Dziś mamy 26 marca 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

14 marca 2023

Włoskie smaki w przedszkolu. Popisy małych szefów kuchni

fot. SP Dziewierzewo

fot. SP Dziewierzewo

W minionym tygodniu sale przedszkolne Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w# Dziewierzewie zamieniły się we włoskie pizzerie.

Do zadań naszych małych szefów kuchni należało: formowanie kulek drożdżowych, rozwałkowanie ciasta na kształt pizzerinki, smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. Każde dziecko komponowało swoją pizzerinkę według własnego uznania. Tak przygotowane, wypiekały się w przedszkolnej kuchni by na drugie śniadanie młodsze dzieci z grupy Kotki i starsze dzieci z grupy Sówki mogły cieszyć się ich smakiem. Efekty pracy małych szefów kuchni były niesamowite!

Materiał: Oliwia Kędziora / SP Dziewierzewo

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)