Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

15 kwietnia 2025

Nowe dworce i przystanki. Inwestycja w kolej

fot. Tomasz Czachorowski

fot. Tomasz Czachorowski

Pasażerowie finansowanych przez samorząd # województwa regionalnych połączeń kolejowych korzystają codziennie z systematycznie modernizowanej – także z udziałem środków Unii Europejskiej - infrastruktury dworcowej. Od niedawna mają do dyspozycji odnowiony dworzec w Złotnikach Kujawskich, po remoncie drzwi przed pasażerami otwarte są na dworcu Toruń Wschodni. PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadają również budowę przystanku w Nakle nad Notecią.

- Wspólnie inwestując w dworce i przystanki kolejowe nie tylko przywracamy im dawny blask, ale też oddajemy pasażerom nowoczesną infrastrukturę, w której mogą w komfortowych warunkach oczekiwać na pociągi – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Przestrzeń dla pasażerów

Dzięki inwestycji Polskich Kolei Państwowych w Złotnikach Kujawskich pasażerowie już oczekują na pociągi w klimatyzowanym i ogrzewanym budynku poczekalni. W przestrzeni dworca pojawiły się elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Istotnym elementem inwestycji jest dostosowanie dworca do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dobiegł końca remont dworca Toruń Wschodni. Trwa jeszcze rewitalizacja budynków kolejowych na dworcu Toruń Miasto. Do dyspozycji podróżnych będą odnowione poczekalnie wyposażone w nowe ergonomiczne ławki, nowoczesne, stylowe oświetlenie, gabloty z rozkładami jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Wyeliminowane zostaną też bariery architektoniczne. Przebudowa dworców w Toruniu jest częścią realizowanego przez spółki PKP Polskie Linie Kolejowe i Polskie Koleje Państwowe oraz Miasto Toruń projektu BiT City II.

Jeszcze w tym roku zakończy się remont dworca w Mogilnie. Wybudowanemu w drugiej połowie XIX wieku budynkowi przywrócono dawny wygląd. Dworzec wyposażono w infrastrukturę podnoszącą komfort i bezpieczeństwo pasażerów oraz dostosowano do obsługi podróżnych z niepełnosprawnościami. Inwestycje dofinansowano z funduszy Unii Europejskiej.

Zmienia się też dworzec w Nakle nad Notecią, gdzie – w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych - przebudowywane jest przejście podziemne. Dzięki i inwestycji budynek dworca oraz perony połączone zostaną z ulicą Nową i parkingiem park & ride, co ułatwi dostęp do kolei osobom dojeżdżającym na stację różnymi środkami transportu. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku.

Nowe przystanki

Również w 2026 roku zostanie oddany do użytku nowy przystanek Brodnica Południowa. Polskie Linie Kolejowe ogłosiły właśnie przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie przystanku przy ulicy 18 Stycznia. Powstanie jeden peron z dogodnym dostępem dla osób z niepełnosprawnościami, który wyposażony będzie również w ławki, gabloty informacyjne i wiaty. Nowy przystanek na linii kolejowej nr 33 (Kutno-Brodnica) zwiększy podróżnym dostęp do pociągów odjeżdżających do Rypina i centrum miasta oraz w kierunku Bydgoszczy.

W naszym regionie budowane są też nowe przystanki kolejowe. W Trzeciewnicy (powiat nakielski) na trasie Bydgoszcz – Piła powstaje zupełnie nowa infrastruktura, która ułatwi podróżnym dostęp do pociągów. Do tej pory mieszkańcy korzystali z oddalonych stacji Ślesin lub Nakło nad Notecią. Z nowych peronów pasażerowie skorzystają w połowie tego roku.

Również w samym Nakle nad Notecią pasażerowie zyskają łatwiejszy dostęp do kolei. Nowy przystanek powstanie przy przejeździe kolejowym w ciągu ulicy Dąbrowskiego. W planach jest budowa dwóch peronów z wygodnymi dojściami, dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Zakończenie prac za rok. Nowy przystanek zapewni lepszy dostęp do kolei w kierunku Piły oraz Bydgoszczy. PKP PLK ogłosiły przetarg na projekt i budowę tego przystanku.

Pasażerowie mogą już korzystać z nowych przystanków w naszym regionie, które powstały w ostatnich dwóch latach: Grudziądz Rządz i Bydgoszcz Zachód, Tuchola Rudzki Most i Grzybno (powiat chełmiński). Budowane są nowe przystanki w Trzeciewnicy i Dąbrowie Chełmińskiej. Planowane jest ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku w Brodnicy.

Komfortowe dworce

Samorząd województwa w poprzednich latach z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wsparł również przebudowę dworców w Solcu Kujawskim, Wąbrzeźnie i Tucholi.

W ramach projektu BiT City ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko powstał przystanek Bydgoszcz Błonie. Zmodernizowano również przystanki kolejowe Bydgoszcz Leśna i Bydgoszcz Bielawy. Wybudowano też nową linię tramwajową łączącą dzielnicę Fordon z centrum Bydgoszczy. Oddane do użytku dekadę temu dwie sztandarowe inwestycje kolejowe dworzec Bydgoszcz Główna i dworzec w Toruniu również znacząco poprawiły komfort obsługi pasażerów tych dwóch ważnych węzłów komunikacyjnych.

Podróżni korzystają też z gruntownie przebudowanych dworców Włocławek Główny i Janikowo.

W 2024 roku z regionalnych pasażerskich przewozów kolejowych skorzystało niemal 8 milionów pasażerów. W tym roku pociągi przejadą 6 i pół miliona kilometrów. W grudniu do rozkładu jazdy wrócą kursy do Ciechocinka.

W 2025 roku dopłaty Urzędu Marszałkowskiego do przewozów pasażerskich wyniosą 237 milionów złotych. W tej kwocie są koszty rekompensat dla Arrivy i Polregio oraz koszty dostępu do infrastruktury kolejowej i opłaty dworcowe – 31,3 milionów zł.

materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 9 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (15)

    Gnojokok, w dniu 15-04-2025 15:01:35 napisał:

    "Nowoczesność w domu i zagrodzie" Mamy ( pasażerowie ) cieszyć się z tego że w erze lotów w kosmos nie pada nam na głowę oczekujemy w ciepłym pomieszczeniu z oświetleniem.nie leje nam struga deszczu na głowę.Fakt z erą dyliżansów,drezyn to jest postęp.Traktują pasażerów jak stado baranów.Lata świetlne dzielą PKP od cywilizacji.

    odpowiedz

    • 4 (8)

    Bonjour, w dniu 15-04-2025 16:33:34 napisał:

    Przedwyborcza kiełbasa.

    odpowiedz

    • 12 (14)

    Nakiel, w dniu 15-04-2025 17:23:28 napisał:

    Pociąg do Bydgoszczy z Nakła powinien jeździć dużo częściej i krócej, 27 km w pół godziny to śmiech na sali w dzisiejszych czasach. Kolejna sprawa przydałoby się połączenie Bydgoszcz-Nakło-Poznań, byłoby na pewno sporo chętnych i to krótsza trasa z Bydgoszczy do Poznania niż jest obecnie. PKP niech w końcu podejmuje właściwe decyzje

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Mirek, w dniu 16-04-2025 21:56:51 napisał:

    A KIBEL w tym czymś będzie ? Bo na dzień dzisiejszy to tylko można kręcić dalsze odcinki Lalki z Wokulskim !!!

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Obserwator Robert , w dniu 17-04-2025 07:57:51 napisał:

    Cóż z tego jak nie pasują godz dojazdów do pracy , muszę jechać samochodem bo po drugiej zmianie byłbym w domu po północy , jeśli to się nie zmieni nadal woziç będà powietrze.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
80PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)