Dziś mamy 23 września 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

13 września 2021

Uroczystości upamiętniające o. Efrema. W spotkaniu wziął udział burmistrz Kcyni

fot. Justyna Makarewicz, powierzone: Kapucyni.pl oraz Muzeum Archidiecezjalne w Warszawie

fot. Justyna Makarewicz, powierzone: Kapucyni.pl oraz Muzeum Archidiecezjalne w Warszawie

9 września br. w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające o.# Efrema (Stanisława Klawittera) – kapucyna, wybitnego rzeźbiarza, grafika i malarza. Wzięła w nich udział kcyńska delegacja w składzie: Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant, Proboszcz parafii farnej ks. Zbigniew Grzegorzewski oraz Justyna Makarewicz.

Mszą świętą w kościele Kapucynów przy ul. Miodowej, której przewodniczył ks. bp Michał Janocha rozpoczęły się uroczystości związane z 50. Rocznicą śmierci o. Efrema Marii z Kcyni (Stanisława Klawittera). 50 lat od śmierci wybitnego artysty minęło w grudniu 2020 r., lecz z uwagi na pandemię uroczystości nie mogły się odbyć w zaplanowanym terminie.

W homilii ks. biskup podkreślał, że: o. Efrem całe swoje życie służył sztuce. Wskazywał na szerokość jego zainteresowań artystycznych, które obejmowały secesję, ekspresjonizm i art deco. Przekonywał, że sztuka stanowi objawienie istoty człowieczego powołania, że tylko człowiek jest powołany do twórczości. To powołanie może wypełnić tylko istota duchowo-cielesna, czyli człowiek.

Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie epitafium – tablicy upamiętniającej o. Efrema. Tablica znajduje się w kościele kapucynów przy ul. Miodowej, tam, gdzie artysta spędził ostatnie lata życia. Burmistrz Kcyni Marek Szaruga w towarzystwie gwardiana klasztoru o. Piotra Owczarza dokonali odsłonięcia tablicy. Samorząd gminny włączył się w sfinansowanie kosztu wykonania pamiątkowego epitafium. W dalszej części uroczystości udano się do podziemi świątyni, gdzie modlono się przy grobie o. Efrema. Kcyńska delegacja złożyła kwiaty - znak pamięci o wybitnym kcynianinie.

W programie obchodów 50. Rocznicy śmierci zaplanowano także sympozjum „Zanurzony w Pięknie”, które odbywało się w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie. Na początku sympozjum słowa podziękowania za przygotowanie uroczystości na ręce ojca prowincjała Łukasza Woźniaka OFM Cap złożyli Burmistrz Marek Szaruga oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant. Wraz z okolicznościowym adresem przekazali zestaw grafik autorstwa Jacka Gackiego, w tym taką, na której ukazana jest kcyńska fara – miejsce chrztu o. Efrema.

Po podziękowaniach przystąpiono do dalszego procedowania. Swoje referaty wygłosili:

- o. Piotr Stasiński OFM Cap – Sylwetka o. Efrema z Kcyni

- o. Wiesław Block OFM Cap – Pierwsze lata życia zakonnego młodego artysty

- o. Daniel Kowalewski OFM Cap – Inspiracje benedyktyńskie i rys oryginalności w twórczości Klawittera

- o. Andrzej Derdziuk OFM Cap – Praca artystyczna kapucyńskiego zakonnika w Belgii

- o. Aleksander Horowski OFM Cap – Płótna ołtarzowe Efrema z Kcyni dla kaplicy Kolegium Pisarzy w Asyżu w zbiorach Muzeum Franciszkańskiego w Rzymie

- s. Natanaela W. Błażejczyk CSSF – Witraże w Inowrocławiu. Efrem w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie

- Justyna Makarewicz – Ślady Efrema w rodzinnej Kcyni

- ks. Jan Kasprowicz – W Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie.

Na stronie www Dźwiękowego Archiwum Kcyni jest dostępne (w formie galerii ze slajdami prezentacji) wystąpienie Justyny Makarewicz. Na jego podstawie można samodzielnie zapoznać się z kcyńskimi śladami o. Efrema w rodzinnym mieście i okolicy. Link: http://dzwiekowearchiwum.kcynia.pl/galeria/prelekcja-slady-o-efrema-w-rodzinnej-kcyni-9092021.html

W swoim referacie Justyna Makarewicz opowiedziała zgromadzonym o rodzinnym mieście Efrema i tych szczegółach z jego biografii (udział w strajku szkolnym w szkole ćwiczeń), które były kluczowe dla postawy przyszłego zakonnika. Podkreślała także, że mieszkańcy Kcyni pamiętają o wybitnym rodaku i pielęgnują tą pamięć na różne sposoby – m.in. uczestnicząc w Spacerach z historią poświęconych jego życiu i twórczości czy dzieląc się wspomnieniami.

Co warte podkreślenia, w uroczystościach udział wzięły także krewne Stanisława Klawittera, pani Maria i pani Danuta, które przybyły na te obchody z Poznania i podzieliły się swoim osobistym wspomnieniem ze spotkań z Wujkiem.

W Urzędzie Miejskim w Kcyni można nabyć książkę Zanurzony w Pięknie, przygotowaną z okazji 50. Rocznicy śmierci O. Efrema Marii z Kcyni. Cena książki 30 zł. Pełniejsza relacja zdjęciowa dostępna jest w galerii DAK pod linkiem: http://dzwiekowearchiwum.kcynia.pl/galeria/sympozjum-zanurzony-w-pieknie-9092021.html

Materiał: Justyna Makarewicz - Dźwiękowe Archiwum Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 8 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzień Bez Samochodu. Zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

Zdarza Ci się narzekać, że masz za mało czasu na czytanie, oglądanie filmów, albo# załatwianie spraw urzędowych? Jeśli dodatkowo jesteś kierowcą – mamy dla Ciebie dobrą radę. Dziś, w Dzień Bez Samochodu, zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)