Szkolenie sapera. Pola minowe oraz wysadzenie

fot. powierzone
W dniach 3-7 marca br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej # zrealizowało ostatni etap szkolenia ukierunkowany dla nowych instruktorów w grupie inżynieryjno-saperskiej. W kursie udział wzięło kilkunastu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej, którzy po jego zakończeniu powrócą do macierzystych jednostek gdzie będą odpowiadać za wyszkolenie kolejnych saperów.
Skutecznie przygotowane pole minowe pozwala nie tylko wyeliminować pojazdy pancerne przeciwnika, ale także opóźnić lub ukierunkować ruch jego pododdziałów. To właśnie w ramach realizowanego kursu instruktorów inżynierii wojskowej i saperstwa, Terytorialsi nie tylko poznawali tajniki związane z posługiwaniem się minami wojskowymi, wysadzaniem różnorodnych elementów, ale przede wszystkim pod czujnym okiem kadry CSWOT występowali w roli samodzielnych instruktorów prowadzących zajęcia dla innych żołnierzy.
„Z każdym kolejnym etapem kursu mamy możliwość nie tylko nauczenia się nowych rzeczy, ale przede wszystkim uporządkowania dotychczas posiadanej wiedzy. Oczywiście w moich pierwszych krokach saperskich najtrudniejszy był pierwszy kontakt z ogromem materiału jakiego trzeba było się nauczyć, jednakże z każdym kolejnym dniem etapu podstawowego wiedza ta wchodziła do głowy samoistnie, a obecnie nie tylko musimy się nią bezbłędnie posługiwać, ale także potrafić ją w odpowiedni sposób przekazać dalej.” – powiedział kursant z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Co istotne, instruktorski etap szkolenia ukierunkowany jest tylko i wyłącznie dla żołnierzy, którzy odbyli wcześniej miesięczne szkolenie podstawowe. To właśnie w czasie tego kursu (podstawowego) poznali oni tajniki wysadzania, niszczenia różnorodnych elementów konstrukcyjnych, budowania zapór terenowych działania z materiałem wybuchowym.
„Jest to kolejny już etap w jakim uczestniczę i myślę, że jest to ogromna dawka wiedzy jaką udało mi się posiąść w czasie realizowanych w CSWOT szkoleń. Po powrocie do swojej jednostki będę chciała wykorzystać zdobytą wiedzę szkoląc kolejnych podoficerów.” - dodała kursantka ze szkoły podoficerskiej SONDA
Obecnie po zakończeniu egzaminów kursanci nie tylko dołączą do grona instruktorów inżynierii wojskowej i saperstwa, ale także po powrocie do macierzystych jednostek będą odpowiadać za proces szkolenia kolejnych Terytorialsów.
materiał: por. Krzysztof WÓJCIK Oficer Prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu
Galeria




Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
On, w dniu 09-03-2025 07:11:31 napisał:
odpowiedz
Donek, w dniu 09-03-2025 07:37:43 napisał:
odpowiedz
Donek, w dniu 09-03-2025 07:44:09 napisał:
odpowiedz
Generał , w dniu 09-03-2025 12:04:31 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 10-03-2025 07:23:37 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!