Dziś mamy 22 października 2021, piątek, imieniny obchodzą:

28 września 2021

Uczniowie poczuli zapach prochu. Zawody zakończono ogniskiem

fot. pow.

fot. pow.

Piątek 24 września to data, którą uczniowie ZST# w Kcyni uczestniczący w zawodach strzeleckich niewątpliwie zapamiętają na długo. Tuż po pierwszej lekcji grupa młodzieży zainteresowana rozwijaniem strzeleckich umiejętności wsiadła na kcyńskim rynku do autobusu i przemieściła się do obiektów JRS w Kowalewku.

Na miejscu czekały na nich cztery stanowiska strzeleckie przygotowane przez Panią Ewę Karczewską i Pana Stanisława Kanta. Wstępny instruktaż ugruntował wiedzę z reguł obowiązujących w trakcie strzelania oraz przyjmowania właściwych postaw strzeleckich. Tuż po komendzie prowadzącego strzelanie pierwsza czwórka oddała pierwsze wystrzały. Huk i zapach spalonego prochu wypełnił nieckę strzelnicy, a towarzyszące wydarzeniu emocje sięgnęły zenitu. Pięćdziesięciometrowa odległość od tarcz uniemożliwiała nawet wprawnym oczom odczytanie wyników, dlatego uczestnicy posługiwali się przygotowanymi wcześniej przyrządami optycznymi. Nasi uczniowie często słyszeli komentarze Pani Ewy oraz Panów Stanisława i Ryszarda typu: „siódemka na szóstej” , „dziewiątka na trzeciej” czy ”dyszka”, które umożliwiały dokonywanie odpowiednich korekt.

Po oddaniu 8 strzałów i spacerku po przestrzelone tarcze, każdy z uczestników mógł zapoznać się ze swoimi wynikami. Do zestawienia decydującego o miejscach na podium branych było pod uwagę pięć najlepszych rezultatów. Debiutanci strzelania prochowego z bocznym zapłonem mogli liczyć na pomoc Pana Tomasza Sutego – żołnierza WOT, organizatora szkolnego wyjazdu i opiekuna Ligii Strzeleckiej ZST w Kcyni.

Po ponad dwugodzinnej rywalizacji nadszedł czas na przekąski. Upieczone nad ogniskiem kiełbaski, musztarda, chleb i napoje szybko uzupełniły zasoby energetyczne zawodników. Dzielenie się wrażeniami oraz omawianie indywidualnych technik trzymania broni i zgrywania przyrządów celowniczych zdominowały rozmowy przy ognisku.
Ukoronowaniem tego wyjazdu było wręczenie nagród i dyplomów dla najlepszych zawodników przez Panią Dyrektor ZST w Kcyni Katarzynę Kluczyńską oraz Pana Ryszarda Hanioszyna reprezentującego Referat Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury UM w Kcyni. Tym razem najlepszy wynik 44 punktów i sporą przewagę uzyskała uczennica klasy 3TEIp Weronika Panasik, której serdecznie gratulujemy. Drugą lokatą pochwalić się może uczeń z tej samej klasy Kacper Bubacz, a ostatnie miejsce na podium zajęła pierwszoklasistka Patrycja Siwiak.

Warto dodać, że zwycięzcy oprócz upominków (koszulek i kubków) otrzymali cenne bony na zakup akcesoriów sportowych lub edukacyjnych odpowiednio w kwotach 300, 200 i 150 złotych. Dodatkowo troje zawodników uhonorowano upominkami w postaci tzw. „esek” – żołnierskich racji żywnościowych, które pan Stanisław Kant wręczył Weronice, Patrycji oraz Kacprowi Bączkowskiemu z klasy 1TEIp. W tym miejscu naszym nagrodzonym mówimy smacznego.

Uczestnicy zawodów zadowoleni z aktywnie spędzonego dnia wzięli się ochoczo za porządki. Pozostawione w czystości miejsce rywalizacji świadczyło o ich wysokim poziomie kultury osobistej i odpowiedzialności, których niewątpliwie uczy strzelectwo sportowe.

Tego typu przedsięwzięcia realizowane przez różne podmioty (UM w Kcyni, LOK, ZST w Kcyni, WOT) i osoby stanowią doskonały przykład współpracy w celu rozwijania patriotycznych postaw i zainteresowań młodzieży z naszej gminy.
Dziękujemy również naszym fotografom: Weronice, Panom Marcinowi Lisieckiemu i Tomaszowi Sutemu za utrwalenie emocjonujących momentów z tego dnia.

Materiał: Tomasz Suty

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)