Dziś mamy 18 września 2020, piątek, imieniny obchodzą:

15 września 2020

Wieś Rozpętek w gminie Kcynia. W Argentynie jest miejscowość Rospentek

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

Wszyscy wiedzą, że w gminie Kcynia istnieje# wieś Rozpętek. Do niedawna nie wiedzieliśmy, że na drugim końcu świata, w Patagonii w Argentynie, 14 tys. km stąd, też znajduje się miejscowość Rospentek!

Curt Meyer, urodzony w 1873 r. w Rozpętku, około 1890 roku wyjechał do Patagonii, tam założył ranczo, które nazwał Rospentek, na pamiątkę miejsca, gdzie przyszedł na świat. Miejscowość istnieje do dnia dzisiejszego, obecnie znajduje się w niej m.in. garnizon wojskowy. Dźwiękowe Archiwum Kcyni otrzymało informacje na temat argentyńskich losów Curta Meyera, które zostały opublikowane na stronie www Dźwiękowego Archiwum Kcyni. Pan Raul Paredes z Argentyny nadesłał artykuł, w który zawarte były dotychczasowe ustalenia na temat działalności Curta Meyera. Dzięki współpracy z archiwistką Anną Bieniaszewską, pracownikami Archiwum Państwowego w Bydgoszczy i obecnym właścicielem pałacu Sławomirem Witczakiem pozyskaliśmy więcej informacji o rodzinie Meyer. Apelujemy do wszystkich, którzy mają wiedzę na temat dalszych losów rodziny Meyerów (po sprzedaży majątku), o kontakt z Dźwiękowym Archiwum Kcyni.

Artykuł autorstwa Raula Paredesa, w tłumaczeniu Justyny Makarewicz, dostępny pod linkiem: http://dzwiekowearchiwum.kcynia.pl/artykuly/curt-meyer-z-rozpetka.html

Materiał: Justyna Makarewicz - Inspektor ds. kultury, oświaty i ewidencji zabytków Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sycąca, aromatyczna i smaczna. Przepis na krem z dyni z czerwoną soczewicą

Rozgrzewająca zupa krem z dyni to jesienny klasyk na naszych stołach.# Sycąca, aromatyczna i niezwykle smaczna.

(czytaj więcej)