowacji w ochronie dzikiej przyrody” to hasło tegorocznych obchodów. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii w badaniach, komunikacji, śledzeniu, analizie DNA oraz w innych aspektach, ochrona dzikiej przyrody stała się łatwiejsza, wydajniejsza i dokładniejsza.

Niemniej jednak, w obliczu nierównego dostępu do nowych narzędzi badawczych, zanieczyszczenia środowiska i niezrównoważonego zastosowania niektórych technologii, nie wszędzie można w pełni korzystać z dobrodziejstw współczesnej nauki, a wielu przypadkach jest to wręcz niemożliwe.

Dlatego niezbędna staje się międzypokoleniowa wymiana myśli i doświadczeń na temat wspólnej zrównoważonej przyszłości w zakresie cyfrowej ochrony dzikiej przyrody. Organizatorzy Światowego Dnia Dzikiej Przyrody dążą do tego, aby to rok 2024 stał się punktem wyjścia do zbadania i analizy, jakie innowacje cyfrowe są obecnie dostępne, z jakimi rozbieżnościami międzysektorowymi mamy do czynienia i w jaki sposób chcemy, aby nasza łączność cyfrowa ewoluowała z myślą o wszystkich ludziach i całej planecie.

Pamiętajmy, że obszary dzikie stanowią schronienie oraz rezerwę genetyczną dla wielu gatunków, które mogą nie przetrwać nawet w nieznacznie zmienionych warunkach. Dotyczy to np. płazów i gadów – zwierząt stosunkowo mało mobilnych, związanych z określonymi typami siedlisk i o specyficznych wymaganiach (część z nich prowadzi wodno-lądowy tryb życia), a więc wrażliwych nawet na zmiany lokalnych uwarunkowań. W Polsce występuje 10 gatunków gadów i 18 gatunków płazów.

Ocalenie skarbów dzikiej przyrody wymaga wysiłku od nas wszystkich. Zmieniając nasze drobne nawyki, jesteśmy w stanie zmienić nie tylko otaczający nas świat, ale coś znacznie ważniejszego - przyszłość naszej planety.

Mapa zarejestrowanych obchodów Światowego Dnia Dzikiej Przyrody 2024 oraz informacje o Konwencji Waszyngtońskiej.

***

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody (ang. World Wildlife Day) obchodzony jest corocznie 3 marca. Święto ustanowiło Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2013 roku w celu upamiętnienia podpisania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Zwiększenie świadomości społecznej na temat konieczności ochrony dzikiej przyrody oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony zagrożonych gatunków to podstawowe cele dorocznych obchodów.

Źródło: GDOŚ

Oceń artykuł: 12 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Konstrukcje stalowe
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)