Dziś mamy 27 stycznia 2023, piątek, imieniny obchodzą:

23 stycznia 2023

Szkoliło się blisko 800 żołnierzy. Różne kierunki, jedna potrzeba

Fot. st. szer. Paulina Moskal, st. szer. Marek Biernacki

Fot. st. szer. Paulina Moskal, st. szer. Marek Biernacki

Struktura 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej istnieje dopiero 5 lat. W niedzielę, 22 stycznia w całym województwie, w trybie# szkolenia rotacyjnego, szkoliło się blisko 800 żołnierzy.

Na pięciolecie intensywne szkolenie

Terytorialność to jedno z głównych założeń funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W województwie kujawsko-pomorskim na prawie dwa miliony mieszkańców przypada ponad 2200 terytorialsów.

W miniony weekend żołnierze WOT z Kujaw i Pomorza, rozpoczęli kolejny rok szkoleniowy. Tym razem w każdym z trzech batalionów (Toruniu, Inowrocławiu i Grudziądzu), jak i w samodzielnych kompaniach w sztabie brygady (w Bydgoszczy) jednocześnie.

Różne kierunki, różne zadania, jedna potrzeba

O tym, że proces szkoleniowy jest ważny i że uczyć trzeba się przez cały czas, nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego, aby działania były spójne z ewentualnym zagrożeniem terytorialsi ćwiczą bardzo różne kompetencje.

W Bydgoszczy żołnierze-ochotnicy w ramach służby w kompanii logistycznej, uczyli się jak rozstawiać kuchnię polową w terenie. Jak gotować na niej m.in. tradycyjną wojskową grochówkę czy odgrzewać kiełbasę. Dodatkowo pokazano im i mogli przećwiczyć, w jaki sposób działa i jak obsługiwać cysternę wodną, jak bezpiecznie podnosić i przewozić obiekty dużych gabarytów. Każdy mógł również przećwiczyć to jak założyć opatrunek medyczny i przypomnieć sobie podstawy z terenoznawstwa. Poinformował por. Damian Frӧhlich – dowódca kompanii logistycznej.

W Toruniu żołnierze ćwiczyli m.in. jazdę nocną w kolumnie, na drogach i bezdrożach w trudnych warunkach terenowych bez użycia świateł, używając jedynie noktowizorów. Poruszali się wojskowymi pojazdami typu jelcz i star. Dodatkowo ćwiczyli rozwijanie i zwijanie poszczególnych elementów logistycznych i użycie sprzętu w działaniach opóźniających i obronnych. Powiedział ppor. Marcin Walkiewicz dowódca plutonu logistycznego 81 batalionu lekkiej piechoty.

Ppor. Wiktor Wobszal z 82 blp w Inowrocławiu poinformował, że w trakcie tego weekendu żołnierze korzystali z jednego z najbardziej innowacyjnych miejsc treningowych w Polsce, tzw. kill house. Dzięki czemu mogli poznać sposoby walki w terenie zurbanizowany (CQB) i przejścia z zielonej do czarnej taktyki. Uczestnicy ćwiczyli obserwacje każdego ze strategicznych miejsc, m.in. okien, piwnicy, dachów i wnęk budynku. „Obecnie większość działań wojennych ma miejsce w terenie zurbanizowanym, dlatego właśnie tak ważne jest, aby żołnierze mogli przećwiczyć te zagadnienia.”- podsumował dowódca plutonu z 82 batalionu lekkiej piechoty.

W Grudziądzu żołnierze m.in mogli przećwiczyć realne orientowanie się na mapie i zestawić to z poznanymi już elementami taktyki. Zajęcia były przeprowadzone w formie marszu w stałym rejonie odpowiedzialności. „Obecnie ludzie z reguły nie potrafią odnaleźć się na mapie. Często korzystają z tzw. GPS-a w telefonie czy map Google. W trakcie realnego zagrożenia takie rozwiązania nie będą funkcjonować. Dlatego też uczymy naszych żołnierzy najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych sposobów dotarcia do określonych, realnych punktów w terenie.” Powiedział o zajęciach instruktor st.szer. Mateusz Gorzka.

Brygada na 5

Dowódca brygady płk. Krzysztof Stańczyk zaznacza, że jego żołnierze działają na bardzo wielu różnych kierunkach. Na początku działania były skupione przede wszystkim na pozyskaniu infrastruktury, doborze odpowiedniej kadry, jak i na rozpoczęciu cyklu szkoleniowego. Obecnie żołnierze przechodzą do praktycznych i realnie potrzebnych szkoleń, a samo formowanie brygady zakończy się właśnie w tym roku powołaniem ostatniego 84 batalionu we Włocławku.

Choć brygada funkcjonuje pięć lat, dowódca ocenia ją na „4,5, dlatego że jest jeszcze wiele obszarów w których się szkolimy i w których umiejętności dopiero pozyskujemy, my jako żołnierze czy dowódcy”.

Być może Wojska Obrony Terytorialnej są właśnie dla Ciebie. Być może jesteś zainteresowany poszerzaniem swoich kompetencji i chcesz być odpowiedzialny za siebie, swoich bliskich i za lokalną społeczność.

Jeśli jesteś pełnoletni, jesteś obywatelem Polski i nie byłeś karany, a chcesz wstąpić do WOT, udaj się do najbliższego Regionalnego Centrum Rekrutacji i wstąp do WOT.

Materiał: ppor. Julia Rozworowska / Dział prasowy 8.K-PBOT

Oceń artykuł: 2 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (7)

  Gajowy, w dniu 23-01-2023 20:29:52 napisał:

  Ich "domem-twierdzą" są głównie tereny leśne i wszystko to co wokół nich.To formacja stworzona głównie do zadań "partyzanckich" poszerzona o zwiad dywersję,sabotaż.W myśl wojskowej mądrości "zasiej niepewność,strach w obozie wroga-a wygrana będzie twoja"

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Teddy, w dniu 24-01-2023 08:29:08 napisał:

  Popieram utworzenie takiej formacji wojskowej. To coś na styl amerykańskiej gwardii narodowej. Kto nie pojmuje że są potrzebni ten mało rozumie. Inną kwestią jest jakość młodzieży która tam trafia no ale to już problem cywilizacyjny. Młodzież już też nie ta co kiedyś ale nie możemy ich potępiać bo jednak chcą coś robić pożytecznego. Pozdrawiam wszystkich chętnych.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Obserwator , w dniu 24-01-2023 08:41:35 napisał:

  Potrzebujemy więcej zawodowych brygad ppanc i artylerii , ponadto stworzenie żołnierza z osobnika pokolenia tekturowego jest zapewne nade trudne i czasochłonne

  odpowiedz

  • 1 (1)

  przyjaciel psów, w dniu 24-01-2023 10:12:45 napisał:

  Różne kierunki jeden cel jaka partia taki cel BOŻE chroń Nasz Kraj

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Ja, w dniu 24-01-2023 11:32:42 napisał:

  Jednostki wojskowe zlikwidowane wystarczy pojeździć po Polsce do czego to doszło ruiny rudery w niektórych coś robią . Jednostka w której służyłem w 70 tych latach połowa ruina reszta coś tam robią wstyd.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)