Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

20 października 2020

Zasady działania w czasie pandemii. Bezpiecznie w placówkach dla seniorów

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych korzystających m.in. z# usług opiekuńczych czy uczęszczających do placówek „Senior+” Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej razem z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało zaktualizowane instrukcje i zasady działania w czasie pandemii. – Zależy nam, by osoby starsze mogły w sposób możliwie bezpieczny korzystać z usług czy zajęć – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ponieważ to osoby starsze są grupą szczególnie zagrożoną w czasie pandemii koronawirusa, bardzo ważne jest ścisłe stosowanie się do wytycznych sanitarnych w miejscach, w których przebywają. To m.in. domy i kluby „Senior+”, a także placówki świadczące usługi opiekuńcze osobom starszym.

– Wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowaliśmy zaktualizowane instrukcje i rekomendacje dla tych placówek. Chodzi oczywiście o maksymalne ograniczenie ryzyka wystąpienia lub rozprzestrzeniania się wirusa. Gorąco apeluję o przestrzeganie wszelkich wytycznych – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Bezpieczny „Senior+”

Domy i kluby „Senior+” to miejsca, w których osoby starsze mogą spędzać razem czas, korzystać z różnego rodzaju zajęć czy warsztatów, uczyć się nowych rzeczy, budować wspólnotę. W czasie pandemii życie codzienne w placówkach wyglądało nieco inaczej, przez pewien czas ich działalność była zawieszona, a później musiały nauczyć się funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym.

Najnowsze wytyczne przygotowane dla prowadzących domy i kluby dla seniorów to m.in.:

- Tryb pracy rotacyjnej, małe grupy, elastyczny czas pracy
- Rekomendacje dotyczące przestrzegania zasad higieny przez personel i osoby starsze
- Kontakt telefoniczny i zdalny z uczestnikami
- Wszelkie, możliwe do realizacji alternatywne formy usług
- Dowóz posiłków dla seniorów do miejsca zamieszkania

– Zależy nam na tym, by seniorzy mogli w bezpieczny sposób korzystać z zajęć – czasem w mniejszych grupach, w trybie zmianowym, a czasem online. Ważne jest natomiast, by osoby starsze nie zostały pozostawione bez wsparcia i kontaktu, by nie czuły się samotne i zagubione – podkreśla minister Maląg.

Usługi opiekuńcze w czasie pandemii

Innym ważnym obszarem skupiającym przede wszystkim osoby starsze są miejsca świadczące usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze. By minimalizować zagrożenie dla korzystających z pomocy – ale też osób świadczących usługi – ważne jest stosowanie się do wytycznych.

To m.in. zalecenie monitorowania stanu zdrowia osób świadczących usługi oraz bezwzględne niedopuszczanie do ich świadczenia osób wykazujących objawy przeziębienia lub grypy, a także bezwzględne przestrzeganie reżimu sanitarnego z wykorzystaniem środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej.

– Konieczne jest także monitorowanie sytuacji seniorów korzystających z usług opiekuńczych w dziennych ośrodkach wsparcia, których działalność została zawieszona. W przypadku występowania na danym terenie dużej liczby zakażeń, np. w strefach czerwonych, usługi opiekuńcze powinny być świadczone tylko w sytuacji bezwzględnej konieczności – wylicza minister Marlena Maląg.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 13 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Budowa magazynów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)