Warsztaty dla młodzieży. O nagłych sytuacjach zagrażających życiu
fot. KPUW
"DziałaMY dla bezpieczeństwa" to pierwsze wydarzenie edukacyjne# dla uczniów szkół podstawowych zorganizowane przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy razem z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
W ramach dzisiejszego spotkania zorganizowano warsztaty dla młodzieży, podczas których przekazano informacje przydatne w codziennym życiu, w przypadku nagłych sytuacji zagrażających życiu.
- 17 razy uczestniczyłam w transportach humanitarnych na terenie Ukrainy, podczas których przewoziliśmy rzeczy dla żołnierzy, cywili, medyków, szpitali, domów dziecka i schronisk dla zwierząt. Oprócz tej konkretnej, zamawianej pomocy, bo zawsze staramy się działać docelowo na konkretne zapotrzebowanie, na to co w danym momencie jest potrzebne, ale też zdarza się wieść niestandardowe rzeczy, podnoszące morale. Działania są różnorodne i dotyczą wielu obszarów - mówiła Justyna Gotowicz - wolontariuszka, która starała się przekazać, jak wygląda prawdziwy obraz wojny i pomocy humanitarnej.
Pani Grażyna Dziedzic, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, podziękowała Pani Justynie za wzruszające i pouczające wprowadzenie do spotkania oraz przywitała przybyłą młodzież:
Myślę, że wszyscy jesteśmy moralnie zobowiązani do tego, żeby być po prostu człowiekiem i pomagać innym. Również temu ma służyć dzisiejsze spotkanie. Nie tylko temu, żeby Was uwrażliwić, ale również po to abyście nabrali nowych umiejętności, bo za chwilę będziecie uczestniczyć w różnych warsztatach, które mają Was przygotować do nagłych sytuacji.
Ireneusz Nitkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, podziękował wszystkim zaangażowanym w dzisiejsze spotkanie za przyłączenie się do akcji, a także przypomniał o znaczeniu weryfikowania rzetelności informacji:
Bardzo ważne jest dziś badanie rzetelności informacji, ponieważ w dobie portali internetowych pojawia się bardzo dużo fałszywych informacji. Wojna toczy się nie tylko w formie fizycznych działań, ale także w Internecie. Wy jesteście pokoleniem bardzo aktywnym w Internecie i zawsze, kiedy pojawia się wątpliwość, to zajrzyjcie na strony rządowe, urzędów wojewódzkich i samorządów, bo tam te informacje są rzetelne i potwierdzone.
Skierował on również prośbę do uczniów, w związku z rządową aplikacją Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa (RCB):
Komunikaty ostrzegawcze są także zamieszczane w aplikacji Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Jakiś czas temu zorganizowana została akcja, podczas której wysyłane były fałszywe komunikaty w linkami. Pamiętajcie Alerty RCB nigdy nie zawierają linków. Informujcie o tym również osoby starsze. Jesteście pokoleniem, które z łatwością porusza się w Internecie i wiele rzeczy jest dla Was oczywiste, ale dla ludzi starszych osób niekoniecznie, dlatego bądźcie takim łącznikiem.
Podczas warsztatów dzięki 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczniowie mogli zapoznać się m. in. z różnymi rodzajami masek oraz nauczyć się jak spakować plecak ewakuacyjny. Centrum Powiadamiania Ratunkowego przygotowało test wiedzy oraz instruktaż udzielania pierwszej pomocy. Policja sprawdziła wiedzę uczniów, a także zaprezentowała wyposażenie policjanta i umożliwiła sprawdzenie swoich możliwości w poruszaniu się w alkogoglach, natomiast ZHP przygotowało instruktaż radzenia sobie w trudnych, survivalowych warunkach. Stowarzyszenie MY TEŻ razem z uczniami przygotowało odblaskowe breloki.
Źródło: KPUW
Galeria
Czytaj również
- Świadczenie dla wdów i wdowców. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?
- Nowa nagroda dla nauczycieli. 8 tys. zł brutto za zasługi
- Informacja dla uczniów i studentów z rentą rodzinną. O czym należy pamiętać?
- 85. rocznica tragicznych wydarzeń. Wśród ofiar byli także strażacy
- Trzy bezpłatne szkolenia stacjonarne. Obowiązują wcześniejsze zapisy
Dodaj komentarz
Cyfrowe wsparcie dla studentów. Jakie możliwości daje mLegitymacja?
Rozpoczęcie nowego roku akademickiego to doskonały moment#, by poznać możliwości jakie daje mLegitymacja studencka. Elektroniczna legitymacja nie tylko ułatwia codzienne życie, ale również zapewnia szybki dostęp do zniżek – bez obaw o zgubienie czy zniszczenie dokumentu. Już ponad 218 tys. studentów korzysta z mLegitymacji.
(czytaj więcej)Miesiąc świadomości raka piersi. Kluczowe znaczenie ma czas
Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie #za miesiąc świadomości raka piersi.
(czytaj więcej)Kontrole w zakładach obrotu żywnością. Podsumowanie działań
W czasie, kiedy na terenie całego kraju obrót świeżymi warzywami i owocami# był bardzo intensywny (od 16 maja do 31 sierpnia 2024 r. ), organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadziły szczegółowe kontrole tych produktów, ukierunkowane głównie na owoce i warzywa pochodzące z importu.
(czytaj więcej)Co pyli w październiku? Alergicy muszą być czujni także jesienią
Choć wiele osób kojarzy pylenie głównie z wiosną, jesień również może# przynosić trudności alergikom.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 01-10-2024 17:14:30 napisał:
odpowiedz
pitupitu, w dniu 01-10-2024 19:01:49 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!