Uroczyste złożenie kwiatów. Delegacje przy grobie Jana Czochralskiego
fot. IPN
W siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej# Delegatura w Bydgoszczy prezes IPN dr Karol Nawrocki odznaczył medalami Reipublicae Memoriae Meritum Aleksandrę Jankowską – nauczycielkę historii ze Szkoły Podstawowej w Łasinie oraz Sebastiana Bartkowskiego, historyka i nauczyciela w Unisławiu.
– W całym XX wieku Polacy mogli żyć w wolnej i suwerennej Ojczyźnie jedynie 31 lat! Przed rokiem 1918 nie było bowiem niepodległości, o którą Polacy musieli się bić. Nie było jej też w latach 1939–1945, kiedy naród polski poddany był okrutnej okupacji sowieckiej i niemieckiej. Niepodległości nie było też po roku 1945, kiedy na blisko 50 lat staliśmy się sowiecką kolonią. Niepodległość to wielka odpowiedzialność – powiedział prezes Instytutu.
Cmentarz na ul. Kcyńskiej nie bez powodu nazywany jest „bydgoska łączką”. Pracownicy Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli tam szczątki m.in. Ludwika Augustyniaka „Cygana”, Floriana Dutkiewicza „Wiktora” i Tadeusza Ośko „Sępa” – żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego. W tym wyjątkowym miejscu prezes IPN oddał hołd ofiarom komunistycznego reżimu.
Delegacja Instytutu złożyła kwiaty na grobie Jana Czochralskiego – wybitnego chemika i metaloznawcy, twórcy stosowanej na całym świecie metody wzrostu kryształów, nazwanej „metodą Czochralskiego”.
Materiał: Instytut Pamięci Narodowej
Galeria
Czytaj również
- Sytuacja meteorologiczna w kraju. Wideokonferencja z udziałem wszystkich urzędów wojewódzkich
- Za godną postawę obywatelską. Kobieta otrzymała podziękowania
- "Tak dla CPK". Można złożyć podpis pod inicjatywą obywatelską
- Marszałkowskie nagrody. Wyróżnienie dla nakielskiego muzeum
- Beata Buchholz ponownie sołtysem. Zebranie w Kazimierzewie
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?
Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.
(czytaj więcej)"Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom#. Tegoroczne hasło obchodów to „Zmieniamy narrację na temat samobójstwa. Rozpocznij rozmowę”.
(czytaj więcej)„Na policjanta”. Na czym polega metoda stosowana przez oszustów?
Przestępców, którzy chcą dorobić się kosztem innych nie brakuje#. Wymyślają oni rożne sposoby, aby korzystając z chwili naszej nieuwagi, ukraść nam oszczędności życia. Poniżej przedstawiona jest metoda oszustwa "na policjanta". Warto wspomnieć o tym bliskim oraz osobom starszym w swojej okolicy, aby wiedziały, jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
(czytaj więcej)Grzybiarzu, apelujemy o rozwagę! O jakich zasadach należy pamiętać?
Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego# czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Jednak należy pamiętać o ważnych aspektach bezpieczeństwa. Często grzybiarze wybierają się do lasu w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!