Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

30 kwietnia 2024

Badania hormonalne sprawdzają płodność kobiet. Sprawdź!

fot. powierzone

fot. powierzone

Badania hormonalne powinny stanowić ważną część kobiecej diagnostyki. Nieprawidłowości w# gospodarce hormonalnej mogą znacząco utrudnić zajście w ciążę, a także wpływa na wiele aspektów funkcjonowania organizmu, w tym na stan emocjonalny, metabolizm, oraz ogólną kondycję fizyczną. Dlatego też ważne jest regularne monitorowanie poziomu hormonów, aby możliwie szybko wykryć ewentualne zaburzenia i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Jakie badania hormonalne sprawdzają płodność kobiet?

Aby ustalić przyczynę utrudniającą zajście w ciążę, zaleca się przeprowadzenie badań hormonalnych, które obejmują analizę poziomu różnych hormonów związanych z płodnością kobiet. Wśród tych hormonów znajdują się między innymi prolaktyna (PRL), regulująca laktację oraz cykl menstruacyjny, hormon luteinizujący (LH), kontrolujący proces owulacji, hormon folikulotropowy (FSH), niezbędny do dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, oraz estradiol (E2), główny estrogen wpływający na cykl menstruacyjny i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Dodatkowo istotnymi badaniami hormonalnymi są również analiza poziomu progesteronu, który jest ważny dla utrzymania ciąży, , testosteronu, którego nadmiar lub niedobór może wpływać na płodność kobiet, oraz hormonów tarczycy, takich jak TSH (hormon tyreotropowy), T3 i T4, mających istotny wpływ na metabolizm, energię oraz regulację masy ciała. Niejednokrotnie badany jest też hormon antymüllerowski (AMH), który stanowi marker rezerwy jajnikowej.

Jak przebiegają badania hormonalne?

Badania hormonalne polegają na pobraniu próbki krwi od pacjentki i analizie jej w celu określenia poziomu różnych hormonów. Proces ten zazwyczaj odbywa się w laboratorium medycznym. Pobranie próbki krwi jest stosunkowo prostym i mało inwazyjnym zabiegiem. Pracownik medyczny wstrzykuje cienką igłę w żyłę pacjentki, najczęściej w okolicy łokcia. Następnie pobiera odpowiednią ilość krwi do specjalnej fiolki. Kiedy próbka zostanie pobrana, jest ona przekazywana do laboratorium, gdzie zostanie poddana analizie. Wyniki mogą być wyrażone w jednostkach miary stosownych dla każdego hormonu, a ich interpretacja powinna być dokonywana przez lekarza w kontekście objawów i historii medycznej pacjentki.

Gdzie można wykonać badania hormonalne w Gdańsku?

W przypadku większości badań hormonalnych specjalne przygotowanie pacjentki nie jest konieczne. Nie ma potrzeby bycia na czczo przed pobraniem krwi, jednakże w niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie pomiaru określonych hormonów w określonych dniach cyklu menstruacyjnego. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek może być inny, dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą lub personelem medycznym, aby uzyskać konkretne zalecenia. W Gdańsku badania hormonalne można wykonać chociażby w Klinice Bocian, która znajduje się przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Wyniki są już gotowe po około 1 godzinie, co pozwala na szybkie rozpoczęcie dalszego postępowania diagnostycznego.

Więcej informacji o badaniach w Klinice Bocian w Gdańsku można uzyskać telefonicznie: +48 58 350 28 80.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)