Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 grudnia 2021

Wojewoda odpowiada radnym. Dobra, ale niepotrzebna robota

Kcyńscy radni otrzymali odpowiedź od wojewody# kujawsko-pomorskiego w sprawie szacowania szkód rolniczych spowodowanych suszą. Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni Jan Kurant krótko podsumował efekt napisania przez radnych apelu. – Zrobiliśmy kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty.

Przypomnijmy, że już na wrześniowych zebraniach sołeckich burmistrz Kcyni Marek Szaruga sygnalizował rolnikom, że w tym roku tzw. wnioski suszowe należy składać za pośrednictwem aplikacji. Jak się okazało, krzywdzącej dla rolników. Wszyscy radni podpisali się pod wnioskiem do wojewody kujawsko-pomorskiego w tej sprawie sporządzonym przez radnego Tomasza Świerca. W tym roku producenci rolni samodzielnie szacowali szkody wyrządzone w uprawach rolnych przez tegoroczną suszę. Od 15 października musieli zgłosić to poprzez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą”. Wypełnione wnioski podpisywane były za pomocą profilu zaufanego i wysyłane za pośrednictwem aplikacji. Sumy opadów bada stacja diagnostyczna – jedna dla dość dużego regionu. Np. stacja dla gminy Kcynia znajduje się w Chrząstowie w gminie Nakło. To kilkadziesiąt kilometrów różnicy! Aplikacja sama wyliczała poziom szkód spowodowanych suszą. Nie było żadnych komisji, tak jak w latach poprzednich. Aplikacja albo przyjmowała albo odrzucała szkody. W zdecydowanej większości rolnicy z gminy Kcynia zostali odrzuceni mimo że susza była i plony były mniejsze.
Skutkiem takiego sposobu szacowania szkód było pismo, jakie kcyńscy radni wystosowali do wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, a prosili w nim o ponowne oszacowanie strat, które w swoich wnioskach przedstawili rolnicy z gminy Kcynia.

W minionym tygodniu okazało się, jakie stanowisko w sprawie zajął wojewoda. W odpowiedzi na pismo radnych Zygmunt Borkowski, dyrektor wydziału infrastruktury i rolnictwa w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy w imieniu wojewody wyjaśnił, że procedura szacowania strat powstałych w wyniku negatywnych zjawisk atmosferycznych (np. suszy) jest regulowana przez kilka dokumentów, m.in. rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 czy wytycznych dla komisji szacujących straty. Dalej wyjaśnił kcyńskim radnym, czym w ogóle jest susza oraz że szkody spowodowane suszą można szacować tylko wówczas, gdy na danym terenie ta susza wystąpiła.

Zygmunt Borkowski przypomniał, że od 2020 roku wnioski suszowe można składać tylko za pośrednictwem aplikacji. Dalej wyjaśnił, że proces szacowania szkód w gospodarstwach rolnych nie jest zakończony decyzją administracyjną, stąd brak możliwości odwołania od rezultatów wynikających z wprowadzonych do aplikacji baz danych umożliwiających oszacowanie strat spowodowanych wystąpieniem suszy. Wojewoda nie posiada żadnych technicznych, prawnych ani organizacyjnych możliwości oszacowania strat z tytułu suszy na zasadach innych niż zgodę z ustaloną przepisami procedurą.
Dalej dyrektor wyjaśnił, że z roku na rok rośnie liczba stacji pomiarowych włączonych w system monitoringu suszy rolniczej, a zmiany w systemie szacowania strat (tj. uruchomienie aplikacji) to wynik ogromnej ilości skarg, wniosków i postulatów samych poszkodowanych rolników.

Radny Tomasz Świerc, który był inicjatorem napisania wniosku, otrzymał kopię odpowiedzi. Zarówno on, jak i pozostali radni, na wspólnym posiedzeniu komisji, na którym zapoznali się z odpowiedzią z województwa, nie skomentowali jej.

Źródło: 

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (4)

    Xyz, w dniu 05-12-2021 19:18:01 napisał:

    Szaruga namawiał na składanie wniosków a jak przyszło co do czego to w gminie nie było NIKOGO kto pomógłby założyć profil zaufany i ludzie sami sobie musieli radzić...burmistrz "nic nie mogę zrobić budżet nie jest z gumy ale sobie dam podwyżkę" rozdmuchał sprawę i zostawił ludzi beż pomocy. Oby to była jego ostatnia kadencja.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    s, w dniu 05-12-2021 19:28:04 napisał:

    Jeszcze malo maja. Brawo wojewoda

    odpowiedz

    • -2 (2)

    dobrzyś, w dniu 06-12-2021 13:50:20 napisał:

    aż żal patrzeć jak to wszystko w Kcyni działa...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
59PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)