"Kochał parafian, a oni jego". Ostatnie pożegnanie ks. Adama Kątnego
fot. Michał Słoma i Albert Kuszewski
"Przed nami niebo – tam zmierzamy” – powiedział # bp Krzysztof Włodarczyk podczas uroczystości pogrzebowych ks. prałata Adama Kątnego w Więcborku, który zmarł 7 marca po długiej i ciężkiej chorobie.
„Dziękuję za świadectwo życia kapłańskiego, za miłość do Kościoła bydgoskiego i wiernych, za gorliwość, za dynamikę życia gotowego do służby i pomocy” – powiedział ordynariusz diecezji, który poznał księdza prałata, kiedy był mieszkańcem Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II.
„To nie będzie laudacja, bo jego cnoty i zalety dobrze znacie. Łączyły nas więzy przyjaźni – od seminarium do ostatnich jego dni. Ksiądz Adam miał zaledwie dwie wady, które dostrzegałem – słabość do kotów i zamiłowanie do jazdy samochodem” – mówił podczas kazania o. Janusz Jędryszek OFMConv.
Franciszkanin, pustelnik z Góry Polanowskiej wskazał m.in. na miłość do duszpasterstwa, która była pasją. – Kochał parafian, a oni jego – dodał, przypominając, że „Bóg jest Panem życia” i nie należy bać się śmierci, która jest tylko przejściem.
Ksiądz Adam Kątny urodził się 16 czerwca 1953 roku w Bydgoszczy. Po ukończeniu liceum w 1972 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia diakonatu przyjął 25 czerwca 1977 roku z rąk biskupa Jana Michalskiego, a kapłańskie 15 kwietnia 1978 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski – w Gnieźnie.
Jako wikariusz posługiwał we wspólnotach: Świętej Trójcy w Łobżenicy (1978), św. Marcina Biskupa w Szubinie (1978-1980), Matki Boskiej Ostrobramskiej w Bydgoszczy (1980-1981), NMP z Góry Karmel w Bydgoszczy (1981-1986), Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy (1986), Świętej Trójcy w Bydgoszczy (1986-1992) oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią (1992-1993).
Był proboszczem parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie (1993-2005) oraz Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku (2005-2017).
materiał: Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej Marcin Jarzembowski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Nie żyje Jerzy Gadzinowski. Strażnik pamięci o Żołnierzach Wyklętych
- Nie żyje Henryk Karbowiak. Zasłużony członek NSZZ "Solidarność"
- Nie żyje Kazimiera Łoboda. Przez wiele lat była sołtysem Chomętowa
- Pożegnanie prof. Jacka Woźnego. Uroczystości pogrzebowe
- Odszedł ceniony historyk i archeolog. Nie żyje prof. dr hab. Jacek Woźny
Od kołyski do trumny. Drewno surowcem doskonałym
Zapach drewna większości z nas kojarzy się #z bezpieczeństwem. Zapewne wynika to z atawistycznego przywiązania do drewna używanego przez ludzi od tysięcy lat – jako opał, materiał konstrukcyjny czy dekoracyjny. Trudno wyobrazić sobie życie bez drewna, nawet papier, na którym wydrukowano te słowa, z niego pochodzi.
(czytaj więcej)Trwa karnawał. W jakie dni wypadają święta wielkanocne w tym roku?
Rozpoczął się okres karnawału# - czas radości, zabaw i spotkań w gronie rodziny oraz przyjaciół. To okres, który kojarzy się z balami, imprezami i wesołą atmosferą. Karnawał potrwa aż do Wielkiego Postu.
(czytaj więcej)Rocznica urodzin Janusza Kusocińskiego. "Niezłomny w boju"
Wybitny polski lekkoatleta, mistrz olimpijski #z Los Angeles (1932 r.) w biegu na 10 000 metrów. Dziś mija 119. rocznica urodzin Janusza Kusocińskiego.
(czytaj więcej)Jaki jest zasięg internetu w Polsce? Przygotowano raport
Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło kolejną edycję #raportu „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu”, prezentującą dane aktualne na koniec czwartego kwartału 2025 r. Publikacja jest kompleksowym źródłem informacji o stanie infrastruktury szerokopasmowej w Polsce. Obejmuje cały kraj, z podziałem na województwa oraz jednostki samorządu terytorialnego.
(czytaj więcej)