Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

14 kwietnia 2025

Wyjazdowa "Ciekawość świata". Odwiedzili Muzeum Kanału Bydgoskiego

fot. Barbara Grajek

fot. Barbara Grajek

W sobotę, 12 kwietnia br. 40-osobowa grupa # mieszkańców udała się na wyjazdową "Ciekawość świata". Naszym celem było Muzeum Kanału Bydgoskiego.

W placówce czekali na nas Tomasz Izajasz - kustosz muzeum oraz Krzysztof Kozłowski. Nasi gospodarze w sposób niezwykle interesujący przedstawili nam historię budowy Kanału Bydgoskiego i to, jak decyzja władcy Prus Fryderyka II Wielkiego (w Polsce znanego jako Fryderyk II Hohenzollern) wpłynęła bezpośrednio na rozwój miasta. Nasz przewodnik wskazywał, że także przez I rozbiorem Polski rozważano budowę kanału, autorem koncepcji był kartograf węgierskiego pochodzenia, pracownik kancelarii królewskiej Franciszek Florian Czaki. Pan Tomasz Izajasz wyjaśniał, że dzięki budowie kanału udało się połączyć dorzecze Odry z dorzeczem Wisły - dorzecza dwóch największych rzek Polski. Kanał je połączył, sprawiając, że Bydgoszcz stała się bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym. Położenie Bydgoszczy, przez którą przepływają dwie rzeki - Brda i Wisła sprawiło, że miejsce to było niezwykle dogodne dla lokalizacji takiej inwestycji. Do budowy kanału sprowadzono 8 tysięcy osadników z Prus. Kanał jest szczytowym osiągnięciem XVIII-wiecznej myśli technicznej.

Dzięki budowie kanału Bydgoszcz stała się znaczącym ośrodkiem handlu i przemysłu - podkreślał kustosz Tomasz Izajasz. Znacząco zwiększyła się populacja miasta. Wysłuchaliśmy także opowieści o rekreacyjnej funkcji kanału - Tomasz Izajasz, posługując się archiwalnymi pocztówkami, zaprezentował nam, jak wyglądały takie restauracje, w których stoliki były ustawione bezpośrednio w otoczeniu zieleni. Poprawa warunków pracy (skrócenie czasu pracy) spowodowały, że bywanie nad kanałem w jednej z kilkudziesięciu restauracji stało się modne wśród przedstawicieli różnych warstw społecznych, także wśród robotników. Można było wypożyczyć kajak, a także udać się na jedną z licznych wycieczek organizowanych przez branżowe organizacje i stowarzyszenia.

Grupa wycieczkowiczów z Kcyni została podzielona na dwie części - jedna uczestniczyła w warsztatach z Krzysztofem Kozłowskim, druga natomiast zwiedzała wystawę stałą na temat historii Kanału. Podczas warsztatów z Krzysztofem Kozłowskim poznaliśmy historię potęgi I Rzeczpospolitej, której bogactwo wynikało z faktu, że Polska była "spichlerzem Europy", sprzedając zboże do krajów Europy Zachodniej. Często bywało tak, że szlachcic otrzymywał wynagrodzenie za zboże, które dopiero będzie w następnym sezonie zebrane. Spławiano także drewno z polskich borów. Pan Krzysztof Kozłowski zaprezentował nam szczegółowo elementy stroju szlacheckiego, a także przekazał informacje o uzbrojeniu szwedzkich oddziałów, które trafiły na te tereny w trakcie Potopu Szwedzkiego. Mogliśmy zapoznać się z licznymi rekwizytami wykorzystywanymi w trakcie warsztatów.

To był bardzo ciekawy, a jednocześnie spędzony w miłej atmosferze czas. Koszty związane z organizacją wyjazdu zostały sfinansowane z budżetu Gminy Kcynia.

materiał: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)