Dziś mamy 12 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

22 marca 2023

Uczniowie z wizytą na wydziale chemii UMK. Pouczające warsztaty

fot. Urząd Miejski w Kcyni

fot. Urząd Miejski w Kcyni

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Chochralskiego w Kcyni rozpoczęli obchody# 70 – tej rocznicy śmierci patrona szkoły na wydziale chemii w Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Udział w warsztatach chemicznych na długo zostanie w naszej pamięci. Chwilami czuliśmy się jak prawdziwi - tylko trochę małoletni- studenci. Białe fartuch, okulary ochronne, super pracownie, sprzęt laboratoryjny i samodzielne wykonywanie doświadczeń pod okiem przemiłych pań. Na zajęciach dotyczących chemii żywności wykrywaliśmy składniki pokarmowe np. skrobie, wit. C w różnych pokarmach i napojach. Na zajęciach z analizy sensorycznej rozpoznawaliśmy i określaliśmy smaki różnych produktów żywnościowych oraz różne zapachy (oj się działo). Dziękujemy Paniom za bardzo ciekawe pouczające zajęcia.

Pani mgr Agata Szumera zabrała nas w świat gazów – „Gazy wokół nas”. Wykonywaliśmy samodzielnie doświadczenia pozwalające zidentyfikować różne gazy. Było mnóstwo atrakcji i ciekawostek. Najbardziej podobały nam się” wybuchy” i doświadczenia z zimnym lodem. Przekonaliśmy się jak ciekawa i fascynująca może być podróż w krainę chemii.

Następnie z okazji Roku Kopernikańskiego - 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik – ruszyliśmy zwiedzać Toruń. Pokłoniliśmy się wielkiemu uczonemu i późnym popołudniem wyruszyliśmy do Kcyni.

Dziękujemy serdecznie Paniom z Wydział Chemii UMK p. dr Sylwii Kowalskiej, p.dr Dobrochnie Rabiej – Kozioł , p. mgr Alicji Tymczewskiej i p. mgr Katarzynie Włodarczyk, oraz p. mgr Agacie Szumera za bardzo ciekawe i interesujące zajęcia.

Dziękujemy p. Ryszardowi Hanioszynowi za zorganizowanie dla nas środka transportu.

Dziękujemy również naszym opiekunom p. Renacie Pulikowskiej, p. Marzenie Lulce, p. Dobromile Siewkowskiej oraz p. Dorocie Szaruga za zorganizowanie wyjazdu na UMK w Toruniu.

Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ile punktów karnych masz na swoim koncie? Możesz sprawdzić przez internet

Zanim wyruszysz w drogę - sprawdź, ile punktów# karnych masz na swoim koncie. Zrobisz to za darmo, szybko i w prosty sposób – przez internet lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Historia mówi przez pokolenia". Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 18–19 czerwca #2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się organizowany przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

(czytaj więcej)
0

"Mam nadzieję, że Zielony Ład zostanie zatrzymany". Europa zaczyna się budzić

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jaka będzie przyszłość Europy#, z jakimi zagrożeniami będą zmagać się kraje unijne, w tym Polska? O tym, rozmawiamy z samorządowcem Jerzym Gawędą.

(czytaj więcej)