Dziś mamy 25 października 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

05 października 2020

Uczniowie obejrzeli film o Janie Pawle II. To pierwsze działanie w ramach projektu

fot. Kamila Marosz, Alina Polowiec

fot. Kamila Marosz, Alina Polowiec

Od kilku lat w Zespole Szkół Specjalnych w Kcyni organizowany jest Międzywojewódzki #Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II. W związku z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, ZSS Kcynia postanowiła poszerzyć działania związane z postacią Papieża Polaka i stworzyć projekt na zajęcia pozalekcyjne pn. „Bo nie zastąpi Ciebie nikt...100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II.” Autorkami projektu i jego koordynatorkami są nauczycielki p. Kamila Marosz i p. Alina Polowiec.

Celem projektu jest podtrzymywanie pamięci o największym Polaku wszechczasów -  św. Janie Pawle II oraz poszerzenie wiedzy naszych uczniów o tej postaci. Setna rocznica urodzin  naszego duchowego przewodnika, która przypada w tym roku pozwoli, poprzez kolejne działania  zaplanowane w projekcie uświadomić uczniom i utwierdzić ich w przekonaniu, że Jego myśli łączą ludzi, nadają sens życiu, wyznaczają życiową drogę. Działania w projekcie to nie tylko hołd uczniów składany Ojcu Świętemu, ale także wyraz ich przywiązania do Jego nauk. Celem projektu jest również promowanie szkoły, Kcyni, Powiatu Nakielskiego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Projekt finansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Nakle Nad Notecią, a skierowany do uczniów naszej szkoły oraz odpowiadający młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Projekt przybliży uczestnikom postać Ojca Świętego, rozwinie ich artystyczne zainteresowania oraz uzdolnienia, rozwinie ich umiejętności organizowania sobie czasu wolnego, nauczy jak można korzystać z dóbr kultury, zachęci do bezinteresownych uczynków względem rówieśników i dorosłych. Wyjątkowe miejsce wyznaczał Papież młodym ludziom, takim jak nasi uczniowie uznając młodość za szczególne bogactwo – odkrywania, planowania, podejmowania pierwszych decyzji. Te życiowe umiejętności będziemy wdrażać w trakcie realizacji naszego projektu, podczas zaplanowanych działań od września do listopada 2020r.

Dnia 15 września 2020r. nasi uczniowie wzięli udział w pierwszym działaniu. Była to projekcja filmu „Jan Paweł II. Droga do świętości.” połączona z pogadanką o św. Janie Pawle II. Film dokumentalny, ukazywał drogę Karola Wojtyły od narodzin aż do papieskiego tronu, poprzez młodość i kapłaństwo, na tle wydarzeń historycznych oraz politycznych zmian w Polsce i na świecie. Film wypełniały wspomnienia ludzi, którzy znali bohatera jako „Lolka”, Karola Wojtyłę, Jana Pawła II oraz obrazami miejsc ważnych w jego życiu. Po seansie nastąpiła pogadanka, w trakcie której uczniowie zadawali pytania dotyczące Papieża Polaka, a odpowiedzi udzielały koordynatorki projektu (szczególnie p. Kamila Marosz, nauczyciel religii).

Kolejnym działaniem w projekcie będzie wycieczka do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Autorki projektu p. Kamila Marosz i p. Alina Polowiec dziękują uczniom za wzorowe zachowanie podczas seansu filmowego oraz za zaangażowanie w pogadankę.

materiał: Alina Polowiec   

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie.

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)