Dziś mamy 22 października 2021, piątek, imieniny obchodzą:

22 września 2021

Szczepienia w szkołach. Jakie zainteresowanie w powiecie nakielskim?

fot. pacjent.gov.pl

fot. pacjent.gov.pl

Zgodnie z zapowiedziami rządu uczniowie, którzy skończyli# 12 lat mogą skorzystać ze szczepień przeciwko koronawirusowi zorganizowanych przez szkoły. Na początku września prowadzono akcję informacyjną w szkołach, następnie zbierano deklaracje wraz ze zgodami opiekunów uczniów, a ten tydzień jest poświęcony samym szczepieniom. Z jakim odzewem akcja ta spotkała się w szkołach naszego powiatu? Okazuje się, że z niewielkim.

Jeszcze przed rozpoczęciem tego roku szkolnego Ministerstwo Edukacji i Nauki informowało o tym, że we wrześniu odbędą się szczepienia uczniów, którzy ukończyli 12. rok życia. Pierwszy tydzień września był tzw. tygodniem informacyjnym. O szczegółach dotyczących szczepień informowano zarówno uczniów, jak i ich rodziców, podczas zebrań. W drugim tygodniu września zbierano deklaracje rodziców o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji organizowanej w szkole albo w wyznaczonym punkcie szczepień. Ten tydzień to czas szczepień. Jakie było zainteresowanie szczepieniami wśród uczniów ze szkół naszego powiatu?

Z danych, jakie otrzymaliśmy okazuje się, że niewielkie. W Szkole Podstawowej w Sadkach szczepienia odbędą się 23 września. Deklaracje złożyło 15 rodziców uczniów. Ze szkół w gminie Kcynia ma zostać zaszczepionych 57 dzieci i 10 dorosłych, bowiem rodzice, jeżeli tylko wyrazili taką chęć, mogli skorzystać ze szczepienia wraz z dzieckiem. - Jeżeli ktoś w ostatniej chwili się zdecyduje i przyjdzie z wypełnioną deklaracją, to również znajdzie się dla niego szczepionka – przekazała Ewa Hałas, koordynator ds. szczepień w gminie Kcynia. Dzieci były szczepione szczepionką Pfizer, w miniony wtorek. Zasczepić się będzie można też w czwartek. Pod szkoły będzie podjeżdżał szczepionkobus. Za trzy tygodnie, zaszczepionym zostanie podana druga dawka szczepionki. Z całej gminy Szubin do szczepienia zgłosiło się tylko 44 uczniów. Najwięcej chętnych, bo 12 osób to uczniowie Szkoły Podstawowej w Rynarzewie. Z kolei ze Szkoły Podstawowej w Turze zgłoszono tylko 2 osoby. Bardzo małe zainteresowanie szczepieniami odnotował Gminny Zespół Obsługi Oświaty w Mroczy. Ze szkoły podstawowej w Witosławiu nie wpłynęła żadna deklaracja, natomiast chęć szczepienia zadeklarowano w przypadku 15 uczniów ze szkoły podstawowej w Mroczy. Szczepienia odbywają się w punkcie szczepień przy ul. 1 Maja w Mroczy już w środę.

W gminie Nakło akcja szczepień odbyła się w sobotę 18 września. Punkt szczepień zlokalizowany był przy Szkole Podstawowej nr 2 w Nakle. Z informacji przekazanych przez Katarzynę Suchomską-Domek z Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle, wynika, że zaszczepiło się łącznie 35 uczniów – 2 z ZS-P w Ślesinie, 5 z ZS-P w Występie, 6 z ZS-P w Paterku, 2 z ZS-P w Potulicach, 4 z ZS-P nr 4 w Nakle oraz 16 z SP nr 2. Z ZS-P nr 3 w Nakle nikt się nie zaszczepił.

W szkołach średnich też szczepią

Nie tylko uczniów szkół podstawowych obejmuje cała zorganizowana przez rząd akcja szczepień. Taką możliwość mają również uczniowie szkół ponadpodstawowych, a także szkół specjalnych. Najwięcej deklaracji, bo aż 47 złożono w odniesieniu do uczniów z Zespołu Szkół w Lubaszczu. Drugi z kolei jest Zespół Szkół im. St. Staszica w Nakle, gdzie chęć zaszczepienia zadeklarowało 27 uczniów. Z liceum w Nakle w ramach akcji zaszczepi się 16 osób, a z liceum w Szubinie o połowę mniej. W Zespole Szkół w Szubinie w szczepieniach weźmie udział 5 osób, a deklarację złożono także w przypadku 7 wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu (gm. Sadki). Najmniej chętnych to uczniowie nakielskiej „Żeglugi”. Z tej szkoły złożono tylko dwie deklaracje. W przypadku szkół specjalnych to zaszczepionych zostanie 11 uczniów ze ZSS w Szubinie, 7 uczniów ze ZSS w Karnowie oraz jedna osoba ze ZSS w Kcyni. Szczepienia uczniów, którzy ukończyli 12 lat mają na celu pomóc w zahamowaniu czwartej fali pandemii koronawirusa, a także zapobiec wprowadzeniu ograniczeń w dostępie do nauki stacjonarnej.

Oceń artykuł: 2 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (28)

  beata, w dniu 22-09-2021 14:25:27 napisał:

  Całkiem im padło na głowę z tymi psełdoszczepionkami

  odpowiedz

  • 8 (34)

  JA, w dniu 22-09-2021 14:28:15 napisał:

  Zaszczepcie swoje mozgi a nie dzieci lapy precz od naszych dzieci

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -5 (17)

  de, w dniu 22-09-2021 14:36:13 napisał:

  Wiadomo Patka wariatka ,tyczy powyższych wpisów.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (17)

  kawalerskie, w dniu 22-09-2021 17:34:50 napisał:

  W szkole się uczy nie szczepi!

  odpowiedz

  • 7 (17)

  W obronie, w dniu 22-09-2021 18:15:29 napisał:

  Eksperymenty to można na zwierzętach noe na ludziach

  odpowiedz

  • 2 (14)

  Prostaczek, w dniu 22-09-2021 18:51:03 napisał:

  Za kilka lat jak już na dobre minie ta cała poprawność i naracja covidowa, to o ludzi bez tak zwanego certyfikatu szczepień na covid-19, czyli o osoby niezaszczepione to będą zabiegali wszystkie firmy i instytucje. Krew od osób niezaszczepionym będzie bezcenna...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (6)

  Balbina, w dniu 23-09-2021 08:16:51 napisał:

  Zawsze ktoś musi być tą pierwszą grupą szczepienną przy pojawianiu się nowych chorób. Tak zwalczono gruźlicę, odrę, krztusiec, różyczka rzadka zachorowalność i wiele innych chorób. Teraz niekiedy się pojawiają bo oczywiście zawsze pojawiają się antyszczepionkowcy, którzy żerują na zdrowiu zaszczepionych

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Schab bez kości
11,99PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)