Nowe dworce i przystanki. Inwestycja w kolej

fot. Tomasz Czachorowski
Pasażerowie finansowanych przez samorząd # województwa regionalnych połączeń kolejowych korzystają codziennie z systematycznie modernizowanej – także z udziałem środków Unii Europejskiej - infrastruktury dworcowej. Od niedawna mają do dyspozycji odnowiony dworzec w Złotnikach Kujawskich, po remoncie drzwi przed pasażerami otwarte są na dworcu Toruń Wschodni. PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadają również budowę przystanku w Nakle nad Notecią.
- Wspólnie inwestując w dworce i przystanki kolejowe nie tylko przywracamy im dawny blask, ale też oddajemy pasażerom nowoczesną infrastrukturę, w której mogą w komfortowych warunkach oczekiwać na pociągi – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Przestrzeń dla pasażerów
Dzięki inwestycji Polskich Kolei Państwowych w Złotnikach Kujawskich pasażerowie już oczekują na pociągi w klimatyzowanym i ogrzewanym budynku poczekalni. W przestrzeni dworca pojawiły się elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Istotnym elementem inwestycji jest dostosowanie dworca do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Dobiegł końca remont dworca Toruń Wschodni. Trwa jeszcze rewitalizacja budynków kolejowych na dworcu Toruń Miasto. Do dyspozycji podróżnych będą odnowione poczekalnie wyposażone w nowe ergonomiczne ławki, nowoczesne, stylowe oświetlenie, gabloty z rozkładami jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Wyeliminowane zostaną też bariery architektoniczne. Przebudowa dworców w Toruniu jest częścią realizowanego przez spółki PKP Polskie Linie Kolejowe i Polskie Koleje Państwowe oraz Miasto Toruń projektu BiT City II.
Jeszcze w tym roku zakończy się remont dworca w Mogilnie. Wybudowanemu w drugiej połowie XIX wieku budynkowi przywrócono dawny wygląd. Dworzec wyposażono w infrastrukturę podnoszącą komfort i bezpieczeństwo pasażerów oraz dostosowano do obsługi podróżnych z niepełnosprawnościami. Inwestycje dofinansowano z funduszy Unii Europejskiej.
Zmienia się też dworzec w Nakle nad Notecią, gdzie – w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych - przebudowywane jest przejście podziemne. Dzięki i inwestycji budynek dworca oraz perony połączone zostaną z ulicą Nową i parkingiem park & ride, co ułatwi dostęp do kolei osobom dojeżdżającym na stację różnymi środkami transportu. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku.
Nowe przystanki
Również w 2026 roku zostanie oddany do użytku nowy przystanek Brodnica Południowa. Polskie Linie Kolejowe ogłosiły właśnie przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie przystanku przy ulicy 18 Stycznia. Powstanie jeden peron z dogodnym dostępem dla osób z niepełnosprawnościami, który wyposażony będzie również w ławki, gabloty informacyjne i wiaty. Nowy przystanek na linii kolejowej nr 33 (Kutno-Brodnica) zwiększy podróżnym dostęp do pociągów odjeżdżających do Rypina i centrum miasta oraz w kierunku Bydgoszczy.
W naszym regionie budowane są też nowe przystanki kolejowe. W Trzeciewnicy (powiat nakielski) na trasie Bydgoszcz – Piła powstaje zupełnie nowa infrastruktura, która ułatwi podróżnym dostęp do pociągów. Do tej pory mieszkańcy korzystali z oddalonych stacji Ślesin lub Nakło nad Notecią. Z nowych peronów pasażerowie skorzystają w połowie tego roku.
Również w samym Nakle nad Notecią pasażerowie zyskają łatwiejszy dostęp do kolei. Nowy przystanek powstanie przy przejeździe kolejowym w ciągu ulicy Dąbrowskiego. W planach jest budowa dwóch peronów z wygodnymi dojściami, dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Zakończenie prac za rok. Nowy przystanek zapewni lepszy dostęp do kolei w kierunku Piły oraz Bydgoszczy. PKP PLK ogłosiły przetarg na projekt i budowę tego przystanku.
Pasażerowie mogą już korzystać z nowych przystanków w naszym regionie, które powstały w ostatnich dwóch latach: Grudziądz Rządz i Bydgoszcz Zachód, Tuchola Rudzki Most i Grzybno (powiat chełmiński). Budowane są nowe przystanki w Trzeciewnicy i Dąbrowie Chełmińskiej. Planowane jest ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku w Brodnicy.
Komfortowe dworce
Samorząd województwa w poprzednich latach z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wsparł również przebudowę dworców w Solcu Kujawskim, Wąbrzeźnie i Tucholi.
W ramach projektu BiT City ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko powstał przystanek Bydgoszcz Błonie. Zmodernizowano również przystanki kolejowe Bydgoszcz Leśna i Bydgoszcz Bielawy. Wybudowano też nową linię tramwajową łączącą dzielnicę Fordon z centrum Bydgoszczy. Oddane do użytku dekadę temu dwie sztandarowe inwestycje kolejowe dworzec Bydgoszcz Główna i dworzec w Toruniu również znacząco poprawiły komfort obsługi pasażerów tych dwóch ważnych węzłów komunikacyjnych.
Podróżni korzystają też z gruntownie przebudowanych dworców Włocławek Główny i Janikowo.
W 2024 roku z regionalnych pasażerskich przewozów kolejowych skorzystało niemal 8 milionów pasażerów. W tym roku pociągi przejadą 6 i pół miliona kilometrów. W grudniu do rozkładu jazdy wrócą kursy do Ciechocinka.
W 2025 roku dopłaty Urzędu Marszałkowskiego do przewozów pasażerskich wyniosą 237 milionów złotych. W tej kwocie są koszty rekompensat dla Arrivy i Polregio oraz koszty dostępu do infrastruktury kolejowej i opłaty dworcowe – 31,3 milionów zł.
materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
Gnojokok, w dniu 15-04-2025 15:01:35 napisał:
odpowiedz
Bonjour, w dniu 15-04-2025 16:33:34 napisał:
odpowiedz
Nakiel, w dniu 15-04-2025 17:23:28 napisał:
odpowiedz
Mirek, w dniu 16-04-2025 21:56:51 napisał:
odpowiedz
Obserwator Robert , w dniu 17-04-2025 07:57:51 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!