Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

15 lipca 2022

Weź paragon. Wspieraj uczciwy biznes

Wyjeżdżamy nad morze, w góry, na Mazury. Jedziemy tam, gdzie możemy dobrze wypocząć i miło # spędzić czas. Jako klienci pamiętajmy, że warto wziąć paragon. Dokument ten zabezpiecza nasz interes. Przede wszystkim ułatwia złożenie reklamacji, ale również dzięki niemu porównamy ceny i sprawdzimy, czy transakcja została rozliczona prawidłowo.

Na paragonie możemy sprawdzić, czy rzeczywiście zapłaciliśmy za kupione rybę i frytki, a nie np. lody, gofry i dodatkowy alkohol ze stolika obok. Łatwiej też będzie oddać zakupiony towar, np. gdy okaże się wadliwy.
Paragon – dowód uczciwości przedsiębiorcy
Wydanie paragonu w sklepie czy restauracji ma znaczenie dla każdego z nas. Zarejestrowana transakcja na kasie fiskalnej gwarantuje, że podatek, który płacimy w cenie towaru, trafia do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. Pilnowanie paragonów pomaga zmniejszać tzw. „szarą strefę”, przez którą tracimy wszyscy jako obywatele. Dlatego pamiętajmy, że biorąc paragon – nawet za jedzenie w barze przy plaży – wspieramy uczciwą konkurencję między przedsiębiorcami.
Prawidłowy paragon
Warto zwrócić uwagę na prawidłowo wystawiony paragon. Zdarza się, że zamiast niego otrzymujemy potwierdzenie zapłaty kartą płatniczą. Musimy pamiętać, że wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą płatniczą lub kredytową. Nie zastępuje paragonu fiskalnego.
Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorców jest wydawanie paragonów niefiskalnych. Dotyczy to przede wszystkim usług gastronomicznych. Zamiast paragonu wystawiane są rachunki lub paragony kelnerskie. Choć wartość podatku VAT jest wliczona w cenę dania, jednak zamiast trafić do budżetu, ląduje w kieszeni sprzedawcy.
Zobacz, jak wygląda prawidłowo wystawiony paragon: wezparagon.gov.pl
Dlaczego warto wziąć paragon ze sobą
Nie zawsze wystarczy, że dopilnujemy, by sprzedawca wystawił paragon. Musimy wziąć go ze sobą, ponieważ jest przydatny w razie reklamacji. Poza tym zdarza się, że nieuczciwi przedsiębiorcy zbierają pozostawione przez klientów paragony i wykorzystują je do przestępstw podatkowych. Na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów anulują transakcje na kasie fiskalnej lub wystawiają tzw. „puste” faktury. W ten sposób wyłudzają zwrot podatku VAT, na czym wszyscy tracimy. Dlatego zwracajmy uwagę, żeby otrzymane potwierdzenie sprzedaży rzeczywiście było prawidłowo wystawionym paragonem.
Nadużycia paragonowe – jak z nimi walczyć
Nadużycia paragonowe zmniejszają wprost wpływy z VAT do budżetu państwa. To z kolei wpływa na społeczeństwo, które jest odbiorcą usług finansowanych, takich jak edukacja, czy służba zdrowia. Zatem powiększanie „szarej strefy” i niszczenie uczciwej konkurencji osłabia polską gospodarkę.
Pracownicy KAS prowadzą całoroczne kontrole punktów sprzedaży. W okresie wakacyjnym prowadzimy je z większym natężeniem w miejscowościach turystycznych. Jednak największe znaczenie ma postawa każdego z nas. Warto upomnieć się o paragon i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony.
Zgłaszajmy, jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić. Możemy to zrobić:
w urzędzie skarbowym,
przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
na e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl,
przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie podatki.gov.pl.


Paragony w aplikacji
W zapanowaniu nad stosami paragonów na pewno pomoże aplikacja e-Paragony, przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Za jej pomocą w bezpłatny i anonimowy sposób możesz:
zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji),
dokumentować swoje wydatki,
przeglądać statystyki,
uzupełniać informację o gwarancjach,
sprawdzać paragony z kodem QR, wystawione przez kasy,
zgłaszać nieprawidłowości (np. brak paragonu, nieprawidłowy paragon).
W przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwia pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.
Aby pobrać aplikację na telefon:
z systemem iOS, wejdź na stronę apps.apple.com
z systemem Android, wejdź na stronę play.google.com/store.
Więcej informacji na podatki.gov.pl.

materiał: Kinga Błaszczyńska rzecznik prasowy IAS w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 3 6
Pliki do pobrania
20220715_Ulotka_informacyjna_Wez_paragon_2022.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

    • 23 (23)

    Paragon, w dniu 15-07-2022 16:16:23 napisał:

    W tym kraju uczciwie jeszcze się nikt nie dorobił

    odpowiedz

    • 20 (22)

    Piotr, w dniu 15-07-2022 16:32:07 napisał:

    W tym kraju uczciwy biznes wygląda tak że pracodawca tyra na państwo które na każdym kroku chce go zniszczyć. Sytuacja z Covidem pokazała wyraźnie podejście państwa polskiego do przedsiębiorców zamykając nielegalne restauracje, zakłady fryzjerskie itp. a teraz reklama na korzyść państwa. No szczyt hipokryzji

    odpowiedz

    • 27 (27)

    Pola, w dniu 15-07-2022 16:39:24 napisał:

    Jak"mały"przedsiębiorca nie wyda paragonu,to jest"wielkim" przestępcą,a jak w Warszawie kradną miliony to gdzie jest wówczas urząd skarbowy?!

    odpowiedz

    • 1 (3)

    nino, w dniu 15-07-2022 16:46:18 napisał:

    za wyłudzanie waciki domki nad morzem

    odpowiedz

    • 15 (17)

    Mariusz, w dniu 15-07-2022 17:40:53 napisał:

    Żeby PiS miał co rozdawać

    odpowiedz

    • 25 (25)

    Kpax, w dniu 15-07-2022 18:21:44 napisał:

    Bądź uczciwy nie bierz paragonu. Kłam, oszukuj i bądź jak Morawiecki

    odpowiedz

    • -10 (16)

    Proste, w dniu 16-07-2022 08:17:47 napisał:

    Pracując na etacie nie masz wyboru, i tak płacisz podatki. A przedsiębiorca nie rejestrując usługi czy sprzedaży na kasie fiskalnej zawija kasę do własnej kieszeni. Nie da Tobie z tego tytułu rabatu. Tak więc nie płacąc podatków okrada nas wszystkich, nie tylko Państwo.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 8 (8)

    duda2030, w dniu 16-07-2022 11:30:12 napisał:

    niech idą do mechaników samochodowych i lekarzy, tam nikt nie wystawia paragonu

    odpowiedz

    • 7 (7)

    Anna, w dniu 16-07-2022 15:45:05 napisał:

    Plać podatki bo szydło tę pieniądze się po prostu należą! Zachłanna jak pisowiec

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)