Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

25 lipca 2021

Ze spiżarnianej półki. Pomysły na wytrawne przetwory

fot. pow.

fot. pow.

Sezon na przetwory w pełni. Jeśli dżemy i konfitury czekają już w Twojej# spiżarni w pogotowiu, by w mroźne zimowe dni przywołać wspomnienie lata albo po prostu słodkie przetwory to nie Twoja bajka, postaw na te wytrawne – zarówno z warzyw jak i owoców. Idealne do serów, mięs czy chrupiącego pieczywa, a także jako wstęp do innych, bardziej wyszukanych potraw. Oto nasze propozycje na lato 2021.

Wszystkie inspiracje zaczerpnięte są z Cookidoo® – platformy z przepisami na Thermomix®, na której znajdziecie setki propozycji na smakowite przetwory w różnych odsłonach, zarówno gotowane jak i marynowane czy kiszone.

Smaczne dodatki o indyjskich korzeniach
Chutney to w ostatnich latach zdecydowanie najpopularniejsza opcja na przetwory w wytrawnym wydaniu. Jego korzeni należy szukać w kuchni indyjskiej, w której pełne aromatycznych, orientalnych przypraw konfitury na bazie świeżych warzyw i owoców podaje się często do dań z curry. I choć nie każdy o tym wie już od średniowiecza na europejskich stołach królował odpowiednik indyjskiego chutney, w Polsce znany jako gąszcz. Tym mianem właśnie określano gęsty warzywny lub owocowo-warzywny sos doprawiony octem, cukrem i korzennymi przyprawami. Nasze propozycje na chutney? Na przykład mocno orientalny, bo doprawiony imbirem, czosnkiem i papryczką chili chutney z moreli – świetny do wyrazistych serów czy grillowanych mięs i ryb. Z kolei, klasyczny przecier pomidorowy, wzbogacony o cynamon, anyż, kardamon i skórkę z pomarańczy oraz limonki w niecałą godzinę zamienimy w aromatyczną konfiturę pomidorową pasującą np. do krakersów.

Kiś na zdrowie
O dobroczynnych właściwościach wszelkich kiszonek, okrzykniętych już dawno mianem polskiego superfoods, słyszał już chyba każdy. Kiszone ogórki, buraki, a nawet czosnek goszczą na naszych stołach niemalże przez cały sezon. Jeśli w tej kategorii przetworów poszukujecie nowych smaków to koniecznie sprawdźcie przepis na kiszony kalafior w różowej marynacie, który zresztą jest częścią kolekcji przepisów na Thermomix® „Wytrawne przetwory. Marynaty, pikle i sałatki”, w której oprócz klasyków jakich jak sałatka szwedzka czy pikle w musztardowej marynacie, znajdziecie też bardziej wyszukane propozycje jak kiszony kalafior właśnie czy wywodząca się z kuchni bałkańskiej lutenica.


Orientalny chutney z moreli (TM5)

SKŁADNIKI
50 g świeżego korzenia imbiru, obranego, pokrojonego na kawałki
2-3 ząbki czosnku
100 g papryczek chili, świeżych, bez gniazd nasiennych, pokrojonych na kawałki
1000 g moreli, bez pestek, przekrojonych na pół
100 g cukru brązowego
85 g białego octu winnego
1½ łyżeczki nasion białej gorczycy Przygotowanie z urządzeniem Thermomix®

1. Do naczynia miksującego włożyć imbir, czosnek i papryczki chili, rozdrobnić 6 s/obr. 5. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.

2. Dodać morele, rozdrobnić przy pomocy kopystki 6 s/obr. 4.

3. Dodać cukier, ocet i gorczycę, zamiast miarki na pokrywę naczynia miksującego nałożyć koszyczek, gotować 20 min/100°C//obr. 1.5.

4. Zawartość naczynia miksującego przelać do suchych, wyparzonych słoików i natychmiast zakręcić. Słoiki obrócić dnem do góry i pozostawić na 10 min, następnie postawić dnem do dołu i odstawić do ostygnięcia. Słoiki należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Podawać jako dip z pieczywem, serem lub jako dodatek do grillowanego i smażonego mięsa lub ryb.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

1. Imbir, czosnek i papryczki chili drobno posiekać.

2. Umieścić w blenderze, dodać morele, rozdrobnić i przełożyć do garnka.

3. Dodać cukier, ocet i gorczycę, gotować ok. 20 min co jakiś czas mieszając.

4. Zawartość przelać do suchych, wyparzonych słoików i natychmiast zakręcić. Słoiki obrócić dnem do góry i pozostawić na 10 min, następnie postawić dnem do dołu i odstawić do ostygnięcia. Słoiki należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Podawać jako dip z pieczywem, serem lub jako dodatek do grillowanego i smażonego mięsa lub ryb.


WSKAZÓWKA
• Słoiki na przetwory muszą być idealnie czyste. Dokładnie umyte, a następnie wyparzone. Słoiki można wygotować w garnku (zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia). Można również wyparzyć je wrzącą wodą. Kolejnym sposobem jest sterylizacja w gorącym piekarniku. Piekarnik należy rozgrzać do temp. 110°C, umyte słoiki i nakrętki ułożyć na blasze, wstawić do piekarnika na 15 min, po tym czasie ostrożnie wyjąć za pomocą ściereczki kuchennej lub rękawic kuchennych.
• Jeżeli owoce wykorzystane do przepisu będą bardzo dojrzałe i słodkie można zmniejszyć ilość cukru, w przypadku owoców mniej dojrzałych można dodać go więcej.


Kiszony kalafior w różowej marynacie (TM5)

SKŁADNIKI
3 ząbki czosnku
30 g chrzanu, korzenia, pokrojonego na kawałki
1800 g wody
320 g czerwonych buraków, nieobranych, średniej wielkości
800 g różyczek kalafiora
2 łyżki soli kamiennej
2 łyżki cukru
1 łyżka ziaren pieprzu czarnego
1 łyżka nasion kminku (opcjonalnie)
koper, ogrodowy, świeży, do kiszenia Przygotowanie z urządzeniem Thermomix®


1. Do naczynia miksującego włożyć czosnek i chrzan, rozdrobnić 4 s/obr. 8. Przełożyć do innego naczynia, odstawić.

2. Do naczynia miksującego wlać 800 g wody, włożyć koszyczek i umieścić w nim buraki, nałożyć dolną część przystawki Varoma, odważyć do niej różyczki kalafiora, gotować na parze 20 min/Varoma/obr. 2. Zdjąć przystawkę Varoma, odstawić. Wyjąć koszyczek przy pomocy kopystki, odstawić. Po ostudzeniu buraki obrać, przekroić na pół i pokroić w plastry o grubości ok. 0,5 cm. Opróżnić i opłukać naczynie miksujące.

3. Do naczynia miksującego wlać 1000 g wody, dodać sól, cukier, pieprz i kminek, gotować 12 min/100°C/obr. 1. W tym czasie przygotować słoiki. Na dnie każdego słoika ułożyć po 1 łyżeczce rozdrobnionego chrzanu z czosnkiem, włożyć gałązkę kopru ogrodowego, następnie układać w równej ilości ugotowane różyczki kalafiora i plastry buraków. Czynność powtarzać, aż do skończenia składników.

4. Zawartość naczynia miksującego przelać do suchych, wyparzonych słoików. Słoiki natychmiast zakręcić. Słoiki obrócić dnem do góry i pozostawić na 10 min, ponownie postawić dnem do dołu i odstawić do ostygnięcia. Słoiki należy ustawić na tacy, ponieważ istnieje możliwość, że podczas fermentacji solanka wykipi. W takiej sytuacji solankę należy wytrzeć, ale słoików nie należy odkręcać. Po ok. 3-5 dniach słoiki należy odstawić do suchego, chłodnego i ciemnego miejsca.

5. Podawać jako dodatek.


Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

1. Czosnek i chrzan rozdrobnić. Przełożyć do innego naczynia, odstawić.

2. Buraki ugotować w jednym garnku, a w drugim różyczki kalafiora. Po ostudzeniu buraki obrać, przekroić na pół i pokroić w plastry o grubości ok. 0,5 cm.

3. 1000 g wody zagotować z solą, cukrem, pieprzem i kminkiem. W tym czasie przygotować słoiki. Na dnie każdego słoika ułożyć po 1 łyżeczce rozdrobnionego chrzanu z czosnkiem, włożyć gałązkę kopru ogrodowego, następnie układać w równej ilości ugotowane różyczki kalafiora i plastry buraków. Czynność powtarzać, aż do skończenia składników.

4. Zawartość naczynia miksującego przelać do suchych, wyparzonych słoików. Słoiki natychmiast zakręcić. Słoiki obrócić dnem do góry i pozostawić na 10 min, ponownie postawić dnem do dołu i odstawić do ostygnięcia. Słoiki należy ustawić na tacy, ponieważ istnieje możliwość, że podczas fermentacji solanka wykipi. W takiej sytuacji solankę należy wytrzeć, ale słoików nie należy odkręcać. Po ok. 3-5 dniach słoiki należy odstawić do suchego, chłodnego i ciemnego miejsca.

5. Podawać jako dodatek.

 

Materiał: Magdalena Kosińska

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)